Perakende Kampanyaları Döneminde Alınması Gereken 5 Aksiyon

2020 eşi benzer olmayan bir yıl oldu. Tedarik Zincirleri, İkinci Dünya Savaşından beri hiç bu kadar kesintiye uğramadı. Modern lojistik ve ulaşımdaki gelişime göz önünde bulundurduğumuzda, Covid-19 tedarik zincirinde eşi benzeri görülmemiş bir etki yarattı.

Global çapta üretim, montaj, hammadde tedariği ve hatta posta hizmetleri yılın büyük bölümünde kısıtlı şartlarda yapıldı, hatta birçok örnekte yapılamadı. Perakende kampanyaları ile cirolarının zirve yaptığı yıl sonunda ise lojistik sektörü kendisini, pandeminin de etkisiyle tarihinde hiç yaşamadığı zorlukların içinde bulabilir.

Yeni normal ile birlikte tedarik zincirleri nasıl bir aksiyon alacak? Ürün akışını sürdürmeleri, paketleri zamanında teslim etmeleri ve bu süreçte kar marjlarını da doğru şekilde tutturmaları gerekiyor. Bu yılın kampanya sezonunda uygulanması gereken en önemli taktik daha önce denenmiş ve kanıtlanmış olan yöntemlerdir. Bu yöntemler büyülü bir tarafı olmasa da halihazırda alet çantanızın bir parçası oldukları için bu çılgın dönemde geçiş için bir faaliyet göstermenize gerek olmayacak. Bu yazı için beklentilerinizi realistik bir aşamaya getirdiğimize göre perakende kampanyaları döneminde uygulayabileceğiniz bazı aksiyonlara göz atalım.

COVID-19 ETKİLERİ
Öncelikle 2020’nin eski yıllar gibi olmadığını kabul etmemiz gerekiyor. Bu dönemde Amazon gibi birçok büyük eticaret markası siparişlerini 1-2 gün içinde teslim edilemeyeceğini bildirmek durumunda kaldı. Tedarik zinciri ve taşımacılık büyük oranda sekmeye uğradı.Gönderilen teslimatlar ise çoğu durumda vaad edilenden daha geç oldu. Yine de salgının tedarik zincirini içine soktuğu zor durumun farkında olan müşteriler bu gecikmeleri problem etmediler.İLETİŞİM ANAHTAR NOKTA

Hem müşterilerinizle hem de tedarikçilerinizle iletişim sıklığınızı arttırın. İçeriği alakalı ve samimi tuttuğunuz müddetçe fazla iletişim diye bir şey olmamakta. En büyük hata ise büyük değişim dönemlerinde iletişim kurmamak. Çok basit ama en önemlisi bu.

PAYDAŞLARINIZI YAKIN TUTUN

Tedarikçileriniz, kargo hizmeti aldığınız iş ortaklarınız ve ürünleri deponuza getiren nakliyecilerinizle sıkı bir uyum yakalamaya çalışın. Bir önceki maddede belirttiğimiz iletişimi iki taraflı olarak geliştirin. Tedarikçinizin fabrikasının ne zaman yeniden açılacağını sorun, ürününüzü ülkeye getirmek için gereken limanların ne zaman %100 ile çalışacağını öğrenin ya da nakliye şirketinin sürücülerinin ve araçlarının ne zaman tam kapasiteyle çalışacağıyla ilgilenin.

ŞEFFAFLIK

Paydaşlarınızdan dürüst ve şeffaf bilgi isteyin. İçinizi rahatlatacak olan yanlış bilgiden ziyade sinirlerinizi hoplatacak doğru bilgiyi edinmek daha iyidir. Bir limanın süresiz şekilde kapanacağını bilmezi, bir hafta sonra açılacağı yalanına göre daha faydalıdır. Edindiğiniz doğru bilgi acil eylem planınızı oluşturmanıza olanak sağlayacaktır. Ve bu bilgiye paydaşlarınızla etkili ve çift taraflı iletişim kurarak ulaşabilirsiniz.

ELİNİZDEKİ VERİLERİ KULLANIN

Veriyi kullanarak talebi öngörmek ve planlamak çok önemli. Kasım ayında sıklıkla maruz kaldığımız efsane cuma ya da efsane kasım gibi kampanya süreçleri sektör için çok önemli olacak. Tabi ki veri analizlerine göre talep tahminlerinde, içinde bulunduğumuz yılın özel durumundan dolayı, sapmalar olacaktır. Elde ettiğiniz tüm verilerle birlikte içinde bulunduğunuz dönemin ekonomik ve politik verilerini de kullanarak bir öngörü oluşturmaya çalışın. Öngörünüz yanlış olabilir ama kumar oynamaktan iyidir.

2020’nin zor bir yıl olduğunu ve tedarik zincirinde yarattığı zorlukları biliyoruz. Ancak her kriz fırsatı da beraberinde getirir. Tahminlerinizde elinizden gelen en iyisini yapın. Farkındalığınızı yüksek tutun ve bakış açınızı genişletin. Ayrıntılı düzeyde iletişimde kalın. Tedarik zincirinizden dürüst olmalarını talep edin. Ve en önemlisi dataları doğru yorumlamak için doğru kişileri ve araçları kullandığınızdan emin olun. 2020 yılında yaşadığınız zorlukları, yeni yetenekler ve yeni ilişkiler geliştirmek ve eskilerini güçlendirmek için katalizör olarak kullanın.

Kaynak: Inboundlogistics.com

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir