PERAKENDE SATIŞLARINDA SİPARİŞ TOPLAMA SÜREÇLERİ

Dünya genelinde 4 milyardan fazla internet, 3 milyar civarında da aktif sosyal medya kullanıcısı var, bu da internetin ve sosyal medyanın hayatımıza ne kadar yaygın hale geldiğini gösteriyor. Depolama alanlarının sosyal medya ticaretinden nasıl etkilendiğini araştırıyoruz.

Markalar tüketicilerin sosyal medyaya ne kadar bağlı olduğunu ve bunun ticari potansiyeli açısından ne anlama geldiğinin farkında. Ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmak ve satışları artırmak için sosyal medya fenomenleriyle iş birlikleri içine giriyorlar. Özellikle Y ve Z kuşaklarıyla etkileşime geçmek için oldukça güçlü bir yol.

Sosyal medya, yeni girişimlerin büyük markalarla rekabet etmesine olanak tanıyan harika bir kanal haline geldi – akıllı strateji ve etkin tedarik zinciri önemlidir.

Peki #influencer’lar Depolama Süreçlerini Nasıl Değiştiriyor?

Peki sosyal medya’nın depolama alanları ve sipariş toplama süreçleri üzerindeki etkisi ne? Instagram’da viral olan yeni bir ürün olduğunda depolama yöneticilerinin ne yapması gerekiyor? Depolama alanları bu viral yoğunlukla nasıl başa çıkabilir ve depo yönetim sistemleri doğru ürünün doğru tüketiciye ulaşmasına nasıl yardımcı olur?

E-Ticaret Siparişlerini Gerçekleştirmek için Toplama Stratejileri

Depo yönetim sistemleri günlük sipariş havuzundan verimli bir şekilde kurtulmayı sağlayan önemli bir araçtır. WMS yazılımı, satılan farklı ürün türlerine bağlı olarak, sipariş toplama süreçleri için çoklu yaklaşımları destekleme esnekliğine sahip olmalıdır.

Grup Toplama ve Cins Toplama

Yüksek hacimli küçük siparişler için ideal olan grup toplama, birden fazla sipariş veya gönderi için SKU’ların aynı anda seçilmesini ve ardından bireysel siparişlerde gruplandırılmasını sağlar. Bu tür toplama, bir depoda verimi büyük ölçüde artırır, çünkü stok kalemlerini toplamak için seyahat sürelerini azaltır ve tüm süreci mümkün olduğunca verimli hale getirir. Mallar daha sonra, sipariş montaj operatörlerinin her müşteri siparişini bitirdiği ana toplama alanına getirilir ve ilgili olduğu yerde paketleme ya da marka etiketlemesi eklenir. WMS’niz toplu alım ve sıralama işlevini destekliyorsa sosyal medya veya e-ticaret siparişleri mümkün olan en kısa sürede ve mümkün olan en düşük maliyetle müşterilere gönderilebilir.Dalga Toplama

Daha büyük siparişler (sipariş başına ürün sayısı açısından) dalga toplama kullanılarak seçilebilir ve iyi bir WMS de bu yöntemi destekleme esnekliğine sahip olmalıdır. Dalga toplamada bireysel bir sipariş için her ürün ayrı ayrı toplanır. Bu yaklaşımın yararı siparişlerin profillerine veya önceliklerine bağlı olarak gün içinde belirli bir süre için planlanabilmesidir. VIP müşterilerden gelen veya özel bir teslimat talebiyle gelen siparişler, ek kaynakların mevcut olduğu zamanlarda veya kullanılan kargo taşıyıcısını yansıtacak şekilde planlanabilir.

Sosyal medyanın talebi ve satışları artırma gücünden yararlanmak isteyen markalar için dalga toplama, toplu toplama ve sıralama toplama arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapma yeteneği önemli bir WMS özelliğidir.

Sosyal Ticaret için Doğru Toplama Yöntemi Nasıl Seçilir?

E-ticaret markaları için hangi toplama yönteminin en iyi olduğu kararının satılan ürün çeşitlerine göre alınması gerekir.

Çok sayıda küçük ürün en iyi şekilde grup toplama yöntemi kullanılarak toplanır. Bunun nedeni bireysel SKU gruplarının eşzamanlı olarak merkezi bir kutuya seçilebilmesi ve daha sonra merkezi olarak bireysel siparişlere ayrılabilmesi ve stok konumları arasındaki seyahat süresini önemli ölçüde azaltmasıdır.

Depo çok sayıda toplama personeli ve farklı ürün çeşitleriyle son derece meşgulse dalga toplama daha verimli olabilir. Bunun nedeni konumlar arasındaki tıkanıklığı azaltması ve optimum verimlilik için siparişlerin bölgelere gruplanmasına izin vermesidir.

Satışları artırmak için sosyal medya kullanan markalar için deponuz bu iki yöntemi de kullanabilir. Yeni ürünler ilk piyasaya sürüldüğünde dalga toplama bu siparişlerin önceliklendirilmesini sağlayabilir, yani olası en düşük teslimat maliyeti için öğelerin en kısa sürede müşterilere ulaşması gerekir. Unutmayın ki sosyal medya etkileşimi siparişlerinizi artıracaktır, siparişleriniz tüketiciye ne kadar hızlı ulaşırsa selfie sayısı da artacaktır, bu da talebi devam ettirmek için en iyi reklamdır!

Kaynak: Supplychaindigital.com

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir