DEPONUZ İÇİN UYGUN PALET RAF SİSTEMİ SEÇMEK

Operasyon alanınıza palet raf sistemi seçerken hangi tip bir çözüme ihtiyacınız olacağını belirlemek için kendinize sorabileceğiniz bazı sorular var. Bu sayede avantajları ve dezavantajları göz önünde bulundurmaya en uygun olanı palet raf sistemini seçmeniz çok daha kolay olacak.

Mükemmel bir palet raf sistemi yoktur, operasyon alanına ve süreçlerine göre farklı uygun raf çözümleri bulunur.

Palet Raf Sistemi – Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tesisinizin Taban Alanı: Operasyon merkezinizin taban alanı palet rafı projesinin ölçeğini ve ne kadar depolama alanına sahip olacağınızı belirleyen ana faktörlerden biridir. Yükseklikle birlikte düşünüldüğünde mevcut depolama kapasitesine ve depolama alanı yoğunluğuna da (raflar arasında boşluklar) katkıda bulunur.Tesisinizin Tavan Yüksekliği: Tavan yüksekliği depolamak istediğiniz öğelerin türü ile değişebilmekle birlikte raf sistemlerinizi ne kadar yükseğe inşa edilebileceğini belirler. Ayrıca yeterli tavan yüksekliği, ek veya özel depolama için mezanin katlar veya yeni ofis alanları için de esneklik sağlar.

Mevcut Palet Türü ve Boyutları: Deponuzda kullandığınız paletler süreçleriniz için en uygun palet raf sistemi tipini etkileyecektir. Örneğin büyük boyutlu paletler elleçleme için raflar arasınında daha fazla alan olmasını gerektirir.

Depolanacak ürün çeşidi (SKU) Sayısı: Deponuzda çok sayıda farklı ürününüz varsa raf sisteminizin verimli toplama, paketleme ve dağıtım sağlayacak şekilde tasarlanması gerekir.

Paletlere Ne Sıklıkta Erişmeniz Gerekecek: Paletler çok kısa bir süre depolanacaksa ürünlerin verimli bir şekilde işlenebilmesi için özen gösterilmelidir. Ancak paletleriniz uzun süreli depolanacaksa depolama yoğunluğuna öncelik vermek isteyebilirsiniz.

Ürünlerin Raf Ömrü: Ürünlerinizin raf ömrü ihtiyaçlarınıza uygun palet raf sistemi belirlerken önemli bir etmendir. Mesela operasyon alanınızda FIFO (son giren ilk çıkar) uyguluyorsanız palet rafları uygun olmayacaktır. Ayrıca öğe ve parçaların işlenmesinin çeşitli adımlarında hareket etmesi gerekecekse akış rafı sistemine ihtiyacınız olabilir.

Depolayacağınız Palet Sayısı: Aynı anda depolamanız gereken palet sayısı bir o kadar rafa sahip olmanızı gerektirecektir. Depolama alanınızdaki optimum depolama yoğunluğunu belirlerken bunun dikkate alınması gerekir.

Kullanacağınız Forklift veya Taşıma Ekipmanı Türü: Bazı palet rafları özel taşıma ekipmanı gerektirebilir, bu da palet rafı sistemi kurmadan önce dikkate almanız gereken bir şeydir. Bununla beraber mevcut ekipmanınızla uyumlu bir raf sistemi seçmeniz gerekir.

Palet Raf Sistemi için Bütçe: Doğal olarak daha büyük palet raf projeleri daha büyük bütçeler gerektirecektir. Bütçeyi etkileyebilecek depolama yoğunluğu, saha erişimi, bina düzenlemeleri ve ofis alanları, ara katlar ve güvenli depolama gibi ek özellikleri de göz önünde bulundurun.

Palet Raf Tipleri

1 – Drive in Pallet Sistemi

Bu raf çeşidinde forkliftler bir raf bölmesine doğrudan sürülebilirler. Paletler, her bir bölmenin ön yüzü açık olacak şekilde yan raylarla veya makaralarla desteklenir. Yapı dayanıklı olmaları için genellikle birbirlerine bağlanır. Bu palet raf sistemleri genellikle her bölmenin derinliklerinde 6-8 palet olacak şekilde düzenlenir ve forkliftler önce sistemin arkasından besleme yapar. Büyük miktarlarda aynı ürünü depolamak için idealdir.

AvantajlarDezavantajlar
Uygun MaliyetliPaletlere Erişim Zorluğu
Yüksek Depolama YoğunluğuForkliftler tarafından zarar görme ihtimali

2 – Dar Koridor Palet Rafları

Bu palet raf sistemi daha büyük alanlara taşınmadan ekstra depolama alanı yaratmak isteyen herkes için uygun çözümdür. Gereksiz koridor alanını ortadan kaldırarak depolama alanını optimize eder, taban alanını ve tavan yüksekliğini daha iyi kullanırsınız. Daha küçük alanlarda hareket edebilen forkliftler vardır ve bu sayede her bir palete erişebilirsiniz. Buna ek olarak daha az zemin alanı demek boş paletler ve gereksiz öğelerin depolanması için daha az yer anlamına gelir.

AvantajlarDezavantajlar
Hızlı Sipariş ToplamaForklift Çeşitliliğini Azaltır
Alanın Verimli KullanımıAynı ürünün büyük miktarlarını depolamak
için uygun değil
Yüksek Çıktı Hacmi

3 – Konsol Kollu Raf Sistemleri

Bu raf sistemi uzun, garip veya hacimli ürün ve malzemelerin depolanması için ideal bir depolama sistemidir. Konsol kollu raflar depolama alanına dikey engeller oluşturmayan bir dizi bileşenden oluşur. Tabanlar tüm sistemi zemine sabitler ve sistemi stabilize etmek için dikmelere bağlanır. Dik sütunlar tabana bağlanır ve depolama seviyelerini oluşturmak için konsol kollarının sokulduğu deliklere sahiptir. Kollar hem yatay hem de çapraz destek sunan sütunları sabitlemek için kullanılır.

AvantajlarDezavantajlar
Farklı Uzunluklarda YapılandırılabilirForklift Çeşitliliğini Azaltır
Minimum dikey direklerle maksimum
yatay kapasite sağlar
Aynı ürünün büyük miktarlarını depolamak
için uygun değil
Yüksek Ağırlık Kapasitesi

4 – Push Back (Kızaklı) Racking

Kızaklı raf sistemi ile paletler tekerlekli makaralara yüklenir ve yeni paletler yüklenirken geriye doğru itilir.

Ön palet raftan çıkarıldığında arkasındaki palet boşluğu doldurmak için öne doğru hareket eder.

Bu yalnızca ön paletin hareket ettirilmesi gerektiğinden palet eklemek ve çıkarmak için yüksek verimli bir sistem sağlayabilir.

AvantajlarDezavantajlar
Düşük MaliyetPaletlere erişimin kısıtlı olması
Yüksek Depolama
Yoğunluğu
Forkliftler tarafından zarar görme ihtimali

Kaynak: Avantauk.com

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir