Manuel Malzeme Elleçleme & Otomatik Malzeme Elleçleme Karşılaştırması

Malzeme elleçleme, stokları, bitmiş ürünleri ve malzemeleri, depolama alanı ya da fabrika gibi alanlarda depolanması, taşınması yada paketlenmesi süreçlerine denir. Üretim ve lojistik şirketleri globalleştikçe malzeme elleçleme teknolojisi ve pazarı da gelişmeye devam ediyor.

Endüstrilizasyonun artması, RFID ve IOT teknolojileri gibi önemli adımlar otomatik malzeme elleçleme pazarının büyümesini körükledi. Malzeme elleçleme pazarının 2025 yılına kadar yüzde 6.8 artışla 41.18 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Havacılık, uzay, tarım, otomotiv, inşaat ve e-ticaret gibi büyüyen çok sayıda sektör, yeni nesil otomatik malzeme taşıma ekipmanlarının potansiyelini kullanmaya başladı. Dünyanın pek çok yerinde gelişmiş otomatik sistemler manuel malzeme taşıma sistemlerinin yerini alıyor.

Bu yazıda otomatik ve manuel elleçleme sistemlerinin farklarına ve işletmelere sağladıkları avantaj ve dezavantajları inceleyeceğiz.

Manuel Malzeme Elleçleme

Malzemeleri taşımak, kaldırmak, toplamak ve depolamak için fiziksel bir gücün kullanılması gereken elleçleme biçimidir. İşletmeler insan gücüne ihtiyaç duyarlar. Eski dönemde hayvan gücü de kullanılırdı. Kaldırma, indirme, itme, çekme, taşıma veya tutma manuel elleçleme işlemleri arasındadır.

Otomatik Malzeme Elleçleme

Malzemeleri taşımak, kaldırmak, çekmek, itmek, depolamak ya da toplamak için robotların ve programlanmış cihazların kullanıldığı elleçleme biçimidir. Otomatik malzeme elleçleme, check-in araçları, tasnifleyiciler, konveyör sistemleri, istifleyiciler, boşaltma makineleri, kutular, forkliftler gibi bir dizi farklı aracı içerebilir.Temel Farklılıkları Anlamak

Manuel Elleçleme

Operatörlerin malzemeleri bulmak, toplamak, depolamak ve bina içinde taşımak için fiziksel olarak hareket ettiği geleneksel bir yöntemdir. İşlemlerin elle yapılmasıyla birlikte forkliftlerin ve küçük vinçleri kullanımını da içerir.

Manuel malzeme elleçleme sistemleri, otomatik olanlara göre daha yavaştır. Bir sistemi birden fazla işlemi aynı anda gerçekleştirecek şekilde programlayamayacağınız için ölçümlenebilirliği ve çevikliği azdır. İnsan faktörüne bağlı olduğundan hatalara açıktır.

Manuel sistemler, düşük ilk yatırım maliyetleri getirir. Ancak beraberinde istihdam da gerektirir. Bu istihdam hem işçilik maliyeti hem de eğitim maliyetini beraberinde getirir.

İlk yatırım maliyeti düşük olduğundan, manuel sistemlerin yatırım dönüşü hızlı olur. Bu nedenle küçük ve orta ölçekli işletmeler için oldukça uygundur. Ancak hataya açık yapısı ve sipariş karşılama sürelerinin uzunluğu nedeniyle verimliliği düşüktür. Ayrıca zaman kaybına daha açıktır.

Manuel sistemler depolama alanı optimizasyonu konusunda sınırlıdır.

Manuel sistemler tekrarlanmayan ve öngörülemeyen operasyon yapıları için daha uygundur.

Gelişmiş araçlar kullanılmadığı için çalışan eğitimi gerektirmez. Ancak güvenlik eğitimi için gereklidir.

Manuel elleçlemede en önemli sorun, yüklerin uygun olmayan şekilde taşınması sonucu ortaya çıkan yaralanmalar ve ölümlerdir.

Manuel elleçlemede çoğunlukla kişilere güvenmeniz gerekse bile kancalar, askılar, manuel vinçleri forkliftler, konveyörler gibi elleçleme ekipmanlarını kullanmanız gerekecektir.Otomatik Malzeme Elleçleme

Bu sistemler malzemeleri bulmak, toplamak, taşımak ve depolamak için insan müdahalesi gerektirmeyen bilgisayar sistemlerini kullanır. Otomasyon olmasına rağmen kaldırma, itme, toplama gibi manuel işlemleri içerebilir.

Bu sistemler daha hızlı, daha çevik ve ölçümlenebilirlerdir. İyi bir araştırma ve planlama ile otomatik bir sistemi birden fazla görevi yerine getirecek şekilde programlamak mümkündür.

Otomatik sistemlerde hata payı sıfıra yakındır.

Önemli miktarda yatırım gerektirir. İşletmenize özel bir sistem kurmak çok daha maliyetli olacaktır.

Artan maliyetleri manuel işçilikten tasarruf ederek ve verimlilik artışı ile telafi edebilirsiniz.

Otomatik sistemlerde yatırımın getirisini elde etmek birkaç sene sürebilir. Çoğu işletme yatırım dönüşü iki yıldan fazla olan sistemlere yatırım yapma konusunda isteksizdir.

Bilgisayarlı sistemlere dayandığından verimlilik yüksektir. Ürün çıktısı pazar talebine göre değişebilir.

Otomatik sistemler dikey depolamadan yararlanmanıza izin verir. Bu sayede depolama alanını optimize etmeye yardımcı olurlar.

Tekrarlanan ve öngörülebilir sipariş karşılama süreçleri için daha uygundurlar.

Otomatik sistemler teknik bilgiye sahip operatörler gerektirir. Ekipmanları çalıştırmak için özel eğitim gerektirir.

Operasyon alanındaki kazalara ve yaralanmalar manuel sistemlere göre çok daha azdır.

Otomatik malzeme elleçleme sistemleri, bilgisayar destekli toplama çözümlerine, konveyörlere, AGV’lere, robotik dağıtım sistemlerine, mekanik yükleme araçlarına, toplama çözümleri gibi farklı sistemleri kullanır.

AGV’ler (Otomatik Yönlendirmeli Araçlar) Üretim ve Lojistik alanlarında sıkça kullanılmaya başlanan otomatik malzeme elleçleme çözümlerinin başında geliyorlar.

Hangisi Daha İyi?

Her iki sistemin de avantajları ve dezavantajları bulunur. Bu iki sistem arasında seçim yapmak büyük oranda bütçenize ve potansiyel malzeme taşıma gereksinimlerinize bağlıdır. Hacminiz düşükse gereksiz bir yatırımın altına girmek mantıklı olmayacaktır.

Otomasyonu artırmaya karar verdiyseniz küçük ölçekte başlamanız doğru olacaktır. Mevcut manuel elleçleme süreçlerinizde küçük değişiklikler yapabilir, montaj hattınıza bazı mühendislik çözümleri entegre edebilirsiniz. Bu pilot değişikliklerin sonuçlarını gördükten sonra büyük ölçekli entegrasyonlar için çalışmalar yapabilirsiniz. Yatırımın dönüşü süresi uzun olacağından kapsamlı araştırmalara dayanan bir karar vermeniz gerekmektedir.Sonuç

Sektörde otomasyona yönelik artan bir popülarite olmasına rağmen pek çok şirket, manuel elleçleme yöntemlerini kullanmaya devam ediyor. Bununla birlikte, birçok işletme yöneticisi, otomatik ve manuel sistemleri doğru şekilde entegre ederek mükemmel dengeyi bulmayı da başarıyor.

Kaynak: HHIlifting.com

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir