OPERASYONEL MÜKEMMELLİK İÇİN 7 İPUCU

Operasyon ekibinizin ilkelere sahip olması, az görülen bir kriz esnasında tüm engellere ve zorluklara rağmen lojistik alanınızda operasyonel mükemmellik sağlar ve müşteri siparişlerinin sorunsuzca gönderilmesini sağlayacaktır.

Covid-19 salgını sırasında toplumda oluşan büyük endişe ve maske, kolonya ve dezenfektan ürünlerine olan benzeri görülmemiş talep, depolama merkezlerini görülmemiş bir zorlukla karşı karşıya bıraktı. Operasyon ekibinizin sağlığı ve rahat çalışabilmesi için en iyi ortamı sağlamanın yanında düzinelerce farklı ürün çeşidiyle uğraşmak, zaman baskıları ve diğer benzersiz zorluklar, operasyon ekiplerinin ve yöneticilerinin üstüne çok büyük bir stres yaratıyor. Ancak bu durum aynı zamanda operasyonel mükemmellik konusunda adım atmanız için bir fırsat olabilir.

İçinde bulunduğumuz durumun hızı ve içeriği tarihte yaşanmamış olsa da operasyon merkezinizin iyileşirilmesi için de bir fırsat olabilir. İşte bu fırtınadan yolunuzu bulmanızı sağlayabilecek 7 ipucu;

Ekibinizi Eğitin ve Yönetin

Hem operasyon hem de genel sağlık regülasyonları konusunda ekibinize açık olun, değişimler ve ekibinizin içinde oluşabilecek endişeler ile ilgili iletişimde kalın. Operasyon merkezinizdeki giriş kapılarının sayısını artırın, mola zamanlarını çoğaltın ve öğle yemeği için alternatif mekan ve zamanlar belirleyin. Bu dönemde kararlarınızı hızlı ve tepkisel vermeniz gerekebilir, bu yüzden ekibinizi de hızlı ve proaktif olmaları konusunda teşvik edin.

Sipariş Profilinizi Hızlıca Analiz Edin

Güncel olaylar satın alıcıların alışveriş alışkanlıklarını değiştirebilir. Ne satın alırlar, ne kadar satın alırlar ve ne zaman satın alırlarsa normalden çok farklı olabilirler ve lojistik işlemlerini çok farklı bir sipariş profiliyle bırakırlar (satır başına adet, sipariş başına ürün vb.). Bu değişiklikler, operasyonel mükemmellik oranında sapmaya, stoklardaki düzensizliğe ve ekipmanların fazla kullanımına neden olabilir. Operasyon ekibinizin aksamaları en aza indirmesi ve mümkün olan maksimum verimi devam ettirebilmesi için bu yeni profilleri hızlıca kavrayın.

Gelen Lojistiğe Öncelik Verin

Tedarikçileriniz, lojistik desteği aldığınız firmalarınız, gümrükçüleriniz ve nakliyecilerinizle beraber çalışarak kritik ürünleri içeren yüklerinizi öncelik vermelerini sağlayın. Gerekirse müşterilerinize dağıtım yaptığınız araçları öncelikli yükleri teslim almaları için kullanın. Deponuzun içinde ise yüksek talep gören ürünler için agresif römork dönüşü ve yuvadan yuvaya hedefler belirleyin. Gerekli olmayan yükleri dış alanda tutun, ilk olarak hangi yüklerin alındığını belirlemek için SKU’ları kullanın. Römork rıhtım kapısına geri döner dönmez stokların güncellenebilmesi için Tedarikçi Yönetim Programlarından yararlanın.Anında Kargolama ve Ürün Girişinden Kargolama

Deponuza girer girmez biten ürünler için yeni bir işleyiş yaratın. Depoya kadar olan süre hem tedarik süresini uzatır hem de sipariş döngüsünü artırır. Bunun yerine geçici bir paketleme ve gönderim istasyonu kurun. Ürünler geldiği gibi barkodlama işlemini yapın. Paketleme gereken ürünleriniz için paketleme istasyonları kurun ve paketleme süreçlerinizi basitleştirin.

Büyük Siparişleri Hat Dışına Alın

Normal operasyon süreçleri genellikle büyük miktarlarda ve çok adetli B2B siparişlerini olur, ancak bütün operasyon hacmine bakınca az yer kaplar. İhtiyacın artığı fırtınalı dönemlerde B2B siparişlerinin de daha büyük ve daha sık olması olasıdır. Depo içindeki işlemleri ve sistemleri tıkamalarına izin vermek yerine, bu siparişleri ayırmak için depo ve stok yazılımlarınızı kullanın. Bu siparişler büyük oranda hacmi artırılmış ürünlerden ve yeni çeşit ürünlerden oluşacaktır, teker teker ya da 4’lü gruplar halinde toplanabilirler. Toplandığında ise kurduğunuz hızlı paketleme alanına gönderin.

Kendi Örnek Hikayenizi Yaratın

Tüketicilerin büyük miktarlarda ürün satın almasıyla, operasyon hatlarınızı bu tip durumlara karşı reaksiyon geliştirmesi için bir fırsattır. Tam bir kasa seçiminde verimlilik avantajı elde etmek için fırsatın boyutunu ve vaka miktarları için yüksek eğilime sahip ürünleri analiz edin. Her birini seçmek ve bunları birleştirme ve paketleme yoluyla göndermek yerine müşteriye nakliye için opsiyonları seçmek için sanal bir kanal oluşturun.

Bu fırtınalı süre boyunca, ekibinizi sağlıklı tutmak, operasyonel etkinliğinizi korumak ve müşteri siparişlerinin gönderilmesini sağlamak için bu 7 ipucunu kullanabilirsiniz.

Operasyonlarınızın ne kadar iyi tepki verdiği, perakende satışında, müşteri deneyiminde ve müşteri memnuniyetinde gelişime zemin hazırlamaya yardımcı olabilir.

Kaynak: Logistic Management Blog

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir