E-Ticaret için Depolama Alanı Türleri

E-Ticaret işiniz için depolama alanı oluştururken bilmeniz gereken depolama alanı türleri bulunmaktadır. 8 farklı depolama alanı çeşidini öğrenmek için bu yazıyı okuyun.

İşi alakalı olmayan insanlar için depo sadece depodur. Ancak işin içine detaylı olarak girdiğinizde birçok yönden farklılık gösteren depolama alanı türleri olduğunu göreceksiniz.

Online işletmeler için e-ticaret depolaması, depolamanın yanı sıra sipariş karşılamanın da önemli olduğu bir noktadır. Online bir işletme olarak verimli bir depolama alanına sahip olmak başarı olmayı ya da batmayı doğrudan etkiler. Bu yüzden işletmeler için doğru depolama türünü seçmek hayatidir.

Yeni girişimler ya da KOBİ’ler için büyük depolara gerek olmayabilir ama bu kullandıkları küçük alanı daha efektif şekilde değerlendirmelerini gerektirir. Örneğin sitenizde satmak için çok iyi fiyata iyi bir ürün buldunuz ve bu ürünler depolamanız gerekiyor. Ya da tatil sezonu yaklaşıyor ve satışlarınızda önemli miktarda artış bekliyorsunuz. Bu durumda ne yapmalısınız?

Kısaca e-ticaret deposuna ihtiyacınız var. Planlamadan işe dalmadan önce işinize en uygun olanı bulmak için Depolama Alanı Türleri hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir.

Göz Önünde Bulundurmanız Gereken Depolama Alanı Nitelikleri

Depolama alanlarını kendilerine özgü özellikleri farklı kılar. Ancak her verimli ve güvenli depolama alanının sahip olması gereken bazı temel özellikleri vardır. Bunlar;

 • Güvenlik
 • Eğitimli Personel
 • Pazara yakınlık
 • Uygun Depolama Alanı
 • Yeni mekanik araçlar
 • Düzgün tasarlanmış yerleşim planı
 • Standartlara uygun acil durum planları
 • Ürün toplama ve mal kabul prosedürleri
 • Kalite Kontrol sistemleri
 • Güncel yazılım entegrasyonları
 • Hızlı teslimat ve müşteri hizmetleriDepolama Alanı Türleri Nelerdir?

Şirketiniz hızla büyüyor ve stoğunuzu verimli şekilde depolamak için uygun alan tükeniyorsa depolama alanı türleri arasında seçim yapmak ekstra önem kazanır. Özellikle uluslararası satış yapan işletmeler için daha da önemlidir. Hızlıca depolama alanı türlerini açıklayalım.

1 – Kamusal Depoları

Devletler tarafından işletilir ve özel sektörün kullanımına sunulur.

Bu tarz depolar hem kişilere hem de işletmelere kiralanır. Kısa işletmeler için kısa süreli depolamalarda iyi bir seçenek olabilir.

Teknolojik anlamda çok gelişmiş olmasalar da, uygun fiyatı ve kolay erişilebilir olmaları devlet depolarını iyi bir seçenek haline getirir.

Ancak bu tarz depolar ne yazık ki ülkemizde bulunmamaktadır.

2 – Özel Depolar

Toptancılar, perakendeciler, lojistikçiler ya da üreticiler tarafından sahip olunan depolardır. Büyük işletmelerin genellikle kendi depoları bulunur.

Devlet depolarından daha pahalı olmakla birlikte küçük işletmelerin önemli bir bölgede büyük ve uzun vadeli stratejik bir varlığa ihtiyaç duymaları durumunda iyi bir seçenek olabilir.

3 – Gümrüklü Antrepolar

İthal edilen malları gümrük işlemleri yapılmadan önce depolayabilen antrepo türüdür. Yetkililer, ürünler piyasaya çıkmadan önce zarar görmemesi için para karşılığında bu depoları kiralarlar.

Ayrıca buralarda mal stoklayan işletmeler ürünleri temizlenmediği için vergi ödemek durumunda değildir. Stokları uzun süre depolamak için iyi bir alternatif olabilir.

Bu tür depolar ithalatçılar için önemlidir. Ürünleri için bir alıcı bulana kadar gümrükten muaf tutabilirler. Ayrıca normal depolara göre daha güvenlidirler.

4 – Akıllı Depolar

Akıllı depolar, stoklama, sipariş karşılama ve yönetim süreçlerinin yapay zeka ile otomatikleştirildiği depo çeşididir. Yönetim için yazılımdan, paketleme, tartma, taşıma ve depolama için robotlardan ve dronlardan yararlanır.

Amazon ve Alibaba gibi büyük e-ticaret markaları sipariş karşılama hızını artırmak ve insan hatalarını azaltmak için akıllı depo sistemlerini kullanmaya devam ediyorlar.5 – Konsolide Depolar

Bu depolar farklı tedarikçilerden küçük sayıda gönderileri alan ve bunları alıcılara dağıtmadan önce diğer tedarikçilerin aynı bölgeye çıkan gönderileriyle birleştirerek, daha büyük gönderiler halinde gruplayan depo türüdür. Önemli nokta tüm gönderilerin aynı lokasyona yönelik olmasıdır.

Genel olarak konsolide depolar, küçük işletmeler ve girişimler için sipariş karşılamanın çok ekonomik bir yoludur. Konsolide depoları kullanmak için gereken sermaye yatırımı ve envanter hacmi de oldukça küçüktür, bu da onları yeni başlayan e-ticaret KOBİ’leri için harika bir seçenek haline getirir.

6 – Kooperatif Depoları

Kooperatif depolara tarım kooperatifi gibi kuruluşların sahip olup işlettiği depolardır. Hem üyeler hem de dışardan gelenler depolama yapabilir ancak üyeler daha indirimli fiyatlardan yararlanırlar.

7 – Devlet Depoları

Buralar liman işletmeleri gibi doğrudan devlete aittir ve devlet tarafından kontrol edilir.

Fiyatı uygun olmakla birlikte işletme kirasını ödeyemezse devlet zararını karşılamak adına mallara el koyabilir.

8 – Dağıtım Merkezleri

Belirli gereksinimler göz önünde bulundurularak oluşturulmuş depolama alanlarıdır.

Depolama geçicidir ve ürünler tedarik zinciri içinde hızlıca yer değiştirir. Büyük bir stok kısa süre için depolama alanına girer ve bayilere ve perakendecilere transfer edilir.

Gıda ya da zarar görebilen ürünler söz konusu olduğunda dağıtım merkezlerinde ürünler 1 gün içerisinde dağıtıma çıkarılır. Kiralanmaya uygundur ve ürün çeşidine ve büyüklüğüne bağlı olarak uygun fiyatlı olabilir.İşletmeye Göre Depolama Alanı Türü Seçimi

Her depolama alanı türünün kendine özgü bir amacı vardır. İşletmeye uygun olanı seçmek, işletmenin ihtiyaçlarına, tedarik zincirine, hedef pazarına ve bütçesine bağlıdır.

Örneğin gıda satışı yapan bir e-ticaret işletmesi için en uygun seçenek dağıtım merkezleri olacakken, sık ve büyük hacimli ithalat yapan bir işletme için gümrüklü antrepolar daha iyi sonuç verebilir. Pazara yeni giren e-ticaret girişimleri için ise konsolide depolar uygun seçenek olacaktır.

Kaynak: Easyship.com

İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir