SOĞUK HAVA DEPOSU NASIL KURULUR

Soğuk hava deposu talebi yeni bir alan değil, ancak yeni olan giderek karmaşıklaşan tüketici ihtiyaçlarını karşılamak için çok özel, karmaşık soğutmalı alanlar için artan taleptir.

Her yeni soğuk hava deposu proje, en son teknolojiden ve otomasyon ve çeşitliliğe odaklanmadan yararlanacaktır.

Örneğin, belirli ürün türlerinin uygun şekilde işlenmesi ve depolanması, çiftlikten tüketicinin sofrasına nakliyesi için harcanan çabadan daha büyük bir iş haline gelmiştir.

Özellikle Coronavirüs döneminde artan çevrimiçi süpermarket siparişlerini karşılamak gıda şirketlerinin bir soğuk hava deposu dağıtım tesisi kurmak ya da olağan bir tesisini buna uygun şekilde geliştirmesi gereksinimi doğurdu.

Dünya Soğuk Zincirler Birliği tarafından 2018’de yayınlanan 2018 GCCA Küresel Soğuk Depolama Kapasitesi Raporuna göre soğuk depolama kapasitesi 2016 yılında % 2,67 artışla 616 milyon metreküpe ulaştı.

Çevrim içi market satışlarının büyümesi soğuk hava deposu depolama alanı talebini artırdı, ancak soğuk hava depoları inşa etmenin maliyeti ve karmaşıklığı zorlu talepleri karşılamayı zorlaştırabilir. Soğuk hava depo yapımında beklenen artış bu tesislerin nasıl ve nerede inşa edildiği konusunda ufak değişikliklere yol açacaktır.

Ürün Çeşitliliği Değişmeye ve Gelişmeye Devam Ediyor

Birçok büyük market zinciri için bozulabilen hızlı tüketim ürünleri tarafında büyüyen farklı ürün grupları vardır. Çünkü tüketiciler daha taze, sağlıklı ve yemeye hazır ürünler arzusu ile doğal, vegan ve glutensiz ürünler talep etmeye devam ediyor.

Soğuk hava deposu yöneticileri ve çalışanları siparişleri karşılamak için önce depoyu metrekarelerine göre küçük kareler oluşturarak farklı sıcaklık bölgelerine ayırmalıdır; hangi ürünlerin sıcaklık kontrollü bir ortamda olması gerektiğini ve ardından bunun için en iyi stratejinin ne olduğunu belirleyin.

Depolama konusunda çevre de önemlidir. Örneğin soğuk bir lokasyonda deponuz varsa soğuk hava deposu kurma konusunda çok da acele etmemeniz gerekebilir.

Muz ve mango gibi tropikal meyveler için de farklı nem esnekliğine birden fazla depolama odaları kurmanız gerekecektir.

Sonuç olarak soğuk hava depoları, ülke genelindeki operasyonlar ve tesis konumları ile ilgili olarak sahiplerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmalıdır.Artan Arsa Maliyetleri Yüksek Bina Talebini Artırıyor

Son on yılda sektör yüksek talep artışı gördü. Çoğu firma rutin olarak ne kadar yükseğe çıkabiliriz diye soruyorlar. Bu yüzden kübik hacim kare alanlardan daha önemli hale geliyor.

Ancak bu alanlarda yangından korunmanın nasıl ele alınacağı, zemin levhalarının tipi ve bina erişilebilirliği gibi dikkate alınması gereken sorunlar vardır. Optimum yüksekliği oluşturmak için planlama ve araştırma gerekir ve birçok şirket belirlendikten sonra otomatik depolama kullanmaya karar verir. Bu sistemlerin en önemli avantajı daha iyi taban alanı kullanımıdır.

Soğutma Teknolojisindeki Gelişmeler

İşletmenizin soğutma yetenekleri ürünlerinin bütünlüğünü korumakla yükümlü bir şirketi batırabilir veya çıkarabilir. Artık hep yaptığımız şey doğrudur gibi bir zihniyet olamaz. Müşteriler doğru olanı bulmak ve çevreye, hukuki regülasyonlara, depolama alanına, güvenlik ve ürün türünün ne tür bir soğutma sisteminin kurulacağına dair kararında oynadığı rolü değerlendirmek için saygın tedarikçilere ve danışmanlara güvenmek istiyorlar.

Şirketler ayrıca verimliliği soğutucuların şarj miktarını, soğutucu akışkan tipini ve bakım erişilebilirliğini de göz önünde bulundurmalıdır.

Sıvı devridaim sistemleri tarihsel olarak endüstriyel soğutma için kullanılmış olsa da, doğrudan genleşme ve düşük şarjlı paket sistemler dedahil olmak üzere bir dizi yeni sistem geliştirilmekte ve uygulanmaktadır.

Örneğin iki aşamalı soğutma sistemi iki farklı tür enerji verimli soğutucu akışkan kullanarak büyük sıcaklık boşluklarını önler, böylece soğutucu akışkan özelliklerinin her birinden faydalanır ve bunları yalnızca en iyi uygulandıkları alanlarda kullanır. Bu yaklaşım aşırı derin dondurucu koşulları için yaygın olarak kullanılır, ancak soğutucu akışkan kaçağı nedeniyle ürün kaybı riskini azaltmak için daha yüksek çalışma sıcaklıklarında da uygulanabilir. Amonyak, makine dairesinde bulunan ana soğutucu olarak kullanılabilir ve ikincil soğutucu olarak glikol, tesis boyunca buharlaştırıcılara dağıtılacaktır. Bu kurulum ürünleri kirletebilecek büyük miktarda amonyak dağıtma riskini en aza indirir.

Bu soğutma sistemlerinin her biri prefabrikasyon kullanımından yararlanabilir. Soğutma boru sistemleri için valf grupları kadar basit bir şey, bir soğuk depolama dağıtım tesisinde kullanılmak üzere önceden hazırlanabilir. Bununla birlikte, prefabrikasyon çoğunlukla, kompresörlerin, kontrollerin ve evaporatörlerin tesis yapısına paralel bir saha dışındaki bir çatı katı ünitesine inşa edildiği düşük şarjlı paketlenmiş ünitelerle birlikte optimize edilir. Üniteler daha sonra şantiyeye teslim edilir ve yerinde işçilik miktarını, genel proje zaman çizelgelerini ve güvenlik risklerini azaltır.

Son olarak kontrol sistemlerine yapılan yatırım soğutma sisteminin enerji verimliliğini en üst düzeye çıkarır, ekipmanın ömrünü uzatır, eğilimleri ve verimliliği izler ve gerçek zamanlı performans sağlar.

Soğuk Hava Deposunun Geleceği

Son teknoloji ürünü bir gıda dağıtım tesisi planlamak ve inşa etmek zordur. Mevcut bir tesiste soğuk hava depolarının genişletilmesi daha da önemlidir.

Şirketler yeni varlıklara yatırım yapmadan önce mevcut varlıkları kullanırlar. Ürünleri daha hızlı bir şekilde pazara sunmaya çalışarak, düzenlemeleri karşılayarak veya işgücü sıkıntısı sorununu yanıtlayarak motive olabilirler. Bu yüzden gıda endüstrisindeki dağıtım merkezlerinin genişlemesi ve yenilenmesinin çoğaldığını görüyoruz.

Her yeni proje, yeni sistemler veya bu sistemlerin karışımları gibi en son teknolojiden yararlanacaktır. Ayrıca otomasyon, sıcaklık kontrollü ürünlerin çeşitlendirilmesi ve daha fazla veri ve analitik talebi üzerinde durulacaktır.

Kaynak: Foodlogistic.com

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir