FABRİKANIZ YALIN ÜRETİM İÇİN HAZIR MI?

İşletmeler günlük olarak birçok konuyla eğilmek durumunda kalıyorlar. Günlük üretim faaliyetleri teslimat sorunları, uzun teslimat süreleri ve fabrika ya da ofis iş akışıyla ilgili sorunlar nedeniyle sekteye uğrayabilir. Çoğu işletme yalın üretim için hazır olup olmadıklarını nasıl ölçebileceklerini merak ediyor.

Yalın üretimin olumlu tarafı bir işletmeye etkili operasyonlar oluşturan cesareti vermesidir.

Yalın Üretim Nedir?

Yalın üretim çoğunlukla yanlış yorumlanmış bir olgudur. İşini iyi yapan işletmelerin yaptıklarını kopyalamanın bir yöntemi olduğu düşünülür. Bununla birlikte yalın üretim, başka alanlar için işe yarayan tüm iyileştirmelerin sizin işletmeniz için mükemmel bir şekilde işe yaramayacağını da bilmek demektir.

Tüm işletmeler kendilerine özeldir, dolayısıyla hedefleri ile uyumlu teknikler gerektirir.

Pek çok işletme temel üretimi başarıyla uyguladıklarını düşündüklerinde yalın arayışına başlar. Ancak daha doğru olan düşünce yalın anlayışı gerçek başlangıç noktası olduğudur.

Yalın felsefe bürokratik ve karmaşık prosedürleri eleme gibi pratik yaklaşımları takip eder. Böylece işletmeleri karmaşadan sorunsuz performansa götürür.

Yalın Anlayışı Uygulamaya Başladığınızda Ortaya Çıkabilecek Sorunlar

Sektör yalın konusunda eğitim veren danışmanlarla doludur. Birçoğu yalın yaklaşımını yorumladıktan sonra sizin için işe yarayacağını düşündüklerini anlatır. Ancak bu yöntem aşırı katı prosedürlere yol açabilir. Yalın yaklaşım karmaşık teşhis ve kontrol listeleri şeklinde yürütüldüğünde, yalnızca sorunun özünde çözülmekle kalmaz, aynı zamanda uçsuz bucaksız kaynaklara da ihtiyaç duyar hale gelir.

Yalın çözümün çalışması için kalite, geçiş süresi ve personelin katılımı gibi temel iş problemlerinin anlaşılması ve hedeflenmesi gerekir.

Bir İşletmenin Yalına Hazır Olduğu Bir Zaman Var mıdır?

Stratejik yönetim ile ilgili bazı konular Yalın’ın uygulanmasını engelleyebilir. Pazarlama ve satış gibi alanlar da da aksiyon alınması gerekebilir.

Diğer uygulamalara olan bağlılık Yalın anlayışı uygulamaya bir ara verileceği durumlar yaratabilir. Devam eden bir taahhüdün sonucu olarak kaynaklar yetersiz kalabilir.

Gereken bazı büyük değişiklikler yalın bir programın başlatılması açısından doğru zamanlama olmamasına neden olabilir. Örneğin yakın gelecekte yönetim değişikliklerini görünüyorsa veya büyük bir satın alma aşamasındaysa, bu değişiklerin tamamlanmasını görmek akıllıca olacaktır.

Yalın üretim programlarının herhangi bir kuruluş için büyük faydaları olduğu kadar, kilit personelin odağını çalışan bir projeden yalın girişimine kaydırmak zordur.

Özetle; eğer üretim ve lojistik süreçleriniz başarısız oluyorsa, teslimatınız ve kaliteniz müşterileriniz için tatmin edici değilse ya da hiçbir personel herhangi bir faaliyet için sorumlu tutulmak istemiyorsa yalın üretime geçişin zamanı gelmiş demektir.

İşler kötü görünmese bile her zaman aksayan noktalar vardır. Ve yalın üretim felsefesini faaliyet alanınızda mükemmel şekilde uygulayabildiğiniz örnekler de çok nadir olacak.

Kaynak: Leanmaterialhandling

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir