MEZANİN RAF UYGULAMALARININ FAYDALARI

Depolardaki kullanılabilir alan dikey depolama mümkün olmasına rağmen sınırlıdır. Mezanin raf sistemlerini depolama alanına uygularayak deponuzun üst kısımlarını kullanırken ekstra depolama alanları da yaratabilirsiniz.

Mezanin rafların faydaları kurulum sırasında oluşacak ekstra işin ve karmaşanın çok daha ötesindedir. Mezanin raf sistemleri depolama alanının daha verimli kullanılmasını sağlar.

Mezanin Raf Nedir?

Mezanin sistemleri depo alanının dikey kısmını kullanan ve çalışma alanlarının taban seviyesinin üzerine inşa edilmesine izin veren çok katlı bir asma kat kurulumdur. Kullanım alanı ne olursa olsun kullanılabilir alanı iki katına çıkarır.

Örneğin bir asma kat taban seviyesinin üzerinde ekstra depolama veya ofis alanı sunarken, operatörlerin ürünleri taban seviyesinde daha kolay taşımasını da sağlar.

Üç farklı mezanin yapı tipi vardır; Depolama ara katları, ofis ara katları ve ikisinin birleşimi.

Depolama Ara Katları

Yüksek stok adedi depolayan alanlar asma kat sistemlerinden yararlanabilir. Mevcut depolama alanını artırarak stok yönetimi ve elleçleme süreçleri de büyük ölçüde geliştirilebilir.

Depolama katları iş güvenliği endişelerini gidermek için kaymaz zemin ve kafes muhafaza sistemleri gibi önlemlerle donatılabilir.

Mezanin ara katlardan yararlanabilecek endüstriler arasında lojistik merkezleri, perakende satış yerleri ve mağazalar, üretim tesisleri ve arşivleri veya ofisler bulunur.

Ofis Ara Katları

Daha fazla ofis alanı gerektiren bir yer için ofis katları mükemmel bir uygulamadır. İster mevcut bir yerde ekstra alanına ihtiyaç duyan özel bir yönetim ofisi olsun, isterse operasyon alanının seviyesinin üzerinde ofis alanı yaratmayı ümit eden endüstriyel bir işletme olsun, ofis katları mükemmel bir seçenektir. Taşınma ihtiyacı olmadan zemin alanını maksimum düzeye çıkarmak için eşsiz bir fırsat sunar.

Asma katını çalışmak için konforlu bir yer haline getirmek için etkili ısıtma, ışık ve ses yalıtım sistemleri de dahil olmak üzere şirketin ihtiyaçlarına göre uyarlanabilirler.Çok Katlı Mezanin Raf Sistemleri

Depolama merkezi birden fazla dikey kata sahip olacak kadar yüksekse çok katmanlı mezanin raf sistemleri uygun bir seçenek olabilir. Böylece hem depolama alanı, hem ofis alanı veya diğer tüm ihtiyaçlar için kullanılabilecek çok sayıda kat sağlar.

Çok katmanlı asma katlar için en yaygın yerler, araç depolama merkezleri ve büyük e-Ticaret toplama ve paketleme depolarıdır.

Mezanin Raf Sistemlerinin 6 Avantajı

1 – Depolama Alanını Artırılması

Depo mezanin raf sistemleri alan seviyesinin üzerinde ekstra yer kazanılmasını sağlarken, alt katlara kolayca erişilebilmesini sağlar. Doğru bir mezanin kat tasarımı ile depolama alanınızın, taban alanında gerçekleşen operasyon üzerinde hiçbir etki olmadan, önemli ölçüde arttığını görebilirsiniz.

2 – Lokasyon Değiştirmeden Depolama Alanı Büyütülmesi

Şirketler büyüdükçe depolama, lojistik ve üretim alanlarını da büyütmeleri gerekir. Mezanin raf sistemleri işletmenizin büyürken ve genişlerken olduğu yerde kalmasına izin verebilir. Bu taşınma maliyetlerini ortadan kaldırır ve işletme adres değiştirdiğinde oluşan operasyonel kesintiyi azaltır.

3 – İşletmenin Farklı Birimlerini Bir araya Getirir

Ofis ara katlarını deponuzun veya üretim alanınızın seviyesinin üzerine kurmak bir işletmenin farklı elemetlerini birbirine yakınlaştırabilir. Daha yakın çalışanlarla daha entegre bir şirket anlamına gelir.

4 – Yüksekliği Kullanılmasını Sağlar

Geleneksel bir depoda, zemin yüksekliğinin üstünde ve raf üstlerinde genellikle ölü alanlar bulunur. Bir depo asma kat, bu alanı kullanmaya yardım eder.

5 – Operasyonel Verimliliği Maksimuma Çıkarılır

Mezanin raf sistemlerinin en büyük avantajlarından biri kiraladığınız veya sahip olduğunuz alanı daha iyi kullanmanıza olanak sağlamalarıdır. Bu sayede ödediğiniz kiradan daha fazla alan kullanacağınız anlamına gelir.

6 – Depolama Alanınıza Değer Katar

İster mülkün sahibi olun ister başka birinden kiralayın mezanin ara katın bir mülkün değerini artırdığını inkar edemezsiniz. Tesisler gelecekte herhangi bir zamanda satılıyorsa işlevsel bir asma kat mükemmel bir satış promosyonu olarak hizmet edecektir.

Kaynak: Passha.co.uk

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir