MALZEME ELLEÇLEME VERİMLİLİĞİNİ ARTIRMAK İÇİN 8 İPUCU

E-Ticaretin gelişmesi sonucunda, lojistik işletmeleri ürünleri ve malzemeleri elleçleme şekillerini geliştirmeye devam ediyorlar. Günümüzün rekabetçi pazarında başarılı olmak isteyen üretim ve lojistik firmaları, tesisleri içindeki malzeme taşıma süreçlerini en hızlı ve en güvenli olacak şekilde geliştirmek zorundalar. Malzeme elleçleme verimliliğini artırmak aynı zamanda iş yeri güvenliğini artırır, genel maliyetleri azaltır, müşteri memnuniyetini olumlu yönde etkiler ve işgücü bağlılığını artırır.

Malzeme elleçleme pazarının dünya üzerinden 190 milyar dolardan fazla hacmi bulunuyor. Birçok işletme malzeme elleçleme verimliliğini artırmak için otomatik çözümlere, malzeme elleçleme sistemlerine ve nesnelerin internetine yatırım yapıyor. Yine de bu hedef uğruna uygulanabilecek tek bir yaklaşım bulunmuyor. Verimliliği artırmaya yönelik her türlü çaba, tesisin özel ihtiyaçlarına ve operasyon akışına göre uyarlanmalıdır.

Lojistik ya da üretim merkezi yöneten kişiler için yeni teknolojinin malzeme elleçleme verimliliğini nasıl iyileştireceği bu yazıda.

Kısaca Malzeme Elleçleme Nedir?

Malzeme elleçleme, bir depolama ya da üretim tesisi içindeki ürünlerin ya da hammaddelerin, tesisin içinde veya tesis ile nakliye aracı arasında taşınma sürecidir. Bu süreç malzemelerin taşınmasıyla birlikte depolanmasını, korunmasını ve kontrolünü de kapsar. Elleçleme süreci içinde zarar görecek bir malzeme genel çıktıları etkileyeceğinden, nakliye süreçlerinin verimini artırmanın yanında depolamayı ve stoklamayı da iyileştirmek hayati derecede önemlidir.

Farklı Malzeme Elleçleme Çeşitleri

Elle malzeme taşıma, yarı otomatik ve tam otomatik olmak üzere 3 farklı malzeme elleçleme çeşidi vardır. Her çeşidin kendine özgü uygulamaları ve standartları bulunmaktadır. Bu kategoriler arasındaki farkları anlamak işletmeniz için en uygun çözümü bulmanıza yardımcı olacaktır.

Manuel Elleçleme

Elle malzeme taşıma, operatörlerin malzemeleri elleriyle tuttuğu ve taşıdığı elleçleme çeşididir. Malzemeleri genel olarak tesis içinde ve tesisle nakliye aracında kaldıracak, tasnifleyecek ve taşıyacaklardır. Bu tip malzeme taşıma küçük ve bağımsız tesisler için daha uygundur.

Ancak manuel elleçleme yapan işletmelerde işe bağlı yaralanmalar ve sakatlıklar daha sık görülmektedir. Amerikan ulusal güvenlik konseyine göre kaldırmaya, indirmeye, tekrarlayan hareketlere ve aşırı efor göstermeye bağlı sakatlıklar işyeri sakatlıklarının %33’ünü oluşturmaktadır. Nesnelerle ya da ekipmanlarla çarpışmak yüzde 26’sını, kaymalara, takılmalara ya da düşmelere bağlı oluşan sakatlıklar ise yüzde 26’sını oluşturmaktadır.Yarı-Otomatik Malzeme Elleçleme

Mekanik malzeme kaldırma araçları, konveyör bantları ve paketleme ekipmanı gibi operatör tarafından çalıştırılması gereken makinelerin kullanımını kapsar. Operatörler malzeme taşıma süreçlerinin büyük kısmını oluşturmaya devam ederken, elle taşıma yapmalarına gerek yoktur. Bu da burkulma, kas ağrıları ve bel problemleri gibi işyeri sakatlıklarını önlemeye yardımcı olur.

Otomatik Malzeme Elleçleme

Tüm malzeme taşıma işlemlerinin otomatik olarak yapıldığı sistemdir. Toplama, istifleme, paketleme ve taşıma süreçlerinin sorumluluğu özel programlanmış araçlara devredilir. Operatörler bu süreçleri denetler ancak ekipmanları kendileri kullanmazlar.

Malzeme Elleçleme Verimliliğini Artırmak Neden Önemlidir?

Tesisinizi rekabetçi kılmak için süreçlerinizi mümkün olduğunca verimli hale getirmeniz gerekiyor. Malzemelerinizi kötü şekilde taşır, korur ve saklarsanız ticari itibarınız müşterinizin gözünde olumsuz etkilenecektir. Geciken ya da arızalı gönderiler müşterinize hizmet verme kapasitenize zarar verir. Dağınık ve sağlıksız bir operasyon merkezi kazalara yol açabileceğinden çalışanlarınızın sağlığını riske atar ve işletmenizin yasal yükümlülükler altına girmesine neden olur.

Elleçleme Verimliliğini Artırmak işletmenize şu faydaları sağlar;

  • Müşteri hizmetlerinin iyileştirilmesi,
  • Genel giderlerin azalması,
  • Ergonominin ve personel sağlığının iyileştirilmesi,
  • Kapasitenin ve gelirin artması.

Malzeme elleçleme süreçlerini iyileştirmek, operasyon merkezinin geliştirilmesinin önemli bir parçasıdır. İş yeri koşullarının ve sipariş karşılaşama süreçlerinin iyileştirilmesi yönetici olarak sizin göreviniz ve hem personeliniz hem de yöneticileriniz bu konuda size güveniyorlar. Süreçlerinizde yapacağınız doğru modifikasyonları, operatörlerinizi kendilerini zorlamadan ya da sağlıklarını riske atmadan daha verimli şekilde çalışabilirler.

Malzeme Elleçleme Süreçlerini İyileştirmek için İpuçları

1 – Mevcut Süreçlerinizi Analiz Edin

Malzeme elleçleme verimliliğini artırmanın ilk adımı mevcut operasyonunuzun değerlendirmesini yapmaktır. Ürünlerin ve malzemelerin tesisinizin içinde nasıl hareket ettiğini anlamadan ve ekibinizin optimum verimliliğe ulaşmasını engelleyen adımları belirlemeden yeni bir malzeme işleme yaklaşımını geliştiremezsiniz.Süreçlerinizi denetleyin ve raporlayın. Bu rapor tesisinizin içindeki ve çevresindeki mal giriş, sipariş karşılama, yükleme, boşaltma ve nakliye gibi görevleri içermelidir. Ayrıca yüklerinizin boyutu, ağırlığı gibi ayrıntılı bilgileri de kaydedin. Ekibiniz aynı anda birden fazla öğreyi taşıyor ya da stokluyorsa birim yük gönderiye dahil olan tüm öğeleri kapsasın. Tesisinizin içinde hareket eden birim yüklerinin ağırlığını, boyutunu, konfigürasyonunu ve türünü çevrimi tamamlamak için konulan hedef süre ile birlikte belirleyin.

Bu bilgilere sahip olduğunuzda genel çıktılar, müşteri memnuniyeti, sipariş gerçekleştirme süreleri, araç yükleme-boşaltma ve operatör çevrimi gibi önemli performans göstergelerinin listesini oluşturmaya başlayabilirsiniz. Malzeme elleçleme süreçlerinizde iyileştirmeler yaparken bu göstergelere odaklanın ve değişikliklerin başarısını bu göstergelere göre belirleyin.

2 – Görevleri Deneyim Seviyesine Göre Atayın

Çalışanlarınıza bireysel görevler verirken rastgele görevler atamak yerine güçlü yönlerine odaklanın. Ürünlerinize ve tesis düzenin hakim oldukları için eski çalışanlar ürün tasnifleme ve toplama süreçlerinde daha efektif olacaklardır.

Yeni çalışanları ürünlere raftan almaya yönlendirmeniz tesis planlamanızı anlamalarını kolaylaştırır. Ayrıca iş gününü de daha iyi planlayabilirsiniz. Yeni çalışanları süreçlerinizi anlayana kadar daha basit olan bölgesel sipariş toplamaya yönlendirin. Eğer çalışanınız yarı otomatik bir elleçleme sistemini kullanmakta zorluk çekiyorsa diğer çalışanlara geçiş yapın.

Yeteneğe dayalı görev atamak, işyerinde oluşacak kafa karışıklığını azaltacaktır. Çalışanlarınız onlardan ne beklediğinizi ve zamanlarını nasıl kullanmaları gerektiğini bileceklerdir.

3 – Ergonomik Sınırları Düşünün

Tesisinizde manuel elleçlemeye güveniyorsanız karşılaşacağınız en büyük engel çalışanlarınızın fiziksel sınırlardır. Çalışanlarınız sakatlanmasa bile gün içinde tekrarlı çömeldiklerinde, kalktıklarında ya da taşıdıklarında yorulacak ve verimlilikleri düşecektir. Yorgunluk, işyeri kazalarının yanında yanlış gönderilen siparişler, stoğun hasar alması gibi farklı maliyetlere de sebep olacaktır.

İş yeri ergonomisi hakkında daha iyi fikir edinmek için personelinizle fiziksel taleplerini ve nasıl iyileştirilebileceği hakkında konuşun. Yorgunluğu azaltmak adına kısa sürelerle daha sık molalar vermelerini sağlayın. Fiziksel yaralanmalardan kaçınmak için doğru malzeme kaldırma yöntemlerini öğretin. Unutmayın ki en ideal olanı ekibinizin eğilmekten ve uzanmaktan kaçınmalarıdır.

Çalışma ergonomisini artırmanın yolları yazısını okumak için tıklayın…

İş yeri ergonomisini iyileştirmek için forkliftler, taşıma arabaları, ürün toplama sistemleri ve istif makinaları gibi yarı ya da tam otomatik malzeme elleçleme sistemlerine de yatırım yapabilirsiniz. Malzeme elleçleme ekipmanlarını incelemek için tıklayın…4 – Bir Seferde Tek Göreve Odaklanın

Personelinizin her şeyi aynı anda yapması yerine tek bir yöne odaklanmalarını sağlayın. Bu malzeme elleçleme verimliliğini artıracaktır. Örneğin ekibinizi günün ilk yarısı sipariş karşılamaya, ikinci yarısında paletlerin boşaltılmasına yönlendirin. Böylece ürünlerin sınıflandırılması ve tesis düzeni daha iyi hale gelecektir.

Hangi görevlere ne zaman odaklanılacağını belirlemek tesisinizin olağan akışına ve programına bağlıdır. Önceliğinizin siparişlerin teslim edilmesi ise günün önceliğini buna verin. Yeni gelen ürünlerin düzenlenmesi ve stoklanması akşama kadar bekleyebilir.

5 – Gelen ve Giden Teslimatlar

Tesisinize gün boyunca yüzlerce kargo gelebilir ve gidebilir. Sipariş toplayan operatörler gelen ürünlerin oldukça hızlı şekilde boşaltılmasını isterler, böylece kendi süreçleri aksamadan devam eder. Bununla birlikte teslimat süreniz oldukça kısa olabilir. Bu nedenle çoğu durumda zamanla yarışırsınız.

Malzeme elleçleme verimliliğini artırmak için acil görevleri mümkün olduğunca gün içine yaymaya çalışın. Böylece personelinizi bunaltmazsınız ve kargo çıkış bölümünde bir tıkanma endişesi yaşamanıza gerek kalmaz. Gelen ve giden teslimatları mümkün olduğunca planlayın.

6 – Konteynerleri Kullanarak Yükleme/Boşaltmayı Basitleştirin

Ürünlerin ve kargolarınızın birim yüklerini kayıt altına almak çalışanlarınızın ihtiyaçlarını daha iyi belirlemenize yardımcı olur. Birim yükü artırmak, tesisinizde ve çevresinde gerçekleştirmeniz gereken yolculuk sayısını azaltacaktır. Birden çok öğeyi aynı anda taşımak için alandan tasarruf sağlayan kutuları kullanın. Bu kutuları nakliye aracınızı yüklerken ve boşaltırken, ürünleri sınıflandırırken ya da teslimata hazırlarken kullanın.

Nakliye ve depolama esnasında konteynerler kullanırken, hareket miktarını sınırlamak için konteynerleri dolana kadar paketleyin, aksi takdirde öğelerinizden bazıları bu işlem sırasında hasar görebilir. Birim yük arttıkça toplam ağırlık da artacağından fiziksel sınırlarını aşılabilir, bunları taşımak için de forkliftleri kullanın.

7 – Tesis Bakımlarınızı İhmal Etmeyin

Tesisinizi ve ekipmanlarınızı bakımlı tutmak malzeme elleçleme verimliliğini artırmak ve iş sağlığı ve güvenliğini geliştirmenize yardımcı olur. Malzemelerin akışını kolaylaştırmak için koridorları ve yolları açık tutun. Ekibiniz herhangi bir yere takılma ya da çarpma endişesi duymadan rahatça hareket edebilmeliler. Ayrıca tesisinizin aydınlatması da oldukça iyi olmalıdır. Çalışanlarınızın ihtiyaç duydukları ürünü kolayca bulması için tabela ve etiketlendirmeleri etkin şekilde yapmalısınız.

Her vardiya ya da iş günü sonunda tesisinizi yeniden düzenleme alışkanlığını edinmelisiniz. Tesisinizi sabah geldiğinizde çalışmaya hazır olmalıdır. Bu alışkanlığı çalışanlarınıza da aşılayın. Topladıkları ya da kullandıkları ürünü farklı yerlere bırakmak yerine bulunması gereken yere götürmelerini sağlayın.8 – Elleçleme Yönetim Sistemlerine Yatırım Yapın

Ürünlerin tesisinizde nasıl hareket ettiğini takip etmenize yardımcı olan malzeme işleme yönetim yazılımlarına yatırım yapmayı da düşünebilirsiniz. Binlerce farklı ürün stoğuna sahip bir işletmeyseniz bu oldukça önemli bir konudur. Bu sistemler tesisinizde hareket eden ekipmanlar, akıllı teraziler ya da paketleme ekipmanları otomatik olarak takip eder ve size raporlarlar. Bu da işleme verimini izlemeyi kolaylaştırır. Bu bilgileri sürekli iyileştirme çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

9 – Daha iyi Malzeme Elleçleme Sistemlerine Geçiş Yapın

Malzeme elleçleme verimini artırmak için kullanılan yöntemler her işletmeye özel olarak değişir. Her şey tesisinizin ve çalışanlarınızın ihtiyaçlarını anlamakla ilişkilidir. İş akışınızda değişiklik yapmadan önce mevcut süreçlerini etraflıca analiz edin. Verimi artırdıklarından emin olmak için değişiklikten önceki ve sonraki performans göstergelerini karşılaştırın.

Üretim ve depolama tesisiniz için en uygun iyileştirmeyi bulmadan önce farklı elleçleme stratejileri deneyin.

Kaynak: Containerexchanger.com

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir