LOJİSTİK İÇİN TEDARİK ZİNCİRİ STRATEJİSİ OLUŞTURMA

Şirketiniz için lojistik stratejisi oluşturmanın amacı organizasyonunuzun en uygun maliyetli hizmeti tanımlayıp almalarıdır. Şirketler tedarik zincirleri sürekli değiştiği ve geliştiği için belirli ürün grupları belirli ülkeler veya belirli müşteriler için bir dizi lojistik tedarik zinciri stratejisi geliştirebilir.

Unutulmamalıdır ki herhangi bir öncelikli lojistik tedarik zinciri stratejisi hedefi, müşterilerinizin siparişlerini ve istedikleri zaman sağlayabilmektir. Kendi işletmenizin hedefi de bunu mümkün olduğunca düşük maliyetli olacak biçimde gerçekleştirmektir. Bunun yolu tedarik zinciriniz boyunca lojistik ortaklarınızla çalışmak anlamına gelir.

Neden Lojistik Stratejisi Uygulamalısınız?

Tedarik zinciri sürekli olarak değişir ve her değişiklik lojistik organizasyonunu etkileyecektir. Tedarik zincirinin değişikliklere karşı esnek kazanmak için şirketler resmi bir lojistik stratejisi geliştirmeli ve uygulamalıdır. Böylece bir şirketin olası değişikliklerin etkisini önceden tanımlamasına ve alınan hizmetin kalitesinin düşürülmemesini sağlamak için kurumsal veya işlevsel değişiklikler yapmasına olanak tanır.

Lojistik Tedarik Zinciri Stratejisi Nasıl Geliştirilir?

İşletmeniz lojistik organizasyonlarının dört farklı katmanını inceleyerek lojistik stratejisi geliştirmeye başlayabilir.

  • Strateji: Şirket hedeflerini ve tedarik zinciri kararlarını inceleyerek lojistik organizasyonunun üst düzey hedeflere nasıl katkıda bulunduğunu gözden geçirilmelidir.
  • Yapı: Lojistik stratejisini oluştururken en uygun depolama ve dağıtım merkezi ya da üretim yapılacaksa ürün ve süreçlere göre yapısal konuları incelemelidir.
  • Süreçler: Strateji lojistik organizasyonundaki her bir ayrı sürecin mükemmelliğini nasıl elde ettiğini gözden geçirmelidir.
  • Uygulama: Başarılı bir lojistik stratejisi geliştirmenin anahtarı işletmenin genelinde nasıl uygulanacağıdır. Uygulama planı, lojistik yazılımının geliştirilmesi veya yapılandırılmasını, yeni politikaların ve prosedürlerin uygulanmasını ve değişiklik yönetimi planının geliştirilmesini içerir.

Strateji Geliştirirken İncelemeniz Gereken Bileşenler

Yukarıda incelediğimiz dört lojistik organizasyonu katmanını incelerken, herhangi bir potansiyel maliyet avantajı elde edilip edilemeyeceğini belirlemek için operasyonun bileşenleri incelenmelidir. Her şirket için farklı bileşenler vardır, ancak liste en azından aşağıdakileri içermelidir:

  • Ulaşım: Mevcut gönderi stratejileri hizmet seviyelerine yardımcı oluyor mu?
  • Dış kaynak kullanımı: Lojistik fonksiyonunda hangi dış kaynak kullanılır? Üçüncü taraf bir lojistik şirketi ile ortaklık hizmet kalitesini iyileştirir mi?
  • Lojistik Sistemleri: Mevcut lojistik sistemleri bir lojistik stratejisini başarılı bir şekilde uygulamak için gerekli veri akışını sağlıyor mu veya yeni sistemler gerekli mi?
  • Rakipler: Rakiplerin hangi hizmetleri sunduğunu gözden geçirin. Şirketin müşteri hizmetlerinde yapılan değişiklikler hizmet düzeylerini iyileştirebilir mi?
  • Bilgi: Lojistik organizasyonunu yönlendiren bilgiler gerçek zamanlı ve doğru mu? Veriler yanlışsa, alınan kararlar hatalı olacaktır.
  • Strateji İncelemesi: Lojistik organizasyonun hedefleri şirket hedefleri ve stratejileri ile uyumlu mu?

Lojistik stratejisini başarılı şekilde uygulayarak tedarik zincirinde değişiklikler meydana gelse bile hizmet kalitesini mümkün olan en üst düzeyde tutmaya kendini adamış şirketler için önemlidir.

Lojistik veya tedarik zinciri stratejisinin amacı işletmenizin müşterilerine satın aldıklarını zamanında teslim etmektir. İkincil amacı da tüm bunları mümkün olduğunca düşük maliyetli şekilde gerçekleştirmektir.

Bu ipuçları ile işletme lojistik süreçlerinizin müşteri ihtiyaçlarına, stok hedeflerinize ve şirketinizin maliyet azaltma hedeflerine uygun olmasını sağlayabilirsiniz.

Tedarik zincirleri ve öncelikleri değiştikçe zaman zaman lojistik stratejisini gözden geçirmeniz gerekebilir. Örneğin öncesinde yerel tedarikçilerle çalışıyorsanız ancak artık ithalat yapmak durumundaysanız stratejinizi gözden geçirmeniz gerekir.

Kaynak: The Balance Small Businesses

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir