Forklift Taşıma Kapasitesi Nasıl Hesaplanır?

Depolama hizmeti veren işletmelerin forklift satın alırken sordukları ilk soru forklift taşıma kapasitesi ne kadar olacaktır. Bu araçların standart olarak bir taşıma kapasitesi olmakla birlikte, ekleyeceğiniz ataşmanlar ve yükünüzün cinsi forkliftinizin taşıma kapasitesi ile doğrudan ilişkilidir.

Bu yazıda forklift taşıma kapasitesi hesabını nasıl yapabileceğiniz ile ilgili temel bilgileri özetliyoruz.

Forklift Taşıma Kapasitesi Hesaplarken Bilmeniz Gereken Temel Bilgiler

Taşıma kapasitesiyle ilgili sorunuzun cevabını bulmak için ağırlık merkezi, yük merkezi ve ataşmanlar ile ilgili bilgi sahibi olmalısınız. Ataşmanlar ile ilgili bilgi sahibi olmak için en çok kullanılan 7 ataşman yazısını okuyabilirsiniz.

1 – Forkliftlerin Sabit Bir Ağırlık Merkezi Olmaz

Forflift stabilizasyonunu etkileyen en önemli şey sabit bir ağırlık merkezine sahip olmamasıdır. Üzerinde yük yokken ağırlık merkezi ön ve arka tekerleklerin ortasında, merkeze yakın bir yerde olur. Ancak yükle birlikte ağırlık merkezi öne doğru, ön tekerleklerin aksına doğru kayar. Eğer forkliftinizi kapasitesinden fazla yüklerseniz ağırlık merkezi ön tekerlek aksı üzerinden de kayarak aracın devrilmesine neden olur.

2 – Yükün Merkezi, Maksimum Taşıma Kapasitesini Belirler

Forklift stabilitesi iki şeye dayanır; yük kapasitesi ve yükün merkezi. Kapasite, forkliftin belirli bir yük merkezinde taşıyabileceği maksimum ağırlığı tanımlar. Yük merkezi ise çatalların yüzeyinden yükün ağırlık merkezine kadar olan mesafedir. Merkeziniz ne kadar büyükse, yani yükünüz ne kadar uzaktaysa, forklift taşıma kapasitesi de o kadar azalır. Bu nedenle forkliftin ve ataşmanlarının üzerindeki ağırlık dağıtımı, forkliftin güvenli şekilde taşıyacağı ağırlık miktarını değiştirir.3 – Forkliftinizin Belli bir Kapasitesi Vardır ve Ataşmanlar bunu Etkiler

Tüm forkliftler üreticiler tarafından belirlenen güvenli ağırlık ve yükseklik kapasitesine sahiptir. Bu sayıları bilmek önemlidir. Ancak aracınıza eklediğiniz ek ataşmanların bu rakamları etkileyeceğini de bilmelisiniz. Burada tercih etmeniz gereken forkliftle beraber ataşmanların da taşıma ihtiyaçlarınızı karşılaması gerektiğini unutmamalısınız.

Forkliftle Ağırlık Taşıma ve Kaldırma ile İlgili Güvenlik Uygulamaları

Üretim ya da lojistik merkezinize yeni bir forklift ve ataşmanları satın aldığınızda aşağıdaki güvenlik uygulamalarını göz önünde bulundurmalısınız.

  • Forkliftin arka tekerlekleri yerden kalkmaya başlıyorsa aşırı yüklenmiştir. Bu ağırlık merkezinin öne doğru fazla kaymasının gösterir. Tüm tekerlekler yere sağlam şekilde oturana dek hareket etmeyin ve gerekirse aracı boşaltın.
  • Aracınızla önerilen maksimum yük miktarına yakın ağırlıkları taşırken çok dikkatli olun. Aracı yavaş hareket ettirin, yükü yukarı ve aşağı doğru test ederek kımıldatın.
  • Ani dönüşler ağırlık merkezinin kaymasına ve forkliftin devrilmesine neden olabilir. Aracınızla yavaş ve geniş dönüşler yapın.
  • Forklift ataşmanlarını kullanırken, ürünlerin doğru şekilde takıldığına emin olun. Asıl yükü kaldırmadan önce yeni ataşmanlarla pratik yapın. Böylece aracın yeni manevra kabiliyetine alışacaksınız.Satın Almadan Önce Forklift Taşıma Kapasitesini Netleştirin

Forkliftleri ve yan ürünleri satın almadan önce yeterliliklerini belirlemezseniz boşa zaman harcamış olursunuz. Bunu sakın unutmayın.

Kaynak: Kokeinc.com

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir