Sürdürülebilir Tedarik Zinciri için Uygulayabileceğiniz 4 İpucu

Hissedarlar, yatırımcılar ve uluslararası toplum, gelenekselleşen zinciri değiştirerek çevre odaklı sürdürülebilir tedarik zinciri oluşturmak için her geçen gün daha çok baskı yapıyorlar. Sürdürülebilir tedarik zinciri çevrenin de ötesinde, sosyal, ekonomik ve çevresel tüm faktörlerin hepsinin eksiksiz şekilde birleşimi demektir.

Sürdürülebilir tedarik zinciri oluşturulmasında hızlı ve kolay bir geliştirme yoktur. Uygun değişiklikleri adım adım uygulayarak, sadece kar ile değil, toplumu ve Dünyayı da ilgilendiren bir zincir oluşturulabilir.

1 – Tedarik Zincirinizi Haritalandırın

Tedarik zincirinizi tam olarak anlamadan etkili değişikliklere başlamak bile mümkün değildir. Zincirinize dair görsel bir şemaya sahip değilseniz gerekli değişiklikleri nasıl belirleyebilirsiniz ki?

Kısaca sürdürülebilirliğe giden ilk adım tüm tedarik zincirinizi haritalandırmak olacaktır. Bu haritalandırma size tedarikçilerinizin karşılaştığı sosyal, ekonomik ve çevresel zorluları temsil ederken riskleri ve fazlalıkları belirlemenize de fayda sağlar. Bununla beraber operasyon ve üretim süreçlerinin her aşamasında insan ve doğal kaynakların nasıl kullandığınızı analiz edebilir ve değişiklikleri nerede yapılacağını belirleyebilirsiniz.

2 – Kaynakları Etik Şekilde Kullandığınızdan Emin Olun

Tedarik zinciri yöneticisi olarak tedarikçinizin hammaddeleri sürdürülebilirlik kurallarına uygun olarak çıkardığını ve ürettiklerini gözlemleyebilmelisiniz. Tedarik zincirlerinde hammaddelere odaklanmak çok önemlidir. İklim değişikliklerinin etkilerini tahmin edemeseniz bile, çıkarıldıkları ülkeler belli oranlarda etkileneceklerdir. Tabi ki bu konu daha makro bir konu, geniş çaplı stratejiler gerektirirler. Ama şirketinize sürdürülebilir tedarik zinciri oluşturmak için sizin de yapacağınız küçük şeyler bulunuyor.

Örneğin yurtdışından aldığını palet satıcısını değiştirmek maliyetlerinizi düşürmekle kalmayacak nakliye sırasındaki karbondioksit emisyonlarını da azaltacaktır. Dijital iletişim ve evrak yönetimi sistemlerini kullanmak gibi basit değişiklikler çevreyi korumanıza yardımcı olacaktır.3 – Düşünce Şeklinizi Değiştirin

Sürdürülebilirliğe geç ulaşmanın bir diğer faktörü eğitimdir. Bazı önlemler fiziksel olsa da, davranışsal ve kültürel değişiklikler sürdürülebilir yapının en önemli yapıtaşıdır. Tedarik Zincirinde sürdürülebilirliği sağlamanın temel adımı personelinizin ve tedarikçilerinizin anlayışını bu konu ile geliştirmektir.

Misyonunuzu anlatmak için mevcut ve yeni çalışanlarınıza şirket içi eğitim programları düzenleyebilirsiniz. Bu eğitimlerin hedef doğrultusunda uyumlu hale geleceğini ve hedefe ulaşmanızda yardımcı olacağını göreceksiniz. Başarı öykülerini derleyin, ivme yaratmak için istatistikleri kullanın ve kişilere kendi operasyonlarını sürdürülebilir hale getirmeleri için düşünme fırsatı verin.

4 – Diğer Şirketlerle İş Birliği Yapın

Ne kadar uğraşırsanız uğraşın, şirketler karmaşık tedarik zinciri problemlerini tek başlarına çözemezler. Değişimin sesi olmalısınız ve mesajınızı rakiplerinizde sizinle aynı pozisyonda çalışan meslektaşlarınıza duyurup işbirliği için onları zorlamalısınız.

En büyük rakibinizle birlikte çalışmak kulağa nahoş gelebilir. Ancak bu gibi bir iş birliği tedarikçileriniz için ortak bir standart belirlemenize şans tanır ve gelecekte bir bütün olarak etki yaratmanızı kolaylaştırır.

Tüketici talepleri çevresel algıyı iş gündeminin en ön sıralarına getirdi. bu da bir kuruluşun uzun ömürlü olması için tedarik zincirinin nasıl işlediğine ilişkin sürdürülebilir bir yaklaşım geliştirme ihtiyacını doğurdu. En büyük risk aksiyonsuz kalmaktır. Verdiğimiz 4 ipucunu uygulayarak Sürdürülebilir tedarik zinciri planınıza başlamak için hazırlıklı ve motive olabilirsiniz.

Kaynak: ReliablePlant.com

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir