DÜNYANIN EN BÜYÜK DEPOLAMA ALANLARI

Bir deponun gerçek büyüklüğünü kavramak oldukça zor, ancak en yüksek binaların birçoğunun dünyanın en büyük depolama alanlarından birine sığabileceğini hiç düşündünüz mü?

Bunu daha da basitleştirmek için, birkaç futbol sahasını büyük bir depoya, hatta tüm Disneyland’ı otoparklarıyla birlikte tek bir çatı altına koyabileceğinizi hayal edin! Gezegendeki en büyük depolama alanları hakkında bilgiler bu yazıda.

10 – Tesla Fabrikası, California, ABD

Sektör: Otomotiv

Alan: 46 500 m2

[metaslider id=”751″]

Günümüzde otomotiv endüstrisinden özellikle Tesla’dan birçok yenilik duyuyoruz, ancak bilmediğimiz şey, deposunun gezegendeki en büyük depolar listesinde olması! Kaliforniya, Fremont’daki depo, her Tesla Model S, Model X ve Model 3’ün üretildiği merkezdir. Tesla Fabrikası 2008 yılında inşa edildi. Şirketin ilk Tesla X modelini üretmesi ise 4 yılını aldı. Bu depoda otomasyon ihtiyacından bahsetmek kaçınılmaz, 200’den fazla robot barındırıyorlar ve her robot bir isim taşıyor, özellikle süper kahraman isimleri.

9 – MeyerWerft, Papenburg, Almanya

Sektör: Tersane

Alan: 63 000 m2

[metaslider id=”759″]

Meyer Werft dünyanın en lüks yolcu gemilerini üreten en büyük Alman tersanelerinden biridir. Üretim alanı 1975 yılında Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaleti’ndeki Papenburg’da inşa edildiğinde dünyanın en büyük deposu olma unvanına sahip olmuştur. Küçük ahşap gemilerinşa ederek başlayan Meyer Werft bugün 700’den fazla farklı farklı tipte gemiye sahiptir: hayvan taşıma gemileri, konteyner gemileri, nehir seyir gemileri, petrol tankerleri, feribotlar ve cruise gemileri.

8 – Tesco Dağıtım Merkezi, Dublin, İrlanda

Sektör: Perakende

Alan: 77385 m2

[metaslider id=”772″]

Tesco, İngiltere ve İrlanda’da 3000’den fazla mağazasıyla İngiltere’nin en büyük süpermarketlerinden biridir. Ülke çapında bu kadar çok süpermarketle çalışmak, daha büyük bir depolama alanına ihtiyaç yartıyor. Bu nedenle Tesco’nun deposu İngiltere’deki en büyük 5 depo listesinde yer alıyor. Bu dağıtım merkezi 2007 yılında kuruldu ve 120 milyon EUR karşılığında el değiştirdi.7 – Morrisons Dağıtım Merkezi, Sittinbourgh, İngilitere

Sektör: Perakende

Alan: 85500 m2

[metaslider id=”785″]

Bu tesis 2008 yılında inşa edildi ve 2009 yılında faaliyete başladı. İnşaat süresi boyunca 12.000’den fazla farklı böcek ve yaban hayatının korunması gibi birçok koruma projesine de destek oldular.

6 – Shaw Ulusal Dağıtım Merkezi, Lancashire, İngiltere

Sektör: Perakende

Alan: 93 000 m2

[metaslider id=”786″]

Bu dağıtım merkezi, Shop Direct ve lojistik devi Yodel için lojistik ve sipariş toplama merkezidir. Bu alan yıllar boyunca pamuk fabrikalarından oluşan bir küme olarak kullanıldı. Daha sonra posta merkezi ve bugünkü depoya kadar birçok değişiklik geçirdi. Shaw Ulusal Dağıtım Merkezi, İngiltere’deki en büyük depolar listesinde ikinci, Dünya’da ise 6. sırada bulunuyor.

5 – Amazon Sipariş Gerçekleştirme Merkezi, Dunfermline, İskoçya

Sektör: Perakende ve E-ticaret

Alan: 93000 m2

[metaslider id=”787″]

Bu sipariş toplama merkezinin büyüklüğünü kavramak için tek çatı altında 14 futbol sahası hayal edin. Amazon sipariş merkezi, gezegendeki en büyük depolar listesinin 5. sırada yer alıyor. İngiltere’deki depolar arasında ise zirvede yer buluyor. Bu alandaki konveyör bantlarının uzunluğu 14 km’yi buluyor. Paketlerin her biri, etiketlerini ve içeriğini kontrol etmek için bu taşıma bandındaki bir tarayıcıdan geçer ve bu da paketi binaya yönlendirir. Amazon İngiltere’deki en büyük depoya sahip. 1995 faaliyete geçip 1998’de İngiltere’de çalışmaya başladıklarını göz önüne alındığında oldukça başarılı bir şirket.

4 – Jean-luclagardere Plant, Touluse, Fransa

Sektör: Havacılık

Alan: 120000 m2

[metaslider id=”809″]

Dünya’nın en büyük yolcu uçağı olan Airbus 380, Toulouse’daki Jean-Luc Lagardere Fabrikası’ndaki inşa ediliyor. Burası aynı zamanda birçok destek ve stratejik işlev içeren Airbus genel merkezini de içinde barındırıyor . Kompleksin içinde uçakları uçuran Airbus müşterileri ve operatörleri için bir eğitim merkezi de bulunmaktadır.

3 – Target İthalat Deposu, Washington, ABD

Sektör: Perakende

Alan: 185 806 m2

[metaslider id=”810″]

Target, bu dağıtım merkezini 2003 yılında açtı. Adından da anlaşılacağı gibi ithalattan sorumlu merkez lojistik merkezidir. Burası bölgesel dükkanlarına dağıtımın yapıldığı merkezdir.2 – John Deere Fabrikası, Illinois, ABD

Sektör: Ağır Sanayi

Alan: 241 547 m2

[metaslider id=”840″]

John Deere’in Deposu dünyanın en büyük dağıtım merkezleri listesinde 2. sırada yer alıyor. Şirket fabrikanın nasıl çalıştığını görmek isteyenler için rehberli turlar düzenliyor. Bu fabrikayı dolaşmak ve büyüklüğünü görmek istiyorsanız gerçekten yardıma ihtiyacınız oluyor. Fabrikadan ayrılmadan önce fabrika içindeki hediyelik eşya dükkanlarını ziyaret edebilir ve kendinize kıyafetler, oyuncaklar, aksesuarlar alabilirsiniz.

1 – Boeing Everett Fabrikası, Washington, ABD

Sektör: Havacılık

Alan: 399 489 m2

[metaslider id=”850″]

Gezegendeki en büyük depolama alanları birincisi hatta, gezegenin en büyük yapısı. Tüm Disneyland’dan bile daha büyük olan Boeing Everett Fabrikası! Bu binaya fabrika değil küçük bir şehir diyebiliriz. Boeing Everett Fabrikası, dünyadaki en büyük dağıtım merkezi. Burası sadece uçak üretilen bir yer değil. Aynı zamanda itfaiye birimleri, kahve dükkanları, çalışanların ulaşımına yardımcı olmak için bisikletleri var. İlginç olan Boeing çalışanları 737 model bir uçağı sadece 9 günde kalkışa hazır hale getirebiliyorlar!Kaynak: Eurosender.com

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir