ÜRETİM DEPO VERİMLİLİĞİ İÇİN 5 İPUCU

Üretim depo verimliliği artırılması biraz temizlik ve belirlenmiş süreçlere ve stok kontrollerine bağlı kalmayla başlar. Özellikle stok yönetimi için güçlü bir kontrol ortamı oluşturmak işinizin değerini artırabilir. Daha iyi üretim depo verimliliği için bazı ipuçları.

Kontrol Yetkilisi Atayın

Üretim depo verimliliği sağlamak için stok yönetiminizin bir operasyon denetleyicisi veya stok yöneticisi gibi bir kontrol mekanizması tanımlayın. Eğer ikisi de mevcut pozisyonlar arasında yoksa, sorumluluğu üstlenebilecek bir çalışanı terfi etmeyi veya bu iş tanımı için birini işe almayı düşünün. Sonunda yatırım yapmaya değdiğini göreceksiniz.

Stok Süreçleri Geliştirin

Öncelikle süreçlerinizi otomatikleştirmek ve stoklarınızı ile kayıtlarınızla dengelemek istersiniz. Ardından stok yönetimi sistemlerini kullanarak sürecinizi gerçek zamanlı olarak izleyin. Periyodik döngü sayıları mı yoksa envanter sayıları mı uygulayacağınızı belirleyin. Döngü sayıları kullanıyorsanız, işleminizin tüm öğelerin bir yıl içinde sayılmasını sağladığından emin olun (ABC kategorileri). Kontrol yetkiliniz tarafından takip edilen süreci gözden geçirmeyi unutmayın.

Düzenli Stok Sayımı Uygulayın

Yalnızca periyodik fiziksel sayımlar yapıyorsanız sürekli envanter sayımlarına geçmeye çalışın. Kontrol yetkilinizin sürekli sayım sırasında tespit edilen tüm farklılıkları gözden geçirmesini sağlayın ve mali tablo bakiyesinin daha doğru bir şekilde değerlendirilmesi için stok defterine uygun düzeltmelerin kaydedildiğinden emin olun. Stok öğelerini etiketlerle ve konumlarla birlikte defterinizde takip edin ve bunları sistemde ve defterde mümkün olduğunca güncelleyin. Kalıcı süreç, periyodik fiziksel sayımdan daha verimli stok yönetimine ve yıl sonunda daha az strese yol açacaktır.

Temiz ve Yalın Olun

Temiz bir depo organizasyonel ve iyileştirilmiş bir süreçle sonuçlanacağından depoyu mümkün olduğunca temiz tutmak için zaman ayırın ve gerekirse kaynak ayırın. Yalın 6 Sigma konseptlerini üretim depo verimliliği sürecinize entegre etmek, hız yaratacak, kaliteyi artıracak ve Yalın Altı Sigma’nın 5S stratejisini kullanarak süreç iyileştirmelerini ve verimliliklerini geliştirecektir.Kayda Alın

Depo yönetiminizin olumlu ve olumsuz sonuçlarına dayanarak süreçleri belgeleyin ve belgeleri her yıl güncel tutun. Süreçlerinizi belgeleyen bir arşiv sadece tutarlılığa yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda depo yönetimine periyodik adımlar hakkında bir senaryo veya oyun planı belgeleyerek personelin her türlü geçişini kolaylaştırır.

Bunu bu şekilde düşünün – bir depo sadece verimli değil aynı zamanda kendi kendine yetecek bir şekilde çalışmalıdır. Bir işletme sahibi olarak deponuzun organizasyonu hakkında endişelenmemek için stratejilere ve tahminlere odaklanabilmek istiyorsunuz. Sonuçta, bir tatile çıkabileceğinizi bilmek ve bir şeyin yanlış gitme riskini azaltmak için süreçlerin yürürlükte olduğunu bilmek istersiniz. Üretim depo verimliliği artırmak için bu ipuçlarını uygulayın. Şirketinizin değeri artacak ve geceleri daha rahat uyuyabileceksiniz.

Kaynak: skodaminotti.com

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir