KAÇINMANIZ GEREKEN 6 PALET RAF HATASI

Aklınıza gelebilecek her türlü depo, dağıtım merkezi veya depolama tesisini ziyaret ettiğinizde muhtemelen bir çeşit palet rafı ile karşılaşacaksınız. Muhtemelen tesisin ihtiyaçlarını karşılamak için dikkatle seçilmiş raflardır, ancak bazı durumlarda süreç aceleye gelir ve sistem yanlış kurulur. Palet raf sistemi satın alma esnasında kaçınılması gereken 6 hatayı derledik.

1 – Yanlış Boyut Seçmek

Uygun kişilere danışmadığınızda tesisinizi tam olarak uymayan veya ekipmanınızla veya çalışanlarınızla uyumlu çalışmaya uygun olmayan bir sistem seçmek kolay olabilir. Forkliftleriniz için çok uzun olan rafları veya çok dar bir sistemi satın almak zaman, emek ve sermaye kaybı olarak kabul edilebilir. Hem kurulum hem de günlük operasyonlarla ilgili herhangi bir problemden kaçınmak için boyutlarınızın son derece doğru olması çok önemlidir.

2 – Ürünlere Uyumluluk

Herhangi bir rafın ürünlerinize uygun olacağını düşünebilirsiniz ancak çoğu durumda bu yanlıştır. Özellikli farklı biçimde ürünleriniz bulunuyorsa seçtiğiniz raf sistemini dikkatlice düşünmeniz gerekir. Bazı raf sistemleri uyumlu olarak geliştirilir, değişen stok ve taleplerle başa çıkabilen, uzun vadede size para ve zaman kazandıracak bir standart bir sistem uygulamanız yararınıza olacaktır.

3 – Sadece İhtiyacınız Olanı Alın

Genel inanışın aksina az her zaman çok değildir. Özellikle raf sistemleri satın alınırken hem maliyet hem de alan açısından geçerlidir. Verimli satın alma ani ek depolama ihtiyacını karşılamak için biraz fazladan yatırım yapılmasını içerir. İşin püf noktası sadece işletmenizin şu anda neye ihtiyacı olduğunu değil, geleceğe bakarken neye ihtiyaç duyabileceğini de düşünmektir.

4 – Kullanılmış Raflar Satın Almak

Kullanılmış raflarla bulmak oldukça kolaydır ve genellikle yeni bir sistemden çok daha ucuzdur. Eğer ikinci el raf sistemi kullanacaksanız yatırım yaptığınız rafların kaliteli ve iyi durumda olduğundan emin olun. Raf ve aksesuarların yüzey görünümü aldatıcı olabilir. Altta yatan sorunları ve potansiyel tehlikeleri gizler. İkinci el palet raflarını satın almaya karar verdiyseniz bir uzmana da danışın.5 – Olası Felaketler

Palet raflarla ilgili depolama alanlarında yaşanan kazaları görmek için Youtube’da arama yapabilirsiniz. Karşısınıza onlarca video çıkacak. Bu videoları izlediğinizde hasarlı ya da yanlış bir sistem kullanmanın potansiyel risklerinin farkına varabilirsiniz. Bir palet rafına sahip olmanız önemlidir, ancak bir profesyonel tarafından düzenli olarak denetlenmesi gerekir. Ayrıca forklift sürücülerinize kapsamlı bir eğitim uygulamanız ve bu tür afetlerden kaçınılması için kalite sistemlerine yatırım yapmanız da gerekir.

6 – Uygun Maliyetli Ürün Bulmak

Depo sistemleri söz konusu olduğunda özellikle çok uygulanan “ucuza satın alın, iki kez satın alın” felsefesi vardır. Bulabileceğiniz en ucuz palet raf sistemini seçmek size, işinize ve personelinize zarar verebilir. Gelecekte ek maliyetlerden kaçınmak için gereksinimlerinize uygun, güvenilir ve güçlü raflara yatırım yapın.

Kaynak: avantauk.com

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir