İŞLETMELER İÇİN EN ÖNEMLİ16 ÖNEMLİ TAŞIMACILIK METRİKLERİ

Ürün ve malzemelerin taşınması söz konusu olduğunda lojistikçiler doğru yükün doğru zamanda gitmesi gereken yere gidip gitmediğini bilmek ister. Lojistik giderleri operasyonel maliyetlerin en üstünde yer alan kalem olduğundan mümkün olduğunca uygun maliyetli olması önem taşır. İşte lojistik yöneticilerinin taşıma esnasında kontrol etmeleri gereken en önemli taşımacılık metrikleri.

Gönderim yapan şirketler, lojistik hizmeti veren tedarikçiler ve nakliyeciler artık ilgili metrikleri takip etmek teknolojiyi kullanıyorlar. Ancak doğru raporlamayı oluşturmak için tek başına teknoloji yeterli olmaz. Maliyetleri minimuma indirmek için üçüncü partilerle iyi ilişkiler kurmak ve uygun maliyetli rotaları belirlemek teknolojiyi kullanmak kadar önemlidir. Taşımacılık metrikleri bu teknolojiyi doğru kullanmakta önemli bir temel sağlar.

Lojistik tedarikçisini seçmek çok önemlidir. Bir metriğin hedefe ulaşmaması söz konusuysa birçok hatalı durum olabilir ve iki taraf da karşı tarafta hata bulabilir. Örneğin bir teslimat hedefine zamanında ulaşmadıysa, bunun nedeni ürünün bu hedefe ulaşmak için zamanında tedarik edilmemesi ya da depodan çıkarılmaması olabilir.

Beraber çalışmanın en efektif yollarını araştırmak metrikler üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Lojistik anlayışınızı düzenlemelisiniz. Bu sayede nakliyecileriniz ve sürücüleriniz başarılı olabilecek bir konumda olacak ve yükünüze en verimli şekilde taşıyacaktır.Göndericiler ve taşıyıcılar süreçlerindeki olumlu ve olumsuz durumların temel nedenleri daha iyi anlamak için ölçümlerle ilgili verileri üç ayda bir gözden geçirmelidir. Dikkat etmeniz gereken taşımacılık metrikleri ile şirketinizi lojistik performansını artırabilirsiniz.

Faturalama Kesinliği

Tedarikçinizle yaptığınız anlaşmalarda taşıma oranlarını net şekilde belirtin.

Karbon Ayak izi

Şirketler karbon ayak izlerini azaltma hedefini uygulamaya geçirdikçe lojistikçilerinin ve diğer tedarik zinciri ortaklarının da aynı hedefe yönelmesi istiyorlar. Optimum yakıt verimliliği sağlamak amacıyla araçların yaşını ve bakım planlarını inceliyorlar.

Ayrıca rota optimizasyonunu önemsiyorlar, böylece fazla kilometre yapmanın önüne geçiliyor.

Beklentiler

Lojistik firması bir siparişi hasarsız şekilde ne kadar güvenilir teslim ediyor? New Jersey merkezli bir izleme ve izleme teknolojisi sağlayıcısı olan PowerFleet’in CEO’su Chris Wolfe, “darbe ve titreşimler son derece hassas elektronik cihazlara zarar verebilirken, sıcaklık ve nem ilaç, medikal ya da kozmetik ürünler için tehdit olabilir” diyor. Şirketin geliştirdiği sistemle taşıma sırasında hasarları belgelemek için yola çıkmadan önce ve varıştan sonra kargoyu fotoğraflıyor.

Kapı Tıkanıklığı

Lojistik alanındaki mal giriş kapılarının tıkanması zamanında teslimatı engeller, bu durum da ürünün müşterilerine gönderilmesini uzatır, iç alandaki yoğunlaşmayı artırır. Ayrıca lojistik firmasının da yeni teslimatlarını geciktirebilir.

Bir kamyonun depo kapısında kalması domino etkisi yaratabilir, özellikle Walmart, Amazon gibi firmalarda 4-5 günlük gecikmelere neden olabilir.

Ekipman Durumu

Kullanılan ekipmanların yaşı, depo alanının temizliği ve güvenlik ile ilgilidir. Örneğin bazı lojistikçiler 10 yıldan daha eski ekipmanları kabul etmiyor. Temizlik unsuru ise gıda ve eczacılık ürünleri için önemli bir noktadır.

Esneklik

Tedarik zinciri koşullar değiştiğinde hızla uyum sağlaması gerekir. Covid-19 süreci bize bunu kanıtladı. Ancak uzmanları tedarik zincirinin gerektiği zaman değişime uymasının zor olacağı kadar kişiselleştiğinden endişe duyuyor.

Özellikle restoranlar ve mekanlar kapandığında ürünlerini hala faaliyette olan kanallara yönlendirmek için mücadele eden gıda üreticileri bu lojistik alanında esnek olmalı.

İş Sürekliliği

Göndericiler ve taşıyıcılar taahhütlerin yerine getirilmesini ister. Amerika’da hizmet veren dijital yük pazarı Transfix’in nakliye çözümleri genel müdürü Ahmad El-Dardiry, “Göndericiler, araçların yeterli olmamasından, taşıyıcılar ise göndericilerin taahhüt ettikleri hacmi vermediğinden şikayet ediyor” diyor.

COVID-19 küresel lojistik istikrarına meydan okuduğunda, sağlam firma-taşıyıcı ilişkileri fark yarattı. “İyi nakliyatçılar, şirketlerin zararını azaltmasında önemli rol oynadı ve hacmin armasını sağlamaya çalıştı” diye ekliyor.

Zamanında Teslimat

Bu metrik otomotiv gibi just in time üretim modelini kullanan endüstriler için özellikle önemlidir. Teknoloji alıcıları hızlı bir şekilde güncelleyerek gecikmelerin etkisini azaltmaya yardımcı olur, böylece buna göre esneklik sağlayabilirler.

Tam Zamanında

Tam zamanında metriği perakende ve ambalajlı tüketici ürünleri için metriklerin en önemlisi. Bu gereksinimi atlarsanız genel satışların yüzdesine göre bir ceza ödersiniz.

Perakende şirketleri, yüz binlerce doları bulan zararı kamyonun dağıtım merkezine zamanında ulaşmasına ve deposundan hızlıca çıkıp müşterisine ulaşmasına bağlıyor.

Zamanında Alım

Zamanında teslimat gibi malın geç teslim alınması da tüm zaman çizelgesinde bir dalgalanma etkisi yaratır. Sınırlı sayıda kapıya sahip olmak daha büyük operasyonlar için özellikle önemlidir. Sipariş zamanında alınmaması depo tıkanıklığına ve diğer sorunlara neden olur.

AĞ DIŞI SEVKİYATLAR

Ağın dışına yapılan sevkiyatlar optimumun dışında olan noktalardan gelir. Bu sevkiyatlar pahalı ve verimsizdir ancak yapılması da gerekir.

Her varış noktası için en uygun nakliye alanını belirlemek için çok yönlü kuruluşlarla çalışmak önemlidir.

Güvenlik

Yol güvenliği her zaman önemli olsa da bazı durumlarda normalden de önemli olabiliyor. Özellikle kıymetli eşyaların taşındığı sevkiyatlarda marka isminin ve logosunun bulunduğu treylerleri sağlayan hizmet sağlayıcılarla çalışmak önemli olabilir.

Koruma

Koruma hırsızlık için daha yüksek risk altında olabilecek kargolar (ilaç veya tüketici elektroniği gibi) için özellikle önemlidir.

Uygun şekilde emniyete alınabilen ekipmanlara ve yüksek riskli rotalardan kaçınan sürücülere ihtiyaç duyarlar. Bazı ülkelerde riskli ürünleri taşıyan araçların dört saat durmadan yol alması kuraldır. Bu şekilde kargo hırsızlığını en aza indirmeye çalışılıyor.

Takip

Araç ve yük konumunu izlemek için GPS cihazlarının kullanılması standart olsa da artık göndericilerin kendi yüklerini takip etmeleri için yeterince uygun bir teknolojiye sahibiz. Şirketler, yükün sıcaklığından darbelere kadar her şeyi izlemek için yüklerine izleme cihazları takıyor.

Treyler Kullanımı

Treylerinizi %100 kapasite ile kullanıyor musunuz? Eğer kullanmıyorsanız zarar ediyorsunuz.

Farklı ürünleri ve farklı şirketlerin gönderilerini tek treylerde taşımak maliyetlerde ciddi oranda düşüş sağlayacaktır.

Satıcı Yükümlülükleri

Birçok nakliye ve kargo şirketi satıcıların tedarik zincirlerinde olabildiğince verimli bir şekilde ilerlemesi için ürünleri nasıl paketlemesi ve etiketlemesi gerektiğiyle ilgili standartları ortaya koymaktadır. Örneğin ürüne etiketi düzgün yapıştırılmazsa, tarayıcılar etiketleri doğru okuyamaz, bu da sevkiyatı geciktirir.

Yukarıda saydığımız taşımacılık metrikleri ile şirketinizin lojistik performansını daha doğru olarak değerlendirebilir ve gerekli iyileştirmeleri yaparak hem daha verimli hem de daha uygun maliyetleri stratejiler geliştirebilirsiniz.

Kaynak: inboundlogistics.com

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

SİPARİŞ GERÇEKLEŞTİRME METRİKLERİ İLE MEMNUNİYETİ ARTIRIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir