ÜRETİMCİLER İÇİN EVDEN ÇALIŞMA İPUÇLARI

Evden çalışma üzerinizde bir özgürlük hissi uyandırabilir. Uzaktan çalışma daha fazla boş zaman ve işe gidiş geliş stresinden arınma anlamına gelir. Bununla birlikte günler geçtikçe, özellikle de salgın gibi travmatik bir olay nedeniyle evden çalışmanız gerekiyorsa kendinizi izole, bilgisiz ve daha az etkili hissetmeye başlayabilirsiniz. Evden çalışma ipuçları ile bu zorlu dönemi daha verimli geçirebilirsiniz.

Üretim sektöründe çalışan yöneticilerin evden çalışması hem zor hem de kafa karıştırıcı bir durumdur. Ana çalışma alanı üretim tesisleri ve fabrikalar olan bu yöneticiler evlere çekildiklerinde üretim alanlarındaki kontrolü kaybettiklerini ve gerektiğince verimli olamadıklarını düşünebilirler. Ancak mevcut koşullardaki zorunluluklar, bir süre daha bu şekilde çalışmayı ve bu şartlara en iyi şekilde adapte olmayı gerektiriyor. Aşağıdaki evden çalışma ipuçları ile bu zorlu süreci daha verimli geçirebilirsiniz;

Bağlantıda Kalın

Evden çalışırken yapılacak en önemli şeylerden biri ekibinizle ve müşterilerinizle iletişim halinde kalmaktır. İletişim kanallarınız ofiste olduğunuz zamanlarda olduğu gibi açık kalmalıdır. İş arkadaşlarınıza masanızda olduğunuzu bildirmek ve motivasyonu yükseltmek için günaydın mesajı göndermek iyi bir fikir olabilir.

Bağlantıda kalmak şirketinizin öncelikleri ile ilgili de güncel kalmanızı sağlar ki bu öncelikler çalkantılı dönemlerde hızla değişebilir. Yöneticinizin, satış ekibinizin ve müşterilerinizin değişen ihtiyaçlarında n haberdar olmak sizi anlık olarak reaksiyon göstermeye hazır tutacaktır. Ayrıca üzerinizde olacak sosyal baskı da daha üretken olmanıza yardımcı olacaktır.

Ofisinize bağlı kalmanıza yardımcı olacak birkaç kaynak:

Telefon: Konuşmanın gücünü hafife almayın.

E-posta: İş e-postanız, resmi veya daha uzun biçimli mesajlar göndermenin harika bir yoludur.

Video konferans: Konuştuğunuz kişilerle görüşmelerinizi kişiselleştirir. Zoom, Google Hangouts Meet, Skype ve Facetime, iş arkadaşlarınızla görüntülü sohbet için mükemmel seçeneklerdir.

Anlık mesajlaşma: E-postadan daha az resmi olan anlık mesajlaşma, hızlı sorular ve bir kişi veya tüm ekibinizle ileri geri iletişim için mükemmeldir. Slack, Google Hangouts ve WhatsApp sizi güvenli bir şekilde bağlı tutar.

Webex: Webex, sizi ve şirketinizi COVID-19 salgını aracılığıyla ele geçirmek için ücretsiz bilgiler ve araçlar sunar. İlgi çekici web seminerleri oluşturmanıza, etkileşimli çevrimiçi eğitim sunmanıza, ekip işbirliğini kolaylaştırmanıza ve çok daha fazlasına yardımcı olabilirler.

Toplantı Verimini Artırın

Bağlantıda kalmanın önemli bir kısmı düzenli toplantılar yapmaya devam etmektir. Evden telefon görüşmesi veya görüntülü konferans yapıyorsanız profesyonelliği korumak için bazı önlemler alın. Hangi teknolojiyi kullanırsanız kullanın, alanınızın sessiz ve bağlantınızın iyi olmasını sağlayın. Görüntülü sohbet ediyorsanız arka planınızın dikkat dağıtıcı olmadığından emin olun.

Takım arkadaşlarınızın, satış ekibinizin ve müşterilerinizin nasıl çalıştığını özetleyerek toplantıyı başlatın. Başlamadan önce bir gündem belirleyerek ve her çalışanın nasıl ilerlemesi gerektiğine dair bir planla oluşturarak toplantıyı etkili ve profesyonel tutun.

Yapılacaklar Listesi Oluşturun ve Buna Bağlı Kalın

Evden çalışırken karşınıza birçok dikkat dağıtıcı öğe çıkabilir. Özellikle COVID-19 salgını gibi endişe verici durumlarda haberleri saplantılı bir şekilde kontrol etmek isteyebilirsiniz. Buna karşılık bir kontrol listesi oluşturmak odaklanma sorununu çözmenize yardımcı olacaktır.

Her iş gününün sonunda kontrol listenizi yazın, böylece ertesi sabah sıradaki işlerinize kolayca başlayabilirsiniz. En kritik olanları önce yapabilmek için görevlerinize öncelik verin ve verimlilik akışınızı artırmak için görevleri türe göre gruplayın. Çalışanlar düzensizlik nedeniyle günlerinin yaklaşık% 40’ını boşa harcıyor – basit bir yapılacaklar listesi, gününüze ve sorumluluklarınıza daha iyi yapılandıracaktır.

Çalışmak için Ayrı Bir Alan Yaratın

Yatağınızdan çalışmayın! Bilim adamlarının açıkladığına göre sizi daha az üretken kılacak bu durum aynı zamanda uyku kalitenizi de düşürüyor. Bu sadece yatağınızla ilgili değildir – ailenizle birlikte yediğiniz ve sosyalleştiğiniz mutfak masanızda çalışıyorsanız, dikkatiniz dağıtacak atıştırmalıklar da olabilir.

Evinizde iş için ayrılmış özel bir alanınız varsa üretkenliğinizi maksimuma çıkaracaksınız. Bu beyninize çalışma modunda olduğunuzu söyleyecek. Ayrıca gün sonunda da mecazi anlamda çalışmak için kapıyı kapatmanıza izin verir. Herkesin bir evinin içinde bir ofis yaratacak alanı olmayabilir ancak bir odanın köşesinde kuytu bir alan oluşturmak bile çalışma modunda olduğunuzu aklınızdan geçirmek için yeterli olabilir.

Günlük Rutinlere Bağlı Kalın

Evden çalışırken iki ekstrem durum meydana gelebilir:

  • Çok rahat ve dikkati dağılmış hissedebilirsiniz ve bu nedenle verimli olmazsınız.
  • Bütün gün kadar iş maillerinizi kontrol ederek ofisten asla ayrılmayan bir işkolik olabilirsiniz.

İki senaryo da kariyeriniz için iyi değildir. Her ne kadar birçok insan sürekli meşgul olmayı bir sembol olarak görse de, işkoliklik üretkenliği azaltır ve sağlık sorunlarına sebep olur.

Aynı şekilde çalışanların % 90’ı öğle molalarının gün içinde kendilerini canlandırdığını düşünüyor. Daha üretken olmak için öğle yemeğinizi çalışma alanınızdan uzaklaştırın ve günün sonunda ofisi kapattığınızdan emin olun.

Masanızdan Kalkın

Mümkünse eve gidip öğle yemeğini alıyormuş gibi günün çeşitli saatlerinde evinizden dışarı çıkmaya çalışın. Evden ayrılamıyorsanız molalarda çalışma alanınızı terkedin ve güneş ışığını görmek için balkona çıkın ya da pencereleri açın. Psikolojik durumunuz için manzara değişikliği yapmanız ve fiziksel sağlığınız için bacaklarınızı esnetmeniz önemlidir.

İnsanların yaklaşık %71’i bir saatlik güneşlenme süresinde kendilerini daha odaklanmış hissederken,% 66’sı daha üretken hissediyor. Ayrıca mekan değişikliğinin çalışanların daha üretken hale getireceğini bildiriliyor.

Her sektör ve hem çalışan için bu düzeni uygulama yöntemi farklıdır. Ancak düzeninizi yukarıda verdiğimiz evden çalışma ipuçları sayesinde oturtabilir ve verimli çalışmaya başlayabilirsiniz.

Kaynak: Inbound Logistics

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir