PAKETLEME VERİMLİLİĞİ NASIL ARTIRILIR

Paketleme stratejiniz ve süreçleriniz, sorunsuz ve verimli bir tedarik zinciri oluşturma ve sürdürebilme yeteneğinizi önemli ölçüde etkileyebilir.

Aşağıdaki 10 ipucu ile işletmenizin paketleme verimliliği artacak, ürün çıkış süreleriniz gözle görülür şekilde gelişecek ve paketlemeye bağlı iade oranlarınız düşecek.

1 – Ürünle İlgili Verileri Toplayın

Verimli ve uyumlu bir paketleme stratejisi geliştirmek ve sürdürmek olmak için tüm ürün bilgilerini alın. Bu bilgiler genel olarak boyut, ağırlık, kargo yöntemi ve güvenlik gereksinimleridir. Bu bilgilerle uygun ambalajı seçebilir ve çalışanlarınızı paketleme sürecinize uygun bir şekilde eğitebilirsiniz.

2 – Sürecin Her Adımını ve Malzeme İhtiyacını Bilin

Paketleme süreçleri ve malzemeleri üründen ürüne göre değişebilir. Operasyonun her adımını ve her adımda kullanılan malzemeleri, personelin ihtiyaç duyduğu ergonominin nasıl sağlanacağına kadar tüm ayrıntıları öğrenin, bu işlemler sırasında iş akışının tıkanıp tıkanmayacağını öğrenin.

3 – Yönetmelikleri Araştırın

Malzemelerden uyarı etiketlerine ve çalışan eğitimine kadar, Her ürün için paketleme ve etiketleme gerekliliklerinden haberdar olun. Malzemeleri, uyarı etiketleri ve çalışan eğitimlerinin operasyonlarınızı nasıl etkilediğini anlayın.4 – Paketlemeyi Bütçenin Bir Parçası Haline Getirin

Bütçeyi aşmamak için ani tasarım veya malzeme değişiklikleri yapmak zorunda kalmadan ihtiyaçlarınıza en uygun ambalajı tasarlamak için bütçenizi baştan belirleyin.

5 – Yetkin Kişilerle Çalışın

Paketleme ile ilgili alanlarda kullanım kolaylığı, mevzuatlara uygunluk ve diğer faktörleri göz önünde bulundurarak ihtiyaçlarınıza uyan ambalajlar tasarlamak içi tasarımcı ve iş güvenliği gibi alanlarda uzmanlaşmış iş ortaklarından destek alın.

6 – İsrafı Azaltın

Atıkları ortadan kaldırma fırsatlarını daha iyi belirlemek için ürünler için özel paketleme, etiketleme ve test gereksinimlerini öğrenin. Gereksiz süreçleri elemek paketleme maliyetlerini düşürürken operasyonları kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır.

7 – Son Dakika Kararlarını Ortadan Kaldırın

Ürünlerinizi ve ambalajlama ihtiyacınızı önceden bilin ve bu bilgileri çalışanlarınızla, iş ortaklarınızla paylaşın.

8 – Doğru Araçları Kullanın

Paketleme işleminin karmaşıklığı ürüden ürüne değişebilir, eğer göndereceğiniz ürün tehlikeli olarak sınıflandırılan ürünlerdense ve bu nedenle farklı regülasyonlara tabi olabilir. Süreçleri hangi araçların düzene sokabileceğini düşünün; otomasyon ya da yazılım entegrasyonunu dikkate alın.

9 – Ekstra Paketlemenin Avantajını Kullanın

Bazı ürünler kutularının koruma sağlaması için jel, köpük, astarlara, palet veya dolgu malzemelerine ihtiyaç duymadan düzenlemeleri karşılaması için tasarlanmıştır. Bu gelişmiş çözümler ek koruyucu malzeme ihtiyacını azaltır.

10 – Yenilikçi Olun ve Kalıpların Dışına Çıkın

Daha önce hep yaptınız diye aynı şeyleri yapmaya devam etmeyin. Verimliliği daha da artırmak için paketleme stratejilerini geliştirin ve yenilikçi çözümlerden yararlanın. İster yüksek riskli ürünler göndermek için standart karton kutular yerine özel malzemeler kullanıyor, ister prosedürlerinizdeki adımları değerlendiriyor olun, büyük veya küçük değişiklikler büyük bir fark yaratabilir.

Kaynak: Inboundlogistics.com

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir