DEPO DÜZENİ İÇİN EN İYİ 10 VERİMLİ İPUCU

Depolama alanınız işletmenizin kalbidir. Depo düzeni işletmenizin kalbinin doğru şekilde çalışmasını sağlayan en önemli etkendir. Düzenli, organize ve kolay düzenlenebilir olmalı.

Peki deponuzun ihtiyacınız olan verimli alan olduğundan nasıl emin olabilirsiniz? İyileştirilmiş bir depo düzeni için uygulamanız gereken için 10 ipucu;

Depolama Planlaması

Envanterinizin tamamı aynı boyutta, aynı ağırlıkta veya aynı şekilde olmayacaktır. Benzer şekilde, stokladığınız her şeyi aynı miktarda depolamanız gerekmeyecek. Örneğin, yılda yalnızca iki mavi kapı kolu satıyorsanız, bunları saklamak için büyük bir alan kaplamak istemezsiniz. Bir dizi farklı depo raf sistemine yatırım yaparak envanterinizi akıllıca depolayabilir ve depo alanınızı daha verimli kullanabilirsiniz.

Renk Kodları

Büyük depolar alanlarını renk kodlarına göre düzenler. Çünkü bu şekilde toplama operatörlerinin hızlı bir şekilde olması gereken genel bölgeyi bulmaları sağlanır. Bir ürün türü için raflara mav, sarı ve turuncu gibi renkler vererek bölme sistemini benimseyebilirsiniz. Sizin ve personeliniz için en uygun olanı bulun ve ona sadık kalın!

Çok Satan Ürünleri Birbirine Yakın Depolayın

Hızlı satılan bir dizi ürününüz varsa bunları ambalajlama ve nakliye için kullanılan alana yakında depolamak mantıklıdır. Bu sadece sipariş toplama ekibinin işlerini kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda toplama konumuna gidip gelme sürelerini kısaltır.

Doğru Yükseklikte Stoklama

Çok sattığınız ürün gruplarını bel ve omuz yüksekliğinde depolayarak hızlı ve doğru bir şekilde toplanması daha kolaydır. Ayrıca bu yükseklikte depolayarak merdiven forklift gibi ekstra malzeme satın almalarına ihtiyaç duyulmaz.

Etiketleme Sistemleri

Günümüzdeki çoğu aktif depo, depo yönetimi yazılımları ile çalışıyor. Yüzlerce ürünü doğru şekilde takip etmek için en iyi yöntem etiketleme yöntemidir. Yazılım programlarının ilk etapta çalıştırılması pahalı olabilir, ancak verimliliği arttırırlar ve yatırımlarını kısa zamanda geri kazanırlar.Dikey Yükseklikten Yararlanın

Muhtemelen kocaman bir depolama alanınız bulunuyor, bu nedenle mevcut depolama alanınızda yüksekliğini kullanmayı unutmayın. Doğru depo raf sistemlerini kurarak, mevcut depolama alanınızı iki katına hatta üç katına çıkarabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey rafları nasıl konumlandıracağınızı planlamak.

Depolama Ekipmanı Depolama

Operasyon alanında kullanılan forkliftler, kamyonetler ve taşıma arabaları kullanılmadıkları zamanlarda ana depolama ve lojistik alanından farklı bir alanda depolanmalıdırlar. Bu ekipmanları koridorlarda ya da rafların arasında depolamak toplama işlemlerini yapan operatörlerin işlemlerini zorlaştırır hatta iş kazasına neden olabilirler. Ayrıca dağınık ve düzensiz görünmesine neden olur.

Sezonluk Ürünler

Sezonluk ürünler yılın belli dönemlerinde aktif olup kalan kısmında satışı olmayan ürünlerdir. Bu nedenle bu ürünlerin daha sonra ayak altında yer kaplayacak şekilde depolama istemezsiniz. Sezonluk ürünler için ayrı bir alan oluşturun böylece sezon dışı dönemlerde bu ürünler göz önünde ve sisteminizin içinde yer kaplamaz.

Çalışanlarınızı Eğitin

Mükemmel organizede bir depoya sahipseniz bile günün sonunda personeliniz onu dağıtıyorsa bunun bir anlamı yoktur. Personelinizin toplama süreçleriniz ve depolama organizasyonunuzla ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olduğundan emin olun.

Deponuzu Düzenli Tutun

Her alan düzenli tutulursa düzenli kalır. Saha temizliğinin atadığınız personel tarafından belirlediğiniz rotalarda düzenli olarak yapıldığından emin olun. Bunu gerçekleştirdiğinizde ortaya çıkan farktan ve gerçekleştirmediğinizde ortaya çıkacak kaosu gördüğünüzde çok şaşıracaksınız.

Kaynak: The Logistic of Logistic

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir