E-TİCARET DEVLERİ İLE NASIL REKABET EDEBİLİRSİNİZ?

Her ne kadar yüksek rekabet ortamına rağmen küçük ve orta ölçekli işletmler de e-ticaret devleriyle rekabet edebilmeleri mümkündür. Sadece yaratıcılık, güçlü ve optimize edilmiş bir tedarik zinciri ve elbette örnek müşteri hizmetleri yönetimi gerektirir.

Aşağıdaki 10 ipucu ile e-ticaret sektöründe siz de kendinize önemli bir yer edinebilirsiniz.

Mükemmel Müşteri Hizmetleri Sunmak

Müşterinin web sitenizi ziyaret etmesinden teslimatın son kilometresine kadar ve hatta iade, değişim ve geri ödeme süreçlerine kadar müşterinizin sizden tekrar alışveriş yapması için harika bir müşteri deneyimine sahip olduğundan emin olun.

Gerçek Zamanlı Kargo İzleme Sunmak

Sipariş verildikten ve teslimat için paketlendikten sonra müşteriler için gerçek zamanlı izleme sağlamak bir artık bir zorunluluktur. Yani teslimat türü için seçenekler sunuyor. Basitçe söylemek gerekirse müşterilere siparişleri üzerinde daha fazla kontrol şansı verin.

Telefonu Açın

İnsan etkileşimi günümüzün teknoloji odaklı ortamında mükemmel müşteri hizmetinin sağlanmasında önemli bir detaydır.

Amazon gibi Düşünün ama Amazon gibi Olmayın

Farklı olun. Ürününüzü ve hizmetinizi diğerlerinden farklılaştırın. Bununla birlikte Amazon’un operasyon ve lojistik süreçlerini nasıl mükemmelleştidiğini inceleyin.

Websitesi Yazılımınız Mükemmel Olsun

Satın alma işleminin mümkün olduğunca kolay ve kesintisiz olduğundan emin olun. Çevrimiçi verilen siparişlerin müşteriye daha hızlı teslimat için sipariş gerçekleştirme süreçlerine bağlı olduğundan emin olun. Alışveriş sepetinin terk edilmesini önlemek için kargo ücretleri de dahil olmak üzere fiyat bilgilerinizde şeffaf olun.

Doğru Sayıda Stok Tutun

Çok fazla veya çok az stok tutmayın. İyi bir stok yönetim sistemi kullanmak iyi bir fikir olabilir. Stok yönetim sistemleri, çevrim içi ve fiziksel mağazalar arasında kullanılabilir envanterin yönetilmesinin yanı sıra planlama konusunda yardımcı olabilir.

İade Lojistiğinizi Entegre Edin

İade ürünler kategoriye bağlı olarak %8 ile %40 arasında değişebilir. İade edilen ürünü en kısa ve en maliyetsiz yoldan geri alma süreçlerini yönetmek çok önemlidir.

Kargo Maliyetlerini Yönetin

Müşterilere satın alma işlemleri üzerinde daha fazla kontrol sağlamak önemli olsa da, kârlı bir büyüme elde etmek için maliyetleri yönetmeniz gerekir. Eğilim daha hızlı teslimat sürelerine doğru kaysa da bunu gerçekten karşılayabilir misiniz? Nakliye maliyetlerini optimize etme seçenekleriniz nelerdir? Gönderileri birleştirmeyi ve küçük paket hizmet seviyelerini değiştirmeyi düşünün.

Sezonsal Dalgalanmalara Hazır Olun

Yeterli stoğa sahip olun. Hızlı talep artışlarına hazırlıklı olun ve zamanında teslimatı sağlamak için tedarikçilerinizle işbirliği yapın.

Kolay Adapte Olmaya Hazır Olun

E-ticaret pazarı sürekli değişiyor. Sadece uyum sağlamakla yeterli değildir, aynı zamanda yenilik de yapmalısınız. Yeni bir ürün veya hizmet sunarak rekabete önderlik edin.

Kaynak: inboundlogistics.com

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir