DEPO LOKASYON NUMARALANDIRMA İPUÇLARI

Depo Lokasyon numaralandırma sürecindeki olumlu adımlar doğru toplanan ürünler, daha yüksek verimlilik ve iş gücü tasarrufu sağlayabilir.

İster yeni bir depolama alanı inşa ediyor olun, ister mevcut tesisinizi daha iyi organize etmenin yollarını arıyor olun, depo lokasyon numaralandırma mantığınızı optimize etmenin yollarını aramak her zaman iyidir.

Başarılı depo yönetimi stratejileri tek bir hedef için hazırlanır. Verimliliği artırılmış bir depolama alanı ve etkili stok yerleştirme sistemi.

1 – Organize Olun

Belirlenmiş çoğu depo kimlik sistemi bir tesisin düzenini ve organizasyonunu yansıtan dört ila altı alandan oluşur. Bu adlandırma çalışanların ürünlerin nerede depolanacağını veya toplanacağını hızlı bir şekilde bilmelerine yardımcı olan bir tür dildir. Ve bu mantık aynı zamanda deponun envanter yönetimi yazılımına da yerleştirilmiştir.

En yaygın depo lokasyon numaralandırma alanlarına bakalım.

  • Depolama Bölgesi

Bölge işaretçileri, bir depo içindeki bir dizi konumu tanımlamak için kullanılır. Örneğin, bölgeler toplu depolama, kasa depolama, kuru ürünler, dondurucu envanteri, alma, sınıflama vb. için kullanılabilir.

  • Koridorlar

Büyüme için esnekli sağlamak adına depo koridor işaretlerini numaralandırmaya “10” veya “BA” koridoruyla başlayın. İlk koridoru “01” veya “AA” olarak adlandırmayın.

Ayrıca gelecekteki değişimlere uyum sağlamak için koridor dizilişinizde boşluklar bırakmanız önemlidir.

  • Raf Sahası

Raf numaralandırması koridor numaralandırması ile aynıdır. Bağlantı biriminin yanındaki “01” bölmesiyle başlamayın. “10” veya “11” bağlantı noktasının yakınındaki ilk bölmeyi etiketleyin ve esneklik sağlayın.

Koridorlar arasındaki bölme numaralarını 00’lı rakamlar yerine bu kadar aktif raf alanınız olmasa bile 100’lü ya da 200’lü rakamlarla değiştirmek faydalı olabilir. Bu bölge numaralandırma düzeninize eklenen toplama seçiciler, besleme elemanları, stok kontrol personeli ve yöneticileri için avantaj sağlar.

  • Raf Seviyeleri ve Katları

Depo seviyesi şemaları karakterlerle tanımlanır. Çoğu senaryoda en alt kat seviyesi Seviye A olacaktır. Hızlı hareket eden öğeleri daha kolay erişilebilecekleri daha düşük seviyelerde saklamak yaygındır.

Sonraki seviyeler genellikle B / C / D / E / F olarak etiketlenir. Geçici veya mevsimlik çalışma göz seviyesinde veya önemli bölgelerde olanlar gibi Seviye A zeminde olduğu gibi düzenli seviyelere sahip olmanız faydalı olabilir.

  • Konum ve Bölme

Bir raf veya raftaki pozisyonlar genellikle dokuz konumu geçmez. Yine de iki basamaklı konum numaralandırma tercih edilen bir yöntemdir (01, 02, 03…). Son konum tanımlayıcısına eklenen sıfır, bölme ve konum arasındaki görsel kopmaya yardımcı olur, ancak 99 konuma kadar ve dolayısıyla esnekliğe de izin verir.2 – Tutarlı Olun

Depo koridor işaretlerini numaralandırırken sol tarafa çift sayıları ve sağ tarafa tek sayıları adresleyerek koridordan aşağı doğru ilerleyin. Düşük ve yüksek bölme sayılarının her zaman bir uçtaki düşük sayılarla karşı uçtaki yüksek sayılarla koridorlar arasında tutarlı olduğundan emin olun.

Her ürün yerini raf işaretleri ile tanımlamak en iyi uygulamadır, çünkü bu depolama konumu sipariş toplayıcı için son talimattır.

Daha hızlı depo ürünü alımını teşvik etmek, ürünü müşterinize bir adım daha yaklaştırır.

3 – Ortaklaşa Çalışın

Çalışanlarınız depo lokasyon numaralarndırma ve yerleştirme planınızı kolayca uygulayamazsa harika bir plan bile etkili olmaz. Planlama ve uygulama süreci boyunca ekip üyelerinizden kendileri için neyin en yararlı olacağını öğrenmek için bilgi isteyin. Herkes için uygun bir konum numaralandırma planı belirledikten sonra verimlilik için personelinizi iyice eğittiğinizden emin olun.

4 – Donanımlı Olun

Yönlendirme işaretleri ve etiketler bir depoda nasıl gezinileceğini anlatır ve bilgileri personele iletir. Harika bir konum şeması uygun depo tabelaları ve barkodlu etiketler olmadan başarısız olabilir.

Örneğin totemler olarak da bilinen dikey konum etiketleri çok katlı depo rafları için mükemmel bir çözümdür. Bu etiketler her bir raf yuvası konumunu işaretler ve depolama, toplama ve envanter yönetimi için ürünleri tanımlamak için kullanılır. En üst seviyeleri yerden tarayabilmeniz gerekiyorsa totem etiketleri uzun menzilli tarama ihtiyacını ortadan kaldırır, olası karışıklık ve tarama hatalarını en aza indirir.

Diğer bir iyi uygulama, gerekli bilgileri hızlı ve etkili bir şekilde iletmek için her bir koridorun sonunda depo yer işaretlerini asmaktır. Amaç ürünlerinizi bilmeyen birisinin bile doğru bir sipariş alabilmesi olmalıdır.

Numaralandırma Planlarına Neden Yatırım Yapılmalı?

Lokasyon etiketleme sistemini uygulayarak daha fazla doğru ürün toplamak, daha yüksek verimlilik ve iş gücü tasarrufu sağlayabilir. Doğru strateji her tesis için farklı olabilir, bu nedenle en iyi yaklaşım için etiketleme ve yerleştirme uzmanlarına danışın.

Kaynak: Logisticsmgmt.com

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir