Süveyş Kanalı Tıkanmasının Tedarik Zincirine Etkisi Nasıl Olacak?

Tedarik zincirinin şu anki popüler konusu dünyanın en büyük konteynır gemilerinden birinin Süveyş kanalında yanlamasına sıkışması. Ancak kazanın ötesinde asıl konu, bu kaza nedeniyle en aktif nakliye rotalarından birinin yavaşlamasına bağlı olarak etkilenecek tedarik zinciri.

İşte iki gündür Süveyş kanalı olayında yaşananlar ve Dünya ticaretine olası etkileri;

Önce ne yaşandığıyla başlayalım; Tayvan bandıralı Evergreen gemisi Çin’in Yantian kentinden Hollanda’nın Rotterdam limanına doğru yol alıyordu. Süveyş kanalı otoritesinin belirttiğine göre 400 metre uzunluğunda ve 59 metre genişliğindeki gemi, Süveyş kanalından geçtiği sırada görüş mesafesini etkileyen şiddetli bir kum fırtınasına yakalandı.

Kurtarma römorkları gemiyi kurtarmak için gün boyunca çalıştı ve kanalı bloke eden açıdan kurtardı. Ancak kurtarma esnasında kanalın kapatılması deniz trafiğinin birkaç gün etkilenmesine neden olacak.

Evergreen’in Süveyş kanalında sıkışması arkasından gelen onlarca gemiyi de bloke etmiş oldu. Kanal yetkilileri trafiği azaltmak adına kanalın eskiden kullanılan bölümlerini de yeniden açmak durumunda kaldı.

Kanalın ters yönünü kullanan trafik ise normal akışında devam etti.

Ancak Braemar adlı şirketin yetkilileri, kurtarma botlarının gemiyi bulunduğu yerden hareket ettirememesi durumunda bazı konteynırların vinçlerle kaldırılıp geminin hafifletilmesi gerekeceğini bunun da haftalar sürebileceği konusunda uyardı.

Süveyş Kanalı Neden Önemli?

1869 yılında açılan kanal o dönemden beri birçok kez genişletildi ve modernize edildi. Güncel olarak küresel deniz ticaretinin %10’u bu kanal üzerinden sağlanıyor.

Süveyş kanalı Asya ve Avrupa arasındaki seyahat süresini önemli ölçüde azaltıyor. Örneğin Singapur – Roterdam arası rotayı Afrika’yı dolaşmaya göre 6000km ve iki hafta kadar avantaj sağlıyor.

Boston danışmanlık şirketinin belirttiğine göre; Asya’dan gelen tüm trafik Süveyş kanalından geçtiği için bu kanal Dünya üzerindeki kritik noktaların başında geliyor.

Kanaldan geçemeyen gemiler Afrika’nın güney ucundaki Ümit Burnundan dolaşması gerekiyor.

Süveyş kanalı son olarak 2015 yılında büyük boyutlu gemilerin geçişine izin verecek şekilde revizyon geçirdi.

Günlük kapasitesi günde ortalama 50 gemi olan Süveyş kanalı, 2023’e kadar bitirilmesi öngörülen projeyle günde 100 geminin geçişine izin vermesi planlanıyor.

Tedarik Zinciri Nasıl Etkilenecek?

Trafiğin yavaşladığı durumlarda kıtlık riski az olur. Yerel merkezlerde kapasiteyi karşılayacak kadar stok genelde bulunur. Petrol için de hem orta doğru hem de diğer tedarik kaynakları bulunuyor.

Kanalın açılması 1 haftadan fazla sürerse gemiler Ümit Burnu’ndan geçen alternatif rotaya yönelebilirler. Ancak bu durum Şangay ile Roterdam arasındaki yolculuğu 8-9 gün artıracaktır.

Bu ekstra günler yolda olan kargolar için sorun yaratabilir. Ancak gelecek siparişler için erken sipariş açılması gerekmesi dışında bir sorun yaratmaz.

Ancak bazı sektörleri üzerinden olumsuz yansıma olabilir. Avrupa’da otomotiv sektörünü kesintiye uğratan bir çip kıtlığı zaten bulunuyor.

Alman Sanayicileri Federasyonu başkanı Holger Loesch, Süveyş’te yaşanacak sıkıntının zaten gergin olan uluslararası deniz lojistiğini daha da kötüleştirebileceğini söylüyor.

Otoriteler önümüzdeki günlerde Avrupa limanlarında domino efekti yaşanabileceği konusunda uyarılar yapıyorlar.

Fiyatlar Yükselir mi?

Rystad Energy’de petrol piyasası araştırma müdürü olan Bjornar Tonhaugen, “ham petrol için alternatif kaynaklar ve nakliye yolları bulunduğundan, fiyatlar üzerindeki etkinin küçük ve geçici olması muhtemeldir” diyor.

Ancak blokaj birkaç günden daha fazla sürerse, fiyatları etkileyebilir.

Geminin kanalda sıkıştığı gün petrol fiyatları yükseldi.

Braemar’a göre, gemileri Ümit Burnu’na yönlendirmenin fiyatlarda önemli fark yaratmayacak. Çünkü Braemar’a göre Asya-Avrupa ticaretinde güçlü bir talep var. Raporunda potansiyel güzergah değişimlerine bakılmaksızın navlun oranlarının mevcut seviyelerde korunmasını bekliyoruz” dedi.

Kaynak: RTE News

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir