E-ticaret Lojistiği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

E-Ticaret işi yapıyorsanız stoğunuz sizi yönetmeden önce sizin onu yönetmeyi öğrenmeniz gerekir. E-Ticaret lojistiği yönetmek, operasyon departmanınızın en önemli görevidir. İşletmenizin türüne ve içinde bulunduğu duruma göre yeni bir lojistik tedarikçisiyle çalışmak ya da kendi merkezinizi kurmak doğru bir gelişim olabilir.

Önce e-ticaret lojistiği nedir ve neden önemlidir sorusuna cevap verelim. Elektronik ticaret, bir müşterinin çoğu zaman fiziksel bir ürünü çevrimiçi sipariş vermesidir. E-ticaret lojistiği de müşterinizin satın aldığı ürünü doğru zamanda, doğru yerde ve uygun biçimde teslim almasını sağlayan süreçler bütünüdür.

E-Ticaret Lojistiği Nedir?

Amazon Amerika’da ürün teslimatlarının 48 saat içinde yapmaya başladığından beri en büyük rakipleri Target ve Walmart da benzer hatlar kurmaya başladılar. Rekabet üstünlüğünü korumak için tedarik zincirinde büyük atılımlar ve riskler almak zorundalar, yoksa müşterilerini kaybetemeye başlıyorlar.

Makine öğrenimi, yapay zeka ve veri analitiği, e-ticaret lojistiğinin sınırlarını zorlayarak işletme sahiplerinin sipariş karşılama sürecini iyileştirmesine ve etkinliği hızlandırmasına yardımcı oluyor. Çoğu e-ticaret şirketi, sipariş gerçekleştirmeyi devam ettirmek ve ölçeklendirmek amacıyla müşteri yolculuğunu iyileştirmeye çalışıyor. Aynı anda otomasyon sistemlerini kullanarak verimliliği artırmayı ve istihdam maliyetini azaltmayı hedefliyorlar.

İşletmeniz için Neden Önemli?

E-Ticaret şirketlerinin asıl amacı müşteri sadakatini iyileştirerek satışlarını artırmaktır. E-Ticaret lojistiği içerisindeki itici güç şirketleri mağazadan teslimat, bayiler, teslimat noktaları ya da kioskları veya kargo gibi çoklu teslimat kanalları yaratmaya iter.

İster şirket içinde ister dış kaynaklı olsun, gelişmiş e-ticaret lojistiği işletmenizin büyümesinde önemli katkı sağlayacaktır. Sipariş karşılama, iadeler ve stok yönetimi gibi konularda işletmenizi ileriye taşıyacaktır.

Gelişmiş bir e-ticaret lojistiği yönetimi stok yenileme zamanlarını, stok adetlerinizi yönetmek gibi envanter çalışmalarını yapmak için iyi bir alternatif sağlar. Bu sayede satmanız gereken yüksek stoklu ürünleri belirler ve buna göre satış kampanyaları düzenleyebilirsiniz.

Lojistik mekanizmalarını anlamak için bu zinciri ayrıntılı olarak inceleyelim.

Son 50 Yılda Lojistiğin Evrimi

Lojistik zinciri, depolama, muhasebe, paketleme, dağıtım, güvenlik ve elleçleme gibi çeşitli iş kollarının senkronize bir biçimde yönetiminden oluşur. Lojistik zinciri yönetiminin temek unsurlarından biri tüm ekibin iş süreçlerine dahil edilmesi ve malzemelerin müşteriye ulaşmasındaki rollerini net olarak anlamalarıdır.

Son 50 yılda fiziksel dağıtım ağı (artık tedarik zinciri diyoruz) büyük ölçüde değişti. Bu değişimin öncü nedenler merkezileşme, küresel kaynak kullanımı ve e-ticaretin doğuşu oldu.

En başlarda tedarikçiler ve mağazalar doğrudan bağlantılıydı. Bu da mağaza sahiplerinin stokları bittiğinde direkt olarak tedarikçisiyle iletişime geçmesini gerektiriyordu. Perakende dağıtımcılığı tedarikçilerin merkezileşmesi ve stok yönetiminin tek yerden yapılmasını sağlayan lojistik zinciriyle entegre oldukça bu durum değişmeye başladı. Bu dönemden sonra tedarikçi ile sürekli olarak iletişim kurma zorunluluğu azaldı.

90’lı yıllarürün çeşitliliği artması sonucunda müşterilerin farklı alternatifler arasından seçim yapmasına olanak sağladığı için küresel kaynal kullanımı yaygınlaştı. Ancak bu durum iki ayrı ihtiyaç doğurdu; kıtalararası lojistik ve karasal lojistik yönetimi.

Bu lojistik zinciri 2000’lerde büyük oranda değişti. Uluslararası tedarikçilerin çoğunun operasyonlarını yürüten depolama merkezleri hayatımıza girdi. Ürünler merkeze ulaşır, sınıflanır, toplanır ve sevkiyat araçlarıyla dağıtılırlar.

2000’lerde olan bir başka değişiklik ise ürünlerin doğrudan müşterilerin evlerine ya da bir teslimat noktasına teslim edilmesi oldu. İade edilen ürünler de teslimat merkezine getirilirdi.

2010’lu yıllarda ise e-ticaret lojistiği bina eksenli olmaktan sıyrıldı.

2000’li yıllardaki kırılma noktası ise çevrimiçi ödeme yöntemlerinin hayatımıza girmesi oldu. Bu durum zaten belli oranda gelişmiş olan lojistik zincirine çağ atlattı. Herhangi bir ürünün depodaki yeri değişmeden müşteri tarafından kolayca satın alınması ve işletmenin ödemesini alması lojistik zincirinin üstündeki yükü daha da artırdı.

Lojistik sistemi hakkında bir fikriniz olduğuna göre artık nasıl doğru sistemi işletmenize uygulayabileceğiniz hakkında konuşabiliriz. Kurum için ve üçüncü parti lojistik kavramlarına bakalım ve hangisinin sizin için daha uygun olduğunu belirleyelim.Kurum içi Lojistik & Üçüncü Parti Lojistik

Pazardaki köklü rakipleriniz çoğunlukla kendi lojistik merkezlerine sahiptirler. Bunun nedeni markalarını ve hedef kitlelerini zaten oluşturmuş ve operasyonlarını büyütmeti planlamalarıdır.

Kurum içi lojistik kendi ürünleri için lojistik süreçleri geliştirecek şekilde bir organizasyon yapısı kurar. Bu organizasyon, ağ oluşturma, planlama, yönetim ve iletişim sayesinde kurulur.

Buna karşılık yeni başlayanlar ve KOBİ’ler için uygun fiyatlı üçüncü parti iş ortaklarını tercih ediyorlar. Ekipman, çalışan, faturalama ya da daha büyük depolama alanı gibi yatırım maliyetlerini düşünmeye gerek kalmaması daha küçük işletmeler için bu seçeneği cazip kılıyor.

Kurum içi lojistiği ya da üçüncü parti lojistiği seçmek büyük ölçüde işletme gereksinimlerinize bağlıdır.

Kendi lojistik ekibinize sahip olursanız lojistik ve dağıtım süreçlerinde tam kontrole sahip olursunuz. Ancak bu ek maliyetlere katlanmanız gerektiğini anlamına da gelir. Üçüncü parti iş ortaklarında ise maliyetler düşüktür ancak kontrolü de iş ortağınıza vermiş olursunuz.

Hangi yöntemin sizin için uygun olduğunu belirlemeden önce kendinize sormanı gereken sorular var.

  • Ekibiniz lojistik yönetimini yapmak için uygun mu?
  • Müşteri ihtiyaçlarını karşılayacak ekipmana sahip misiniz?
  • Paketleme ihtiyaçlarınız basit mi yoksa karmaşık mı?

Bir startup için ürün toplama, paketleme ve sevkiyat yürütmek basit bir süreçtir. Bununla beraber yüksek hacimli operasyonlar söz konusu olduğunda süreci otomatikleştirerek insan hatasını azaltmak ve gelişmiş bir depo yönetim yazılımı kullanmak istersiniz. Birçok işletme bu noktada üçüncü parti ortaklarla işbirliğini tercih ediyor.

Hangisinin size daha uygun olduğunu anlamak için iki yönlü fayda-maliyet analizi yapabilirsiniz. Üçüncü parti lojistiğin esnekliğinin size uygun olup olmayacağını, kontratınızın özel maddeleri ve çıkış maddelerini, tedarikçinizin güvenilirliğini ve alacağınız hizmetin fiyatını gözden geçirin. Şunu unutmayın, yapacağınız seçimlerden en çok etkilenecek olan markanızdır.

Verimlilik konusunda endişeniz yoksa ya da düşük hacimli siparişler alıyorsanız kendi ekibinizi kurmayı tercih edebilirsiniz. Ancak böyle bir yatırım yapmadan önce neden siparişleriniz az onu da gözden geçirmelisiniz.Doğru Lojistik Partnerini Seçmek

Bugün araştırma yapmaya başlasanız lojistikle ilgili onlarca tedarikçi bulabilirsiniz. Bilmeniz gereken, lojistik şirketlerinin dağıtım, depolama, nakliye ve kargo gibi farklı ihtiyaçlara yönelik ürünler sunduğudur. Ancak temelde hepsi lojistik hizmeti veriyorlar.

İhtiyaç duyduğunuz e-ticaret lojistiği çeşidi ulaşmak istediğiniz hacme önemli ölçüde bağlı olacaktır, yine de doğru türde bir iş ortağı seçmek için tek tip bir kontrol listesi oluşturabilirsiniz. Lojistik iş ortağını belirlemenize yardımcı olabilecek faktörlerden bazıları şunlar;

Uzmanlık Alanı

Çoğu e-ticaret lojistiği ortağını kısa ve uzun vadeli ihtiyaçlarınızı karşılayacak yeteneklerine göre değerlendirmelisiniz. Hepsinin kendi uzmanlık alanları olduğundan sorularınızı buna göre cevaplamalıdırlar.

Potansiyel iş ortağınıza kullandıkları depo yazılımından tutun da kamyon filolarının özelliklerine kadar birçok soru sorabilirsiniz.

Güvenilirlik

Potansiyel E-ticaret lojistik ortağınız sizinle uzun vadeli olarak çalışmak isteyecektir. Bu nedenle güvenilir olduklarından emin olun. Güvenilir olmayan bir iş ortağı, işletmenizin itibarını zedeleyebilir.

Lokasyon Ağları

Bu önemli çünkü bu sınır aynı zamanda işinizi ne kadar büyütebileceğinizi de belirliyor. İşletmenizin mevcut ve potansiyel müşteri profilini inceleyerek size uygun lokasyondaki lojistik ağına sahip tedarikçiyi seçebilirsiniz.

İdeal olarak işletmenizin genişlemesine paralel olarak çözümler sunabilmelidir. Bunu ister ülke olarak isterseniz de uluslararası da düşünebilirsiniz.

Fiyat

Fiyat e-ticaret tedarikçisi seçerken dikkate alınması gereken en önemli metriktir. Çoğu durumda nakliye maliyeti, depolama ücretleri, mal kabul ücretleri, sipariş toplama hizmetleri, paketleme hizmetleri, kargo hizmetleri ve sabit bir abonelik ücretini içeren birim başına teslimat maliyeti olarak ölçülür.

Bu nedenle lojistik ortaklarınızın arasında fiyat karşılaştırması yaparken fiyatın içerdiği hizmetleri de göz önünde bulundurun.

Müşteri Hizmetleri

İş ortağınızı ister uzun vadeli ister kısa vadeli değerlendirin, lojistik ekibinin taleplerinize yanıt verme yeteneği ve iletişim becerileri günlük operasyonunuz için hayati öneme sahiptirler. Bu nedenle müşterinizin sorgularının ne hızda ele alındığını ve çözüldüğünü bilin.

Bu bilgileri çevrimiçi tartışma forumlarında ya da sosyal medyadan edinebilirsiniz.

Güvenlik

Bu lojistik ortağınızı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken önemli bir etmendir. Çünkü ürünlerinizin ve siparişlerinizin güvenliğini tedarikçinize emanet edersiniz. İş ortağınızın eğitim programları ve kontrol sıklıkları, güvenliği nasıl ele aldıkları ile ilgili ipuçları verir.

Uluslararası güvenlik standartlarına sahip işletmeler yangın ve hırsızlık gibi olaylara daha etkin şekilde müdahale edebilirler. Bu durum ürünlerinizin operasyon esnasında kaybolmaması ve hasar almadan teslim edecek tedarikçiyi seçmenize yardımcı olacaktır.

Teknoloji

Lojistik şirketleri, operasyonlarını otomatikleştirmek, şeffaf ve verimli hizmetler sağlamak için süreçlerine teknolojiyi entegre ederler. Bu nedenle bulut bilişim, otomasyonu ve çevrimiçi envanter yönetimi sistemleri gibi teknolojileri uygulayan tercih etmelisiniz.

Etkili bir otomasyon teknolojisine sahip bir lojistik tedarikçisi, maliyetlerinizi azaltacak ve verimliliği artıracaktır. Ayrıca bu bilgileri kendi başınıza almak yerine hızlı ürün teslimat raporlarını görebileceğiniz için işinize odaklanmayı dört gözle bekleyeceksiniz.

Verimlilik

Lojistik şirketinin verimliliği, siparişleri ne hızda işlediği olduğu kadar bunu ne oranda dökümantasyona yansıtabildiği ile de ilgilidir. Ek olarak iletişim becerileri de verimliliği etkiler. Dolayısıyla iletişim kanalları hakkında bilgi edinin.

Bu doğru bilgiyi doğru zamanda alarak verimsizlikleri azaltmanıza yardımcı olur.

Sevkiyat

E-ticaret lojistiği hizmeti veren güvenilir bir şirket, ekonomik koşulların değişmesi sonucunda maliyetlerin artması gerektiğinde müşterilerini uyarmalıdır. Ayrıca bu gibi durumlarda hizmet verdikleri paydaşları için hızlı ve koordineli hizmetler ve araçlar sağlamalıdırlar.

Bu nedenle bir lojistik şirketi seçerken mevcut ekonomik koşullar hakkında farkındalıklarını ve sorunları çözme yeteneklerini gözlemlemeye çalışın.

Paketleme işletmenizin hem marka imajınızı hem de maliyetlerini büyük ölçüde etkiler. İster otomatik ister manuel bir süreç olsun, lojistik ekibinin kullandığı malzemenin kalitesini gözden geçirin.

Taşeronlardan Kaçının

Fazla aşçı yemeği bozar. Bu gerçek lojistik tedarikçisi için de geçerlidir.

Hizmetlerini alt tedarikçilerine yaptıran lojistik firmalarına dikkat edin. Çünkü alt yükleniciler sizi değil işi aldıkları firmayı önemserler.

Artık sizinle birlikte büyüyebilecek, güvenilir bir iş ortağı seçmenize yardımcı olacak bir kontrol listesine sahipsiniz.

Kaynak: Cloudways.com

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir