RFID Teknolojisi Nedir? Depo Yönetiminizi İleriye Taşıyın

Modern rekabet piyasası, depolama şirketlerinin varlıklarını sürdürebilmeleri için sürekli olarak yeniliklere açık olmasını gerektiriyor. Bu bağlamda süreçlere iyi entegre edilmiş RFID Teknolojisi ve depo yönetim sistemi, işletme performansının iyileştirilmesinde önemli rol oynar.

RFID teknolojisi mevcut stok durumunuzu anlık olarak takip etmenizi sağlayarak başarı için elinizde bulunan anahtardır. Depo yöneticileri ve operasyonları için stok izleme ve kontrolü, verimi maksimize etmenin en önemli yoludur.

Verimli bir depolama merkezi markanızı önemli bir etmenidir. Gönderilerin hızlı ve doğru şekilde gönderilmesini sağladığı için müşteri memnuniyetine doğrudan katkı yapar. Mutlu müşteri demek mutlu patron, mutlu patron da mutlu çalışan anlamına gelir.

Ancak bunun perde arkasında depolama alanı verimliliğini üst düzeye çıkarmak, optimize edilmiş bir dağıtım sürecine ve daha yüksek çalışan verimliliğine olanak tanır, bu da işletme sahiplerinin daha az kaynakla daha verimli bir işletmeye sahip olması anlamına gelir. Sipariş karşılama, stoklama ve işleme süreçlerine yardımcı olur, toplama hatalarını ve ürün hasarlarını minimuma indirir. Tüm bunlar işletmenin sürdürülebilirliğini ve başarısını etkileyen temel noktalardır. Bir işletmenin bu konularda başarısız olma lüksü yoktur.

Artan taleple birlikte büyük ve hızlı depolar için yenilikçi tedarik teknolojileri devreye girer. İşletmeyi insan hatalarına, ürün hasarlarına, zaman kaybına ve diğer tehlikelere açık hale getiren unsurların sürekli olarak izlenmesini ve yönetilmesini sağlayan yazılımlar tedarik zincirinin çehresini büyük oranda değiştirdi. Bu yazılımları kullanan işletmeler de daha kısa sürede daha çok iş çıkararak malzeme akışını optimize ettiklerini kanıtlamış oldular.Gerçek Zamanlı Konum Teknolojisi Nedir?

Depolardaki ve ara bölümlerdeki stoğun anlık konumunu algılayan ve bildiren bir teknolojidir.

RFID teknolojisi kullanılarak anlık konum takibi yapmak işletmelere eşsiz bilgiler sağlar. Bu bilgiler de verimliliği artıran şeffaf iş süreçlerinin temelini oluşturur.

Günümüzde Depolarda Hangi RFID Teknolojisi Kullanılıyor?

Deponuzdaki ürünlerin stok alanlarını ve hareketlerini daha iyi takip ederken, giren ve çıkan ürünlerin de operasyonunu kolaylaştırarak verimliliği en üst düzeye çıkarmak için RFID teknolojisi çok değerlidir.

RFID teknolojisi şu şekilde çalışır; transferde ve stok alanlarında bulunan, vericileri ve herhangi bir güç kaynağı bulunmayan pasif RFID etiketleri, radyo dalgalarını yansıtarak anlık konum bilgisi verir.

Antenli, güç kaynaklı ve mikroçipli aktif RFID etiketleri ise ürünler yerine paletler ve konteynırlara yerşeltirilir. Uzun mesafede izlenmesi gereken büyük hacimli stoklar için kullanılırlar.

RFID depo yazılımı teknolojisi, depo çalışanlarını ve kablosuz el terminallerini işlemlerin kaydedileceği uygulama sunucusuna bağlar. Barkodları tarama ya da RF etiketlerini paletlere eklenmesi de buna dahildir. Yöneticileri bu bilgileri kullanarak lojistik merkezinde hangi ürünleri nereden alacaklarını, kaldıracaklarını, sayım yapacaklarını ve taşıyacaklarını daha kolay belirleyebilirler.

Depolama Alanlarında RFID Teknolojisi’nin Faydaları

 • Eksik ve fazla stoğu önler. Stok güvenliğini artırır.
 • Tüketicileri, tedarikçileri ve yönetimin bilgilendirilmesini sağlar, depo yönetimi ile ilgili bilgilerini güncel tutar.
 • RFID etiketleri okutulduğunda otomatik raporlandığından işçilik maliyetlerini düşürür.
 • Görüş alanı geniştir. Barkod okuma gibi fiziksel ihtiyaçlara gereksinim duymaz.
 • Tedarik zincirindeki unsurların erişebilirliği yüksek.
 • Süreçler arasında daha az hasar oluşturarak sürdürülebilirliği artırır.
 • En gelişmiş barkod okuyucusuna göre bile çok daha hızlı tarar.

RFID Teknolojisi’nin Gelen ve Giden Lojistiğe olan Direkt Faydaları

Gerçek zamanlı bir izleme çözümü ile tüm süreçlerinizin hızı artar;

Örneğin Gelen lojistik için;

Ayrıntılı stok kontolü sıklığını azaltır.
Süreç akışı fırsatlarını ortaya çıkarır.
Tedarikçi uyumunu iyileştirir.

Giden Lojistik için;

Giden ürün kalite kontrolünü geliştirir.
Mağazalar ve müşteriler için görünürlüğü iyileştirir.RFID Teknolojisi ve Ticari Faydaları

Stok Denetimi:

Envanter doğruluğu hayati derecede önemlidir; mücadele bunu sağlamayı başarmaktır. RFID teknolojisi günler süren stok denetimleri olmadan stok doğruluğunu sağlamanızı sağlar. Paletlerinizin gerçek zamanlı konum bilgilerinizi anlık olarak gösterir. Gelen/Giden ürünlerin yol boyunca hareketinin izlenmesini sağlar.

RFID Teknolojisi bunun yanında bir paletin elleçleme sırasında etiket okutulması ihtiyacını ortadan kaldırdığından palet işlemi başına 15 saniyeye kadar potansiyel bir zaman kazancı sağlar. Bu da ortalama bir palet için toplamda 4 saat kazanılması anlamına gelir. Ayrıca gereksiz işlemlerin ortadan kalkmasını sağlayarak yalın lojistiğe giden yolda avantaj sağlar.

İşgücü Yönetimi:

Etkin RFID uygulamaları gelen ve giden sevkiyatları doğru şekilde yönlendirerek büyük tasarruf sağlar. GPS sistemi sayesinde anlık izleme ile üretkenlikle büyük artış elde edilir. Çalışan ve araçların hareketini optimize eder.

Personel davranışlarının izlenmesine yardımcı olur ve zaman kaybını önler. Sahadaki personelin planlamasının en doğru şekilde yapılmasını sağlar. Operatör hatalarını minimuma indirir. Ayrıca operatörlerin ve araçların en uygun rotada hareket etmesini sağlayarak hızı ve güvenliği maksimuma çıkartır.

Gelişmiş Sevkiyat Verimliliği:

Sevkiyat problemleri başarılı bir işletmeyi batırabilir. Anlık hareket verilerine ulaşabilmek hem çalışanlara hem de müşteri memnuniyetini artıracağından işletmeye sürekli iyileştirme adına fayda sağlar.

Unutmayın; istatistiklere göre çoğu dağıtım merkezinde bulunan bir palet ürün ortalama 4 defa yer değiştirir. Bu yer değiştirmeler;

 • Gelen ürünün teslim alınması ve araçtan boşaltılması.
 • Depolama konumuna hareketi.
 • Sevkiyat için hazırlanması,
 • Sevkiyat alanına taşınması.

Bir paletin her bir adımda ortalama elleçleme süresi 2 dakikadır. Bir işletme haftada ortalama 40 bin palet sevk ediyorsa yaklaşık harcanan süre 5340 saattir. Ancak bu süreç gerçekte 7000 saat olarak gerçekleşmektedir.

Verimliliği hesaplamak basit değildir. RFID teknolojisi olmadan zaman kaybının ne kadar olduğunu hesaplamak imkansıza yakındır.

Depo yazılımlarını kullanmak işletmelerin tam olarak nerede ve nasıl zaman kaybettiğini analiz etmesini sağlar, niceliksel verilere dayalı verimlilik iyileştirmelerine olanak tanıyan bilgilerin edinilmesine yarar.

Gerçek zamanlı konum bilgilendirmeleri sayesinde operatörlerin palet lokasyonlarını arama zamanı en aza indirilir ve hata yapma ihtimalleri ortadan kaldırılır.İşyeri Güvenliği:

RFID teknolojisi, işletmelere gelecekteki kazaları önlemek için sorumluluk belirlemeden depo akışını yeniden yönlendirmeye kadar sorunları araştırmak ve önlemek için gereken tüm bilgileri sağlar. Çalışanlara özen gösteren pozitif şirket kültürü, hem sürdürülebilir hem de uzun ömür için gereklidir.

Sonuç olarak, verimlilik gelişmiş üretkenlik anlamına gelir ve bunların her ikisi de doğrudan karlılıkla bağlantılıdır. Teknolojiler işin içinde ve mantıklı olan işinizin bu teknolojilerden yararlanıp yararlanmaması gerektiği değil, depolama merkezinizi ve süreçlerinizi en üst düzeye çıkarmak için bu devrimi ne kadar hızlı yapabileceğinizdir.

Kaynak: Sgjunction.com

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir