E-TİCARET SEKTÖRÜNDE LOJİSTİK GELİŞMELER

E-ticaret sektörünün önemi ve kullanımı Covid-19 salgını sonucunda 10 katına çıktı. Bu sürecin sonuçlarının e-ticaret ve lojistik sektörleri için kalıcı bir etkisi olacağı düşünülüyor. E-Ticaret sektöründe lojistik gelişmeler ve sektörde ortaya çıkan yeni eğilimler bu yazıda.

Coronavirüs salgını tüketicilerin, üreticilerin, perakendecileri ve lojistikçilerin tüm yapılarını baştan sona değiştirdi. Zaten düzenli olarak gelişen bu sektörler, insanların salgın nedeniyle eve kapanması nedeniyle artan talebi karşılayamayacak duruma geldi, kapanan mağazalar e-ticaret trafiğinin ve siparişlerinin ciddi şekilde artmasına yol açarken, aynı fırsat lojistik departmanlarında krize neden oldu. Peki fırsatın ve krizin aynı anda yaşandığı lojistik ve e-ticaret sektöründe lojistik gelişmeler neler?

Tüketici Davranışları

Küresel ve yerel ekonomideki belirsizlikler şu an için insanları zorunlu olmayan alışverişler yapmamasına neden oluyor.

İnsanlar küresel ve bölgesel olarak neler olup bittiğine bakıyor ve bu belirsiz zamanlarda kullanılabilecek önemli olacak harcamaları öne alıyorlar, zorunlu olmayan satın alımları ise erteliyorlar.

Bu dönemde öncelik listesine alınan ve talepleri benzeri görülmemiş bir şekilde artış gösteren yiyecek ve eczacılık ürünleri yer alıyor. Beklenenin aksine lüks gibi görünen spor ekipmanları, ofis ve mutfak malzemeleri talebi de evden çalışmanın artması ile ciddi şekilde talep gördü. Bu süreçte online süpermarket uygulamaları büyürken, moda ve güzellik siparişleri ise yüzde 10 azaldı.

Aynı zamanda sipariş ödeme sistemleri de bu süreç içinde değişti. Covid-19’dan önce birçok e-ticaret şirketi kapıda ödeme seçeneğini bir koz olarak kullanıyordu. Ancak kişiler arası temasın azalmasının gerektiği bu dönemde çok kredi kartı ile yapılan ödeme sayısı arttı.

Yakın dönemde nakit kullanmak istemeyenler içi kapıda kartla ödeme seçeneği alışkanlık haline gelecek. Perakendeciler kapıda ödeme yerine daha fazla çevrim içi ödeme yapılmasını teşvik edeceklerdir, bu da iadelerin oranını düşürecektir.

Yerel Pazarlardaki Büyüme

Global lojistikteki engeller sıkı sınır kontrolleri ve havayollarındaki sınırlama nedeniyle yerel ürünlere talep artmıştır.

Temel ürünlere yönelik talepteki belirgin artış iç pazarı artırdı, ancak perakende mağazaları kapandıkça talep e-ticaret kanallarına kaydı.

Yerel talepteki bu artışın tedarik zincirinin küresel olarak yeniden örgütlenmesine yol açacağına inanılıyor.

Küresel şirketler tedarik zincirlerini yeniden değerlendirecek ve dünya çapında çok sayıda sipariş gerçekleştirme depolarına sahip olmayı hedefleyecekler. Gelecekte bir şey olması durumunda, yerel ve bölgesel olarak sipariş gerçekleştirme merkezlerine sahip olacaklar. Bu teslimat sürelerini azaltacak. Geçmişte Çin’den ürünleri çevrimiçi olarak satın alırdınız, şimdi pazar yerleri ve perakendeciler sayesinde aynı ürünü yurt içinde bulacaksınız ve 1 gün içinde teslim edilecek.

Son Kilometre Lojitiğindeki Zorluklar

E-Ticaret siparişleri arttıkça teslimat yükü ve kargo gönderimi sayısı da arttı.

Bu dönemde büyük bir iş akışı var, ancak asıl zorluk bu büyümeye uyum sağlamak için teslimat kapasitesini hemen artırmanın yollarını bulmak.

Örneğin Dubai’de, Karayolu ve Ulaştırma Otoritesi online siparişlerin teslimatını yerine getirmek için taksi şoförlerini kullanıyor ve taksiciler Aramex kargo şirketinin teslimat elemanları olarak çalışıyor.

Bunun dışında birçok kargo şirketi temassız teslim özelliğini aktif olarak kullanmaya geçti.

Son kilometre teslimatlarında çok fazla yenilik olacak, mağazaların açılması ile birlikte mağazadan teslim ve kilitli kargolar göreceğiz. Bu teslimat alternatifleri, kargocu ile müşteri arasında asgari temasa yönelik tüketici taleplerini karşılayacaktır. Müşteriler çevrimiçi olarak satın alabilir ve belirlenecek bir kilitli dolaba teslimat yapılabilir, ardından kredi kartlarını kullanarak ödeme yapabilirler. Teması sıfıra indiren bir deneyim oluşturmanın yolları aranıyor.

Diğer bir temassız teslimat alternatifi ise drone’lar olacak.

İlaç gibi zaman açısından hızlı teslim edilmesi gereken ürünlere hızlandırılmış teslimat için dronların geliştiğini göreceğiz. Ayrıca dronların ulaşılması zor veya kırsal alanlarda daha etkili olması çok daha kolay. Ancak uzmanlar kentsel alanlarda, yakın gelecekte dronlar tarafından paket teslimi yapmanın pek de mümkün olacağını düşünmüyorlar.

Küresel lojistik şirketi Aramex tarihi boyunca birçok krize tanık oldu, ancak Covid-19’un en kötüsü olduğunu belirtiliyor. Aramex yetkilileri daha önce tedarik zincirinin böyle bozulmadığını, farklı türden engeller ve lojistik zorluklar yaşadıklarını ancak küresel ölçeği nedeniyle Covid-19 salgınının yarattığı ve yaşamaya devam ettiği etki çok daha büyük olduğunu belirtiyorlar.

Kaynak: Wamda.com

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir