Endüstriyel Taşıma Arabaları için Verimi Artırmanın 5 Yolu

Malzeme ve parçaları bir üretim alanı içerisinde taşımak, koordinasyon, güç ve hassasiyet gerektirir. Son dönemde birçok üretici, endüstriyel taşıma arabaları imalat hatlarına entegre ederek işçi yaralanmalarını azaltabileceğinin ve taşıma verimliliğini artırarak operatörlerin yüksek değer üreten faaliyetlere odaklanabileceğinin farkına vardı.

Özelleştirilmiş endüstriyel taşıma arabaları, yükleme kapıları, depolama alanları, çalışma hücreleri ve en katı montaj hatları arasında bile parçaları ve malzemeleri kolayca ve verimli şekilde taşımaya yardımcı olur.

Malzeme elleçleme arabalarının son dönemki popülerliği, fabrikalara sağladığı sayısız faydadan ileri geliyor.

Endüstriyel Taşıma Arabaları faydaları şu şekilde;

  • İş akışlarını iyileştirir, üretim sürelerini kısaltır.
  • Parça toplama süreçlerindeki kayıp zamanı azaltır.
  • Vasıflı operatörlerin yüksek değerli işlere odaklanmalarını sağlar.
  • Fabrika taban alanını düzenler.
  • Sermayeyi artırır.

Gelişmiş bir endüstriyel taşıma arabasının üretim tesislerinde operasyonel esnekliği ve güvenliği desteklemesinin 5 yolu şu şekildedir;

Güvenlik

Çalışan yaralanmalarını sıfıra indirmek tüm iş güvenliği planlamalarının en önemli amacıdır. Montaj sırasında parçaları kaldırmak, taşıma ve bükmek yaralanmalara neden olabilir. Fabrika yöneticileri bu işlemleri azaltarak çalışan verimliliğini artırır, motivasyonu geliştirir ve olası tazminat taleplerini azaltmış olurlar.

Manuel forkliftler bir üretim alanındaki en tehlikeli araçlardan biri olabilir. Bu forkliftlerin kullanımından kaçınacak şekilde hatlar tasarlamak iş yeri kazalarını önemli oranda artırabilir.Ergonomi

Endüstriyel taşıma arabalarında işçi hareketlerini ve gereksinimlerini karşılamak için kişiselleştirilmiş çözümler kullanılması doğru olur. Bu kişiselleştirmedeki öncelikli amaç, operatörlerin taşınan öğelere zorlanmadan erişebilmesine olanak tanımaktır.

Taşıma arabalarına makaralar, hidrolik kaldırma ekipmanları ve mengene gibi ergonomiyi artıracak ek malzemeler de eklenebilir. Bu arabaların imalat alanına entegre edilmesiyle ergonomiye bağlı sakatlık ve ağrıların da sayısı azalacaktır.

Alan Kazancı

Kişiselleştirilmiş endüstriyel taşıma arabaları tek bir üründe hem yatay hem de dikey depolama sağlayabilir. Eklenebilecek bu küçük özellik, paletler ve manuel forkliftler gibi ekstra ekipmanlara yatırım yapma ihtiyacını azaltır.

Sabit depolama raflarını ve forkliftleri ortadan kaldırmak, değerli alandan kazanç sağlar ve depolama sermayesini boşa çıkartabilir.

Çok Yönlülük

Endüstriyel taşıma arabaları genellikle birden fazla problemi çözer. İyi geliştirilmiş ekipmanlar birden fazla parçanın taşınmasını ve depolanmasına yardımcı olur. Çünkü ürün yapısı ayarlanabilirdir ve boyut ağırlık ve sevkiyat planlaması gibi farklılıklara göre adapte edilebilirler.

Taşıma arabaları genellikle hammaddelerin, hazır parçaların ve bitmiş ürünlerin taşınması için kullanılır. Montaj kitinin uygun istasyona teslim edilmesi, üretim operatörlerinin parça aramak yerine montaja odaklanmasını sağlar.Taşınabilirlik

Kimi imalatçılar sabit raf sistemlerini kullanmak yerine tüm montaj ve depolama hatlarını taşıma arabaları ile oluştururlar. Süreçlerin değişmesi gerektiğinde değişiklikler yapmak sabit sistemlere göre çok daha kolay ve düşük maliyetlidir.

Endüstriyel taşıma arabaları konseptini kullanarak, üretim süreçlerinde kalite denetimi adına parçaları hattan çıkarmak da oldukça kolaydır.

Kaynak: Valleybox.com

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir