GİZLİ TEDARİK ZİNCİRİ MALİYETLERİ NELERDİR?

İşletmelerin tedarik zinciri maliyetleri optimize edilmelidir ve bu makalede bunu başarmanın ipuçlarını veriyoruz.

Tedarik zinciriniz bir düzen içinde mi yoksa her yapı ayrı telden mi çalıyor? Şirketinizin tedarik zinciri maliyetleri yüksekse ve hala bir tedarik zinciri stratejisi geliştirmemiş ve uygulamamışsanız tedarik zincirinizdeki departmanlar (satın alma, kaynak sağlama, lojistik, depolama, müşteri memnuniyeti, üretim planlama) muhtemelen bir zafer için birlikte çalışmayı başaramayacaktır. Bu zafer işletmeler için aslında bir optimizasyon hedefidir – ürün maliyetinin düşürülmesi, stok optimizasyonu ve zamanında teslimat.

Neden Önemsemelisiniz?

Satın alma çalışanlarınız tedarikçilerde satın almasını doğru yapıyor ve lojistik ekibiniz göndermesi gereken siparişleri takip ediyor ve müşterileriniz siparişlerini teslim alıyorsa tedarik zincirini stratejik olarak yönetmeniz neden önemlidir?

Para ve Zaman

Satın alma süreçlerindeki her bir aracı işletmenize ekstra tedarik zinciri maliyetleri ve zamanı olarak dönüş yapar. Ayrıca ürünlerinizi müşterilerinize taşımak için gereken süreyi iyileştirebilirseniz maliyetleri de azaltabilirsiniz.

Peki nereden başlamalı? Öncelikle mevcut tedarik zinciri maliyetleri araştırılmalıdır.

Kontrolünün altında olan tüm tedarik zinciri yapınızı ve hizmet sağlayıcılarınızı gözden geçirin.

  • Tedarikçinizden ürün alıyor musunuz?
  • Ürün aldığınız tedarikçilerin ham madde tedarikçileri üstünde söz hakkınız var mı?

İkinci seviye tedarikçileriniz hakkında bilginiz yoksa öncelikle bunu araştırmaktan başlayabilirsiniz.

Aşağıdaki örneklem çalışmasında tedarikçinizden 100 TL karşılığında bir ürün satın alacaksınız. Ancak bu toplam ürün maliyetiniz değil.

100 TL başlangıç ​​noktanız.

Tedarikçiniz lokasyonu nerede? Tedarikçiniz kapı komşunuz olsa bile bu 100TL’lik ürünü deponuza taşımanın bir maliyeti olacaktır. Ki çok şanslı değilseniz yan komşunuz tedarikçiniz değildir.

Çoğu durumda başka bir ülkede hatta diğer yarım kürede olacaktır.

Bu da 100 TL’lik ürünün taşıma maliyetini oldukça önemli noktaya getirebilir. Taşıma maliyeti şunları içerir;

  • Ürünü tedarikçi fabrikasından alma (Kamyon vs)
  • Deniz ya da Havalimanına gidiş (Gümrük şirketinin deposunda bekleme)
  • Bir kargo uçağına veya yük gemisine biniş (ek yakıt ücretleri!)
  • Kendi ülkenizin gümrüğü (vergiler, tarifeler)
  • Gümrükten deponuza geliş (daha fazla kamyon ve taşıma).

Tüm bu nakliye ve taşıma ücretleri de ürün maliyetinizin bir parçası olacaktır.

Ürün Maliyeti ya da Lojistik Gideri?

Bazı finans departmanları nakliye masraflarını malların gerçek ürün maliyetine dahil ederler, bazıları ise ürünün dışında bir genel muhasebe hesabına kaydederler.

Her iki durumda da, ürünü taşımak şirketinize parasına ve zamanına mal olur.

100 TL’lik ürününüz deponuza ulaştığında nakliye ve lojistik ücretlerini ekleyerek 110 ile 150 TL arasında bir maliyete sahip olabilir. Biz bu rakamı 125 TL alalım.

Artık 125 TL olan ürününüz deponuzda.

Ürünün deponuzda durduğu her gün size maliyet demektir. Bu maliyetlerin içine stok taşıma maliyetleri, depo kirası, genel giderler ve sigortalar dahil edilir. Başka bir parça yapmak için kullanılan ham madde ya da müşteriye gönderilecek bir ürün olması fark etmez; ya bir müşteri siparişi ya da fabrika iş emri stoğunuzda duran malın hareketini sağlayacaktır.

Daha Çok Tedarik Zinciri Maliyetleri

İş emirleri ve satınalma emirlerinin gerçekleştirilmesi de bir maliyet oluşturur. Tahmini olarak 100 TL’lik ürününüz için 10 ile 50 TL arası bir maliyet oluşturacaktır. Bu maliyetin içinde stok taşıma, operatör gibi maliyetler kalemleri bulunur.

Kısaca 100 TL’lik bir ürün deponuzdan çıkarkenki size maliyeti 130 TL civarı olacaktır. Kargo maliyetini üstleniyorsanız ve siparişiniz uzak bir noktadan verildiyse bu maliyet daha da yukarı çıkabilir.

Siparişlerin ortalama %5-%10 arası iade edilir. Bu iadelerin maliyeti yukarıda hesapladığınız rakama dahil değildir. Bu iadeleri de ürün maliyetinin içine yedirmelisiniz.

Tedarik Zinciri Profesyonelleri Ne Yapabilir?

Bir tedarik zinciri uzmanı tüm bu süreçleri inceleyecek ve 100 TL’lik ürününüzün size 100 TL’den çok daha pahalıya mal olacağını belirleyecek. Tedarikçiler, nakliye/lojistik sağlayıcıları ve envanter ekipleri ile birlikte çalışan bir tedarik zinciri profesyoneli tüm süreci görür ve maliyetleri azaltmak için aksiyonlar alır.

Tedarikçilerle pazarlık yapılarak satın alma fiyatları indirilebilir kalite ekipleriyle optimizasyon çalışmaları yaparak toplam sahip olma maliyetini azaltabilir.

Aynı şekilde navlun ve lojistik maliyetleri üzerinde de pazarlık edilebilir ve alternatif yüklenicilerden teklif alınabilir.

Stoklar kontrol edilmeli ve optimize edilmelidir.

Nakit Akışı

Tedarikçilerinizle ödeme koşullarınız neler? Müşterilerinizin ödeme koşulları tedarikçi ödeme koşullarınızla uyum sağlıyor mu?

90 gün vadeli ödeme koşullarını tedarikçilerinizle görüşebilirsiniz. Ardından müşterilerinizin size kredi kartıyla ödeme yapmasını sağlayın. Bu sayede paranızdan para kazanabilirsiniz.

Örneğin 90 gün vadeli çalıştığınız tedarikçiniz 1 Ocak’ta faturalandırırsa ve ürününü 15 Ocak’ta kredi kartı ödemesiyle satarsanız ve müşteriniz size kredi kartıyla ödeme yaparsa bu ödemeyi tedarikçinize yapmak için 75 gününüz var ki bu da faiz geliri demektir.

Optimize edilmiş bir tedarik zinciri müşterilerinize istediklerini istedikleri zaman elde etmeyi ve bunun için mümkün olduğunca az ödemeleri gerektiği anlamına geliyor. Gizli tedarik zinciri maliyetleri ancak stratejik bir tedarik zinciri ekibi ile departmanlarınızı bir araya getirebilir ve mükemmel bir tedarik zinciri oluşturabilir.

Kaynak: Small Businesses

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir