Lojistik Sektöründe ERP Sistemlerinin Faydaları

Lojistik sektöründeki radikal büyümenin herkes farkında. E-Ticaret sektörünün küresel boyutta yükselişi, Dünya ekonomisi katkı sağlayan en büyük sektörlerden biri haline getiriyor. Bu yazıda lojistik sektöründe ERP sistemlerinin kullanılmasının faydalarını açıklıyoruz.

Tedarik zinciri ve e-ticaret lojistik sektörünün iki ana iş kaynağıdır ve gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Lojistiği insan gücüyle birlikte yönetmek söz konusu olduğunda ERP çok daha önemli bir kavram haline geliyor. Lojistik Sektöründe ERP’nin faydalarına geçmeden önce ERP sistemlerinin ne olduğunu öğrenelim.

ERP Nedir?

Kurumsal kaynak planlaması olarak Türkçeleştirebileceğimiz ERP, bir işletmenin süreçlerini başarılı şekilde işletilmesinden sorumlu olan sistemdir. Yazılım olarak muhasebe, insan kaynakları, stok ve sipariş yönetimi, müşteri ilişkileri gibi departmanların işlevlerini birleştirerek aynı sistem üzerinde derlemekle ilgilidir. Organizasyon içinde tüm bilgilerin süreç içinde düzenlenmesine ve aktarılmasına hizmet eder.

ERP sistemlerinin önemli noktası, paylaşımlı bir veritabanı üzerinden çalışmasıdır. Bu sistem çeşitli iş birimleri tarafından kullanılan birden çok işlevi destekler. Muhasebe ve satış gibi birbirinden farklı departmanlarda ve görevlerde çalışan personelin tek noktadan doğru bilgiye hızlı şekilde ulaşmasını sağlar. Bu sebeple nakliye ve lojistik gibi sektörlerde önemli bir rol oynayan yazılım sistemleridir.

Lojistik Sektöründe ERP’ye Neden Önem Verilmeli?

Genellikle ERP yazılımları bir işletmenin tüm ana özelliklerini izlemek ve yönlendirmek için gereken tüm fonksiyonları tek bir yazılım üzerinden farklı endüstrilere entegre olma yeteneğine sahiptir. İşte ERP yazılımlarının lojistik firmalarına sağladığı 7 fayda.

Satıcı Portalınıza Güvenli Erişim Sağlayın

ERP sistemlerinin en önemli faydası kayıtlı kişiler üzerinden yapıldığından dolayı güvenliği sağlamasıdır. Tüm iletişimler, e-posta veya güvenli SMS sistemleri aracılığıyla sağlanır.

Optimize Stok Kontrolü ve Stok Görünürlüğü

Lojistikte operasyonel akıcılığı sağlamak için en önemli etkenlerden biri stok üzerinden tam kontrole sahip olmaktır. Tutulması gereken önemli bilgiler, talepler, stoklar, rotadaki teslimatlar ve satış tablolarıdır. Bir ERP yazılımı, tüm önemli işleri tek bir arayüz üzerinde toplayarak yöneticilerin envanterleri net şekilde izlemesini sağlar.

Bu sayede gelen veya giden siparişleri işlemek için gerekli araçlarla ve doğru bilgilerle güçlendirerek, envanterde bulunan ve stokta olmayan kalemlerin sayısını belirleyerek etkilemek için büyük bir ihtiyaç getirebilir. Envanter durumu hakkında tam bilgiye sahip olmak, lojistik sektöründeki yöneticilerin, siparişleri gönderirken veya dağıtırken daha iyi ve daha hızlı kararlar almasına olanak tanır.

Kolay Bakım ve Nakliye Planlaması

Lojistik sektöründe en büyük varlıklar araçlar ve sürücülerdir. Lojistik ağı karmaşıklaştıkça, rotaların planlaması ve araçların bakımı zorlaşır. Bu karmaşa arttıkça, sevkiyatların yapılmasını büyük ölçüde engeller. ERP çözümleri, lojistik ve tedarik zinciri ağına tam kontrol ve izlenebilirlik sağlar. Bu da operasyonel akıcılığı iyileştirir.

İyileştirilmiş Dağıtım yönetimi ve İş Zekası

Lojistik Sektöründe ERP yazılımı kullanmanın bir diğer avantajı, Tedarikçilerin, distribütörlerin, sürücülerin ve yöneticilerin gelen ve giden sevkiyatlarını tam olarak takip etmelerine olanak tanıyan tek bir araç kullanmasıdır. Tüm lojistik operasyonel süreci göndericinin elinde daha akıcı ve şeffaf hale getirir. Anlık durumu kolayca takip edebilir, müşteri detayları, distribütör bilgileri gibi birçok bilgiye erişebilirler. Yöneticiler gerekli tüm bilgilere sahip olduklarında, karar vermek, sipariş trendlerini anlamak, herhangi bir gecikmenin nedenlerini anlamak ve müşteri sorunlarını etkin bir şekilde ele almak daha kolay hale gelir.

Gerçek Zamanlı Gönderi Takibi

Sevkiyat esnasında gönderi takibi zor olabilir. Gerçek zamanlı takip sistemleri ile entegre edilmiş ERP yazılımları, göndericinin ya da alıcının aracın mevcut konumunu görmesine ve doğrudan araç ile iletişim kurmasına olanak tanır. Bu olanak işletmenin müşteri memnuniyetinin geliştirir ve yöneticilerin anlık ve doğru verilere kolayca ulaşmasını sağlar.

Personel Yönetimi

İşgücü yönetimi söz konusu olduğunda ERP platformları mükemmel araçlardır. Çalışma ve mola saatlerini, izinlerin takiplerini ve diğer tüm göstergeleri yöneticilerin takip etmesini sağlar. Sisteme tanımlanan temek performans özelliği sayesinde karar almalarını kolaylaştıran performans göstergelerini edinebilirler.

Sistemlere Uzaktan Erişim

ERP sistemleri çoğu zaman bulut tabanlı sistemlerdir. Bu da yöneticilere esneklik sağlar. ERP sistemleri internete bağlanılan her yerde, bir parola ve kullanıcı adıyla sisteme giriş yapmayı sağlar. Yöneticilerin ve operatörlerin günün her saati senkronize olmalarını sağlar.

Kaynak: ithinklogistics.com

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir