İyi Bir Depo Yöneticisi Olmak için 4 Temel Adım

Depo yöneticisi olmak ortak bir amaç için birlikte çalışması gereken bir ekip içerdiği için hem benzersiz bir yetenek hem de doğru bir zihin yapısı gerektirir. Karmaşık stok ve lojistik gereksinimlerini karşılayabilen ve ekipman ile birlikte makineleri hem güvenli hem de verimli bir şekilde kullanabilen özel olarak eğitilmiş personel gerektirir.

Temelde iyi bir depo yöneticisi olmak, personeller ile verimli ve güvene dayalı bir ilişki sürdürmenin ve doğru miktarda otoritenin doğru dengelenmesini gerektirir. Bununla birlikte güvenli ve verimli bir depoyu yönetmenin dört önemli adımı aşağıda verilmiştir.

Güvenlerini Kazanın

Personelinizi güvenlerini kazanmadan yönetemezsiniz. Çalışanlarınız, günlük çalışmalarından ve deponuza uzun vadede yaptıkları bireysel katkılarından haberdar olduğunuzu bilmelidirler. Ayrıca işle ilgili sorunları, talepleri ya da endişeleri konusunda yanınıza gelecek kadar rahat hissetmelidirler.

Bu güveni geliştirmenin bir yolu, işle ilgili tüm sorunlar için açık kapı politikasına sahip olmak ve çalışanlarınızın isimsiz bir şekilde önerilerde bulunmalarına izin vermenizdir. Böylece personeliniz sizinle herhangi bir endişe duymadan iletişim kurabilirler. Her ne kadar güven ilişkisi kurma amacı ile ters gibi görünse de uzun vadede etkili olacaktır.

Güven şeffaflıkla başlar. Personeliniz gelen tüm siparişlerin, giden sevkiyatların, tedarik durum raporlarının ve envanter sayımlarının, şirketin ve işgücünün genel başarısı için önemli olduğunu ve bu nedenle yakından izlenmesi gerektiğini anlamalıdır.

Şirketin en yüksek seviye yöneticisinden en düşün seviye çalışanına kadar tüm ekip kayıt altına alma, raporlama ve iletişim konusunda aynı anlayışta birleşmiş olmalıdırlar. Performans değerlendirme süreçleri çalışanlar için keyifli değildir, ancak şeffaf bir çalışma kültüründe çok da problem olan süreçler olmayacaktır.

İletişim Kurun

İletişim, kişiler arasında güveni sağlayan en önemli etmendir. Depo personeliniz kendilerini etkileyen geliştirmeler ile ilgili daima bilgi sahibi olmalıdırlar.

Haftalık toplantılar ile düzenli bir iletişim sağlayabilirsiniz. Deponun ve stoğunuzun ihtiyaçlarını, yaklaşan siparişleri ve sevkiyatları görüşmenin yanında personelinizi ekibinizin içinde oynadıkları rol nedeniyle motive edebilirsiniz. İnsan faktörünü iletişim çalışmalarınızın tamamında düşünün.

Personelinizin işyerini etkileyen sorunlara gündeme getirmesine izin verin. Bu size daha büyük sorunlara dönüşmeden harekete geçme şansı tanıyacaktır.

Haftalık toplantılarda personelinizi yeni işe alımlar ve değişen şirket politikaları hakkında bilgilendirin. Kendilerini etkileyen kararlarla ilgili bilgilendirildikleri durumlarda önemsendiklerini de anlayacaklardır. Bu tür bir iletişim, güveni ve birleşik bir verimliliği getirecektir.Akıllıca Yönetin

Bir depolama alanında işler her zaman birbirinin yerine geçemez, bazı işler özel eğitim ya da sertifika gerektirir. Anca yöneticiler belirli bir iş için doğru çalışanı seçerken bir diğer önemli faktörü hesaba katmalıdırlar – iyi bir tutum. Bir kişinin bir işi çok iyi yapması en uygun aday olması için yeterli değildir. Çalışanlarınızın tutumlarına dikkat edin.

Kişisel misyon şirketin misyonuyla benzer olan bir takım oyuncusu en yetenekli adaylarda bile önce gelir. Beceriler öğretilebilir ancak iyi bir tutum yerleşmiş bir geçmişin sonunda edinilir ve kolayca değiştirilemez.

Sadece işin doğru yapıldığına odaklanmayn. Şirketinize şirket kültürüne uyacak ve bu kültürü geliştirecek takım oyuncularını katmaya çalışın.

Üretkenlik, bir şirketin genel başarısı için çok önemlidir. Bu nedenle, yöneticiler her iş pozisyonu için birden fazla yedek personel eğitmelidir. Nitelikli yedek personeller elinizin altında ve görevini yerine getiremeyen kişinin yerini almaya hazırsa üretimi durdurmanıza gerek yoktur. Bu nedenle her çalışanın rolünü anlamak çok önemlidir. Çalışanlarınızdan ne yapmaları istendiğini bilin ve her birinin kendi görevlerini ne kadar iyi yerine getirdiğini yakından izleyin.

Depo yöneticisi olmak demek personelinizle ilgili tüm yasal sorumluluklara da aşina olmanız demektir. Personel politikalarınızı güncellemenizi gerektirebilecek, geçirilmiş veya bekleyen mevzuat hakkında bilgi sahibi olun.

İşyeri güvenliği düzenlemelerinden haberdar olun ve işçi ücretlendirmesi ile ilgili süreçleri bilin. Bu düzenlemeler sürekli olarak değişir, bu nedenle güncel kalmak, deponuzu ve kendinizi doğru şekilde yönetmek ve şirketinizi korumak için sizi geliştirecektir.

Düzenli Eğitimi Sağlayın

İşler değişiyor. Kurallar değişiyor. Ekipmanlar düzenli olarak bakım ve tamir gerektiriyor. Depolama merkezinde meydana gelen her bir değişim personelin değişimleri mümkün kılmak için neleri uygulanacağını ve neyin gerekli olduğunu bilmesi ihtiyacını doğuruyor.

Personellerin iş tanımları değiştikçe kendi rollerinin yeni taleplerini karşılamaları için eğitim verilmelidir. Bu eğitimlerde personele yönetime ihtiyaç duymadan kendi görevlerini yerine getirme yetisi sağlanmalıdır. Personeller sorumlu olmak ve mantıklı kararlar almak için donanımlı ve yetkin olmalıdırlar.

Düzenli personel eğitimine dahil edilmesi gereken bir diğer kritik bileşen de güvenlik protokolüdür. Güvenlik prosedürlerini gözden geçirin ve personelinize arızaları veya diğer tehlikeleri nasıl tespit edeceklerini öğretin. Depolama alanınızda herhangi bir acil durum meydana gelmesi durumunda, tüm çalışanlarınıza acil durum iletişim bilgilerinin kolayca erişilebilecek bir listesini sağladığınızdan emin olun.

Ekibiniz ne kadar iyi bilgilendirilirse, işyerinde akıllıca işyeriniz için o kadar iyi kararlar alırlar. Bu gerçekleştiğinde herkes kazanır.

Kaynak: Reliableplant.com

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir