SİPARİŞ GERÇEKLEŞTİRME METRİKLERİ İLE MEMNUNİYETİ ARTIRIN

İşletmeler stok sorunlarını ve teslimat gecikmelerini önlemek için sipariş gerçekleştirme metrikleri düzenli olarak değerlendirmelidir.

Sipariş gerçekleştirme müşteri deneyiminin önemli bir yapı taşıdır. Sipariş gerçekleştirme oranını artırarak müşteri memnuniyetini artırmak ayrıntıları ciddiye almaya ve stratejik bir plana sahip olmayı gerektirir. Günümüz e-ticaretinde müşterilere doğru ürünü doğru fiyata sunmak yeterli değildir, siparişin verildiği andan kapılarına ulaştığı ana kadar kesintisiz bir deneyim sağlamanız gerekir. Aşağıdaki e-Ticaret sipariş gerçekleştirme metrikleri, optimize edildiğinde çevrimiçi markaların müşteri memnuniyetini artırmasına ve iade müşterilerinin kendilerinden tekrar alışveriş yapmalarını sağlamasına yardımcı olabilir.

Ürün Tedarik Hızı ve Doğruluğu

Müşterileriniz sipariş ettiklerini her zaman tedarik etmenizi ve tam olarak zamanında göndermenizi beklemektedir. Hızlı bir sipariş gerçekleştirme verimli bir stok girişi ile başlar. Ürün ne kadar hızlı tedarik edilir ve depolanırsa o kadar hızlı kargoya verilebilir. Yanlış etiketlenmiş ürünler ve yanlış stok sayımları stoğa giriş sürecinde kontrol edilmezse gecikmelere veya yanlış ürün gönderilmesine neden olabilir. Stoğun verimli ve doğru bir şekilde alınması, e-ticaret yerine getirme sürecinin sorunları en baştan önüne geçer.İç Stoğun Doğruluğu

Kayıtlı stok sayımı doğrudan satılabilecek fiziksel ürünleri yansıtmalıdır. Yanlış hesaplanmış bir stok ürünü gecikmiş bir sipariş ve mutsuz bir müşteriyle sonuçlanabilir. Bir öğe stok sisteminde stoktagörünüyorsa söz konusu ürünün gerçekten siparişe dönüştürülebilir olması gerekir. Lojistik şirketlerinin dış kaynaklı e-Ticaret sipariş gerçekleştirebilme getirme hizmetleri işletmelerinin depoya ve depodan çıkan stoklarını doğru bir şekilde hesaplamasına yardımcı olabilir.

Sipariş İşleme Hızı

Bir siparişi iki gün veya daha kısa sürede teslim edemeyen şirketlerin sipariş işlemlerini yeniden değerlendirmeleri gerekir. Aynı gün teslimat dünyasında yavaş gönderim bir seçenek değildir. Kargo firmalarının zamanlarını karşılamak için siparişlerin hızlı bir şekilde tedarik edilmesi ve işlenmesi gereklidir. Bir adımın eksik olması teslimat süresinin uzamasına neden olabilir. Belirli bir teslimat tarihine güvenerek ödeme yapan müşteriler için bir gün fazladan beklemek olumsuz deneyime neden olabilir.

Sipariş Takibi Olanağı

Siparişini sabırsızlıkla bekleyen bir müşteri kargo takip sistemiyle sayesinde daha sabırlı olabilir, bu nedenle sipariş takibi çok önemlidir. Müşteriler siparişlerinin yolculuğu boyunca nerede olduğunu bilmeyi ister. Sipariş takibi ve zamanında güncelleme sağlamak müşteri memnuniyetini artırabilecek önemli bir tatmin unsurudur.Sipariş Doğruluğu

En önemli sipariş gerçekleştirme metriklerinden biri her seferinde doğru siparişlerin gönderilmesidir. Hatalı gönderimler müşterinin tekrar sipariş verme ihtimalini ortadan kaldırır ve bir işletmenin genel maliyetlerini olumsuz etkileyebilir. Hatalı siparişler nedeniyle oluşan ekstra kargo maliyeti şirketin kârını hızlı bir şekilde tüketecektir. Gönderim hatalarının önlenmesi ürün girişinde başlar, ancak her siparişin seçim ve paketi ile izlenmelidir.

İade Süresi Verimliliği

Hiçbir işletme iade ürünü istemez, ancak iyi yönetilen bir iade süreci sadık müşteriler de oluşturabilir. Olumsuz bir iade deneyimi, olumsuz incelemelere ve müşterilerin paralarını rakiplerinize götürmelerine neden olabilir. İade sürecini, müşterinin güvenini ve gelecekteki siparişini kazanmak için ikinci bir şans olarak düşünün. Başından sonuna kadar kolay ve hızlı olmalıdır.

Müşteri memnuniyetini sağlamak için etkili bir sipariş gerçekleştirme süreci şarttır. Stok sorunlarını ve teslimat gecikmelerini azaltmak sipariş gerçekleştirme metrikleri yeniden düzenlenerek ve gözlenerek gerçekleştirilebilir. İyi yürütülen bir sipariş yerine getirme süreci, olumlu bir müşteri deneyiminin önemli bir bileşenidir ve mutlu müşteriler ve artan satışlarla sonuçlanır.

Kaynak: Modern Material Handling

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir