Konveyör Sistemleri: İmalat Etkeni Olarak Nasıl Kullanılır?

Endüstriyel konveyörlerin farklı tasarımları ve kullanış biçimleri vardır. Bantlı, makaralı, motorlu ve hava konveyörü gibi farklı seçenekleri bulunur. Ayrıca yüzeye sabitlenen zemin konveyörü ve yüksekte bulunan askılı konveyör sistemleri de vardır. Ürünleri taşımak, tamponlamak ve üretim hattına beslemek için kullanılır.

Mühendisler birçok farklı nedenden dolayı konveyörleri tercih ederler.

  • Malzemeleri bir noktadan diğerine taşırken yürüyerek zaman kaybetmemek ya da forklift hareketliliğini azaltmak için.
  • Operatörlerin manuel şekilde kaldıramayacağı ağırlıkta ürünleri taşımak için.
  • Operatörler bir ürün üzerinde çalışırken ürünü taşımak için. (Otomobil fabrikasındaki son montaj hattı gibi)
  • Operatörleri tekrarlı hareketlerden kaçınarak sakatlanmaların ya da hareketten kaynaklanan sakatlanmaların önüne geçmek için.
  • Bir ürünü işlemek üzere robotik bir sisteme teslim etmek ya da hazır bir ürünü robottan teslim almak için.

Depolama ve Tamponlama Kullanımları

  • Ürünleri süreçler arasında veya son süreçte depolama için.
  • Bir tampon ve stoklama bölümü oluşturmak için. Proses akışını dengelemek gerektiğinde stoktaki ürün miktarının daha düşük veya yüksek olabileceği yerlerde kullanılır.
  • Malzemeleri adımlar arasında sıralamak için. Motorlu ve manuel sistemler bunu sağlayabilir.

Konveyör sistemleri, endüstriyel ekipmanların en esnek türlerinden biridir. Planlandığında ve uygulandığında verimliliği ve iş güvenliğini artırırlar. Ayrıca çakıl, demir gibi dökme hammaddeleri taşımak için de kullanılır.Üretim Alanınız için Doğru Konveyör Sistemini Nasıl Seçersiniz?

Başlarken; Temel ürün bilgileriyle başlayın. Konveyör sistemlerinin hayata geçireceği verimliliğim önemini analiz edin. Sisteminizin parçaları hareket ettirmesi, depolaması, sıralaması ya da hareket halindeyken bir çalışma yüzeyi olarak kullanılması mı gerekiyor. Bu faktörlerin hangilerinin sizin için değerli olduğunu anlayarak sizin için uygun olduğunu belirleyebilirsiniz.

Bir sonraki adım fiziksel kısıtlamaları düşünmektir. Üretim alanlarında müsait alan bulunması oldukça lüks bir durumdur. Konveyör sistemleri üretim hatlarına verimlilik katsa da aynı zamanda operasyonları fiziki olarak kısıtlayan da bir etkendir. Konveyörlerin kaplayacağı alanı dikkatlice planlayın. Bu planlamadaki bir sonraki adım olan zemin konveyörü ya da askılı konveyörü seçimi aşamasında önemli olacaktır.

Zemin Konveyörleri ve Askılı Konveyör Sistemleri

Konveyör sistemleri zemin ve askılı konveyör olarak ikiye ayrılır. Bu seçim çok önemli bir karar adımıdır. Askılı konveyörler birçok farklı forma uyarlanabilir. Ancak tüm bu formlar sistemin hareket ettiği parçanın üzerine monte edilmiş olması avantajını kullanır. Üretim alanının dahilinde ancak üretim ekipmanları tarafından kullanılmayan, dikey depolama alanlarındaki boşluğu kullanırlar. Bu nedenle tavan alanının verimliliğini artırırlar, depolama ve stok alanlarının çoğalmasını sağlarlar. Ancak üretim alanının taban genişliği müsaitse zemin konveyörleri daha uygun olabilir. Konveyör bantlar, yerçekimi etkisiyle akan konveyörler, kızaklar ve düz konveyörler bu tarz sistemlerdir.

Malzemeleri nasıl yüklemek ve boşaltmak istediğinizi belirleyin. Bazı işlemler parçanın hassas konumlandırılmasını gerektirir. Örneğin içinde robotik süreçlerin olduğu süreçler. Araçlarla, paletlerle ve taşıma sistemleriyle donatılmış sistemler uyum sağlayabilir. Ancak bir bant ya da makaralı konveyör bir parçayı hassas şekilde bir konumda tutamaz.

Termin tarihi ve yatırım miktarı vereceğiniz kararda büyük etken olacaktır. Basit, hızlı ve uygun fiyatlı çözümler çoğu işletme için yeterince iyidir. Karmaşık çözümler ise otomatik konveyör planlamasına ihtiyaç duyacaktır.

Askılı konveyörler ve motorlu konveyörler çoğu işletmede robotlarla ve otonom sistemlerle entegre edilerek çalışır. Depolama robotları mevcut konveyörlerden ürün alabilir ya da teslim edebilir. Bu da lojistik merkezinde maksimum verimlilik için ihtiyaç duyulan esnekliği sağlar.

Konveyör Bantlar

Konveyör bantlar en basit sistemlerden biridir. Parçaları bir uçtan diğerine hareket ettirir. Hızı bir operatör tarafından değiştirilebilir. Ancak bir çalışma yüzeyi olarak kullanılamaz. Parçaları bir robota iletmek, tamponlamak ya da sıralamak için kullanılamazlar. Basit bir sistem olması en sık kullanılan sistemlerden biri olmalarını sağlar.

Konveyör bantlar zemin konveyörleri sınıfına girerler. Sistem olarak bandı bir çelik levha boyunca hareket ettirirler. Bant hareket ettikçe üstündeki malzeme de kayar.Yerçekimi Destekli Konveyör Sistemleri

Bu konveyörler basit ve uygun fiyatlıdırlar. Ana yapıya monte edilmiş silindirler ürünlerin akışını sağlar. Açılı olarak yapılırsa ürünler kendileri hareket ederler. Farklı boyut ve ağırlıktaki parçalar söz konusu olduğunda yerçekimi konveyörlerinin kullanılması zor olabilir. Hızı ve açıyı kontrol etmek gereklidir. Birbirine çarpan malzemelerde hasar oluşabilir. Ancak bir ürünü A noktasından B noktasına taşımak için harika bir başlangıçtır. En basit şekilde verimliliği artırır.

Zincirli Konveyörler

Ağır malzemeleri taşımak için uygundurlar. Alt yüzeyi düz olamayan ürünler için de kullanılabilirler. Konveyör zinciri, yükün altında iki veya 3 temas noktası oluşturur. Paletleri ve büyük endüstriyel kapları taşımak için birebirdirler. Ürünler bir fikstür ya da kızak üzerine monte edilir ve zincir boyunca taşınırlar. Otomobil fabrikalarında sıkça görülen bir uygulamadır. Ağır hizmet için yapılmış olduklarından yavaş hareket ederler.

Silindirli Yerçekimi Konveyörleri

Yerçekimi konveyörünün makaralarına motor ve dişli kutusuyla birlikte zincirli konveyörün yapısını eklediğimizde ortaya çıkan konveyör sistemidir. Zemin konveyörü ailesinin bir üyesidir ve ağır hizmet tipi konveyörüdür. Paletleri, koltukları, lastikleri ya da konteynerleri taşımak için kullanılabilir. Silindirlerin üzerine plastik kollar eklenerek ürünler biriktirilebilir. En üstteki ürün hareket etmese bile arkasından gelen ürünler hareket edebilir. Zincirler yan taraftaki silindirler üzerinden diğerine bağlanır.

Motorlu Konveyör Sistemleri

Makaraların içine motor eklediğimizde elde edeceğimiz sistemdir. Bu konveyör sistemleri günümüzün depolama merkezlerinin kalbinde yer almaktadır. Amazon’dan verdiğiniz bir sipariş, evinize gelmeden önce kilometrelerce bu konveyörler üzerinde yol almaktadır. Konveyör boyunca bölgeler oluşturmak adına birden çok motorla geliştirilirler.

Motorlu Silindirleri Diğerlerine Bağlama

Motorlu silindirler aynı bölgedeki diğer makaralara kayışlarla bağlanır. Sensörler motorları açar ya da kapatır. Bu sayede alan boşaldığında parçalar bir sonraki alana akar. Bu sayede parçalar asla temas etmez ve hasar almaz. Kısaca motorsuz bir yerçekimi konveyörünü motorlu bir konveyöre dönüştürmüş olursunuz.

Çıtalı Konveyörler

Çıtalı konveyörler zincire bağlanmış çıtalara bağlı zincir konveyörlerdir. Bu takımların ya da fikstürlerin monte edildiği bir yüzey oluşturur. Parçaları istediğiniz konumda tutmak için bunu kullanabilirsiniz. Fikstürler parçanın düzlemde 90 ya da 180 derece dönmesine izin verebilir. Bu sayede montaj işlemini gerçekleştirmek için çalışma yüzeyi olarak kullanabilirsiniz. Parça konumlandırması oldukça hassastır. Konveyörün başında robotların kullanılması yaygındır.

Elle İtişli Askılı Konveyör

Başüstü konveyörler arasında bulunan en basit sistem elle itilen konveyörlerdir. Bu ürünler çok yönlü, kolay kurulabilen ve uygun maliyetli çözümlerdir. Tavana monte edilirler. Boyama işlemleri için sıkça kullanılır.Motorlu Askılı Konveyörler (Monoraylar)

Zincirler üzerinden birbirine bağlı arabalardan oluşan bir konveyör sistemidir. Bu tarz malzeme taşıma sistemleri yüksek hacimli çoğu üretim tesisinde bulunur. Zincir bir motor tarafından hareket ettirilir ve malzemeler arabaların içine asılır. Parçaları önceden belirlenmiş bir montaj istasyonundan diğerine taşır.

Bir Konveyör Sistemi Nasıl Tasarlanır?

Bir konveyörü uygulamaya geçirmek günler de sürebilir aylar da. Konveyör ne kadar uzun olursa tasarım süreci de o kadar uzun olacaktır. Basit, orta ve gelişmiş olarak 3 farklı projeyi ele alalım.

Basit projeler: 6 metreden daha kısa olan konveyörler için geçerlidir. Makaralı, kayışlı ya da elle itmeli uygulamalardır. Ürünü A noktasından B noktasına düz bir çizgide taşımak için uyarlanmıştır. Tasarım süreci oldukça basittir, en önemli aşaması doğru ürünü seçmektir. Eğer zemin konveyörü olması gerekiyorsa bantlı ya da motorlu konveyör olarak uygulayabilirsiniz. Bu kategorideki konveyörler uygulanması oldukça kolaydır. Farklı özelliklerle donatılabilirler.

Orta Projeler: Proje amacını oturtmuş, nispeten kurumsal şirketlerin ilgilendiği türde ürünlerdir. Tasarım süreci daha detay gerektirir. Süreç gereksinimler tasarımın kendisini de etkiler. Çoğu firma bu konveyörlerin tasarımını ve uygulanmasını kendi içlerinde yapar.

Kompleks Projeler: Anahtar teslim sistem gerektiren mühendislik ile geliştirilmiş projelerdir. Sistemin toplam uzunluğu ve aradaki istasyon sayısı arttıkça karmaşıklık yapısı da artar. Bu tarz sistemleri genellikle bu işte uzmanlaşmış otomasyon firmaları üstlenir.

Kaynak: Ultimation Inc.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir