Depo Yönetimi için İpuçları

Depolama merkezleri tedarik zincirinin en önemli halkasını oluştururlar. Yalın bir depo yönetimi, işletmelerin verimli bir şekilde işlemesini sağlar. Bu yüzden depolama ve lojistik organizasyounu, bir şirketin karını artırabilir ya da fişini çekebilir.

Verimli depo yönetimi, yerleşim ve alan optimizasyonunu kapsar. Bununla birlikte depolama yazılımları, raf sistemleri ve kullanılan teknolojiler depolama alanı verimliliğinde kritik rol oynar. Temiz ve organize olmuş depolama merkezleri, ürünleri stoğa almaya, siparişleri hazırlamaya, kargo operasyonunu yönetmeye ve siparişleri göndermeye hazır durumdadır. Bu da işletmenin müşterilerini mutlu etmesi anlamına gelir.

Bir depoyu verimli bir şekilde işletmek ağızdan çıktığı kadar kolay değil. Vereceğiniz her karar, verimliliği artırmayı, depolama alanını optimize etmeyi, maliyetleri azaltmayı ve iyileştirilmiş müşteri deneyimini hedeflerken işletmenin hedefleriyle de paralel olmalıdır.

Etkin Depo Yönetimi Nasıl Yapılır?

Depo düzeni sağlama konusunda zorlanıyorsanız bu yazıda değineceğimiz fikirleri göz önünde bulundurmanızı öneririz.

Depolama Merkezinizi Temiz Tutun

Haftada ayıracağınız bir ya da iki saat depolama merkezinizi temizlemek için oldukça yararlı olacaktır. Temiz bir depolama merkezi verimliliğinizde çok büyük bir artış sağlayacaktır. Eksik ya da yanlış konumlandırılmış sipariş emirleri de bu sayede ortaya çıkacaktır. Temiz bir depo, operatörlerinizin daha hızlı hareket etmesini sağlayacak ve toplanacak sipariş sayısını artıracak, Depo düzeni sağlamanın ilk adımı temiz bir depolama alanına sahip olmak. Sadece bunu sağlamak bile verimliliğinizi artırmanızda şaşırtıcı bir etki yaratacaktır. Depo sorumlunuz operatörleri her gün sonunda alanı temizlemek için motive etmeli.

Dağınıklığı Azaltın

Düzenli olmayan dağınık bir depo, iş ortaklarına, tedarikçilere ve personelinize yeterince verimli bir tesis olmadığınızı göstermenin en kolay yoludur. Dağınık bir depolama merkezi, bazı noktalarda zarar ettiğinizi, personelinizin zorlandığını ve genel motivasyonun düşük olduğunu gösterir.

Yalın Stok Yönetimini Uygulayın

Yalın felsefeye dayalı bir stok yönetimi uygulamak, sadece ihtiyacınız olan stoğu depolamanız anlamına gelir. Bu felsefe ile atıl stok minimuma indirilir. Bu sayede personeliniz sipariş toplarken ve navlun hazırlarken çok daha hızlı ve hatasız olacaklardır. Güvenlik stoklarınızı azaltmayı deneyin ve tedarikçilerinizden daha az ama daha sık sevkiyatlar yapmalarını talep edin. Maliyetler doğru şekilde düzenlendiğinde yalın stok yönetimi ile verimliliği önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Güveliğe Önem Verin

Depo yönetimi söz konusu olduğunda iş güvenliği en ön safhada gelir. Verimliliği iş güvenliğini sağladıktan sonra düşünebilirsiniz. Bir depo yöneticisinin yapacağı en çılgınca şey daha çok kar etmek için çalışanlarını riske atmaktır. Söz konusu güvenlik olduğunda en verimli depo iş kazası yaşanmaya depodur.

Raf ve Alan Kullanımınızı Değerlendirin

Depolama merkezinizde verimliliği artırmanın yollarını ararken en önemli aşamalardan biri rafların ve taban alanının nasıl kullanıldığını analiz etmektir. Depo içinin tasarımı ve trafik düzeni ile birlikte rafların ve palet alanlarının yerleşimi, depolama alanınızı kullanma yeteneğinizi etkiler.

Depo Yönetimini Sektörünüze Göre Uygulayın

Her işletmenin depo düzeni, içinde bulunduğu sektöre göre özel olarak oluşturulmalıdır. Bazı durumlarda yakın lokasyonlara gönderilecek ürünler birbirine yakın olarak depolanır, bu da operatörlerin ürünleri hızlı bir şekilde bulmalarına ve sevkiyat alanına yönlendirmelerini sağlar. Öte yandan ayrı paketlerin farklı hedeflere gönderilmesi gerekmesi gibi durumlarda şirketinize en uygun organizasyon sistemini bulmak için alternatif yöntemleri deneyin.

Sevkiyat Kutularının Sayısını Azaltın

Depolama merkezinizde kullandığınız kutu çeşitlerinin sayısını en aza indirmek operasyonunuzun düzenini sağlamada büyük bir adımdır. Bu sayede personel verimliliğini önemli oranda artıracaksınız. Farklı boyutlarda kutulara sahip olmanın atığı azaltmaya yardımcı olacağını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bu durum operatörlerinizin doğru boyut ve şekilde kutuyu seçmek için zaman kaybetmesi anlamına da gelecektir. Bu sebeple tek tip kutu kullanmak verimliliğinizi artıracaktır.

Stok Hatası Oranlarınızı Takip Edin

En iyi organize olmuş verimli depolarda bile zaman zaman toplama ve paketleme hataları gerçekleşir. Hangi hataların ne sıklıkta yapıldığını gözlemleyerek iyileştirme için uygun olacak süreçler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Depo Düzenini İyileştirin

Deponuzdaki tüm ürünler ve raflar açık şekilde etiketlenmiş olsun. Rafların içinde olan ürünler açıkça görülebilir olmalı. Depolama merkezinizde aranılan ürünü bulmak kolay olmalı. Bu durum stok yönetimini oldukça kolaylaştıracaktır. Operasyon verimliliğiniz artıran temiz ve düzenli bir depo çalışanlarınız, yöneticileriniz ve müşterileriniz üzerinde güven duygusu oluşturacaktır.

İstiflenebilir Kutuları Kullanın

İstiflenebilir kutular küçük parçaları stoklamak için en uygun çözümdür. Depolama alanında parça toplayan operatörler, küçük parçaları gelen büyük siparişleri organize etmek ve kolayca erişmek için bu kutuları kullanabilirler. Bu kutular raf ve masalarda da kullanılabileceğinden farklı ürünler ve bölümlerde de kullanılabilirler. Hatta gerektiğinde dökümanlarınızı depolamak ya da gönderimlerinizde de kullanabilirsiniz.

Sevkiyat İstasyonunuzu Verimliliğe Uygun Şekilde Düzenleyin

Lojistik departmanınızın sevkiyat öncesi paketleme sürecini dikkatli şekilde yaptığından emin olun. Paketlemede kullanılan makas, ambalajlar ve kutular bir arada olsun. Karton kutularınızın doğru yerde olduğundan emin olun. Önceden hazırlanması gereken ya da boyutlarının değiştirilmesi gereken kutular var mı? Paketleme sürecinde verimliliğe engel olan fiziksel engeller mi bulunuyor yoksa süreç akıcı şekilde işliyor mu? Zamandan veya paradan tasarruf edebileceğiniz adımlar var mı? Bu gibi potansiyel iyileştirme fırsatlarını analiz edin ve gerekirse değişiklikler yapın.

Benzer Ürünleri Yakın Konumlandırın

Stoğunuzda 10 farklı kolçaksız ofis sandalyesi mi var? Operatörlerinizin ürünler için arama yaparken aynı anda bütün stoğunuzu bulduklarından emin olun.

Operatörlerinizi Düzenli Eğitimlerden Geçirin

Etkim depo yönetimi için iki çözüm vardır. İlki personelinize depoyu düzenli ve stok sistemini güncel tutmak için gereken sistemleri kullanmaları hakkında düzenli eğitimler yapmaktır. Depo düzeni, zorunlu eğitimleri sonucunda kurumsal kültürün bir parçası haline gelecektir.

Döngüsel Sayımları Uygulayın

Yılda bir kere yapılan büyük sayımlar yerine belli bir döngü için de ve birden fazla kez rutin sayımlar yapın. Aylık, üç aylık ya da kendinizin belirleyeceği aralıklarda sayımlar yapabilirsiniz. Bu sayede stok sayılarını doğru tutarken eksik ve hatalı stokları daha hızlı belirleyebilirsiniz.

Değer Katmayan Adımları Çıkarın

Yalın felsefe, sonsuz bir arayışla birlikte israfın ortadan kaldırılmasından ibarettir. Süreçlerinizdeki gereksiz adımları eleyin. Tüm süreçlerinizi de yıllık dönemde gözden geçirin. Hızlı giden ürünleri depolama alanınızın ön kısmında depolayın. Veri toplama yazılımlarını kullanıyorsanız yeterli sayıda istasyonunuz olduğundan ve doğru şekilde konumlandırıldıklarından emin olun. Stok eksikliklerini kontrol edin, siparişleri doğru zamanda açın.

Ürün Etiketlerini Kullanın

Etiketler deponuzdaki ürünleri depolarken aynı zamanda takip etmenizi de sağlar. Örneğin deponuzdaki tüm ürünler ürün türleri ve açıklamalı SKU barkodlarla etiketlenmişse operatörleriniz ürün toplamayı çok daha kolay ve hatasız gerçekleştirebilirler.

Etiketleme Sistemi Geliştirin

Etiket okuma sistemini manuel yapmak başınıza gelecek bir felaketin habercisidir. Manuel süreçler kişisel hatalara açık süreçlerdir. Yoğun ve stresli bir gün geçiren operatörünüzün etiketleme yaptığını ya da etiketlenen ürünü topladığını düşünün. Yanlış gönderilen ürünler ve toplanamayan siparişler gibi birçok sorunla karşılaşacağınızı garanti edebiliriz. Elektronik barkod okuyucuları kullanarak ürünleri basit şekilde tarayabilirsiniz; bu manuel yöntemlere kıyasla hem daha hızlı hem de daha hatasız olacaktır.

Teknolojiyi Deponuza Uyarlayın

Rakipleriniz rekabetçiliklerini artırmak için depolarında teknolojiyi kullanacaklardır. Siparişlerinizi organize eden bir depo yönetim yazılımından (WMS) siparişleri taşımayı kolaylaştıran konveyör sistemine kadar olan yeni teknolojileri ve tekrarlanan prosesler için yararlı olabilecek otomasyon sistemlerini depolama alanınızda kullanın.Gelişmiş Stok Kontrol Sistemi Kullanın

Ürünleriniz için depolama alanınızın içinde en iyi konumu belirledikten sonra ürünlerin konumu, operatörde bulunan stoğu ve hareket geçmişini kayıt altına almak yönetmek için etkili bir stok kontrol sistemi kullanın.

Yazılımınız ile Siparişleri Sınıflandırın

Siparişleri sınıflandırmak için yazılımı kullanmak size oldukça zaman kazandırır. Sipariş toplama rotasına göre, toplanacak ürünün bölgesine göre ya da taşınamayan siparişleri toplamayı erteleme gibi birçok sınıflandırmayı yazılım sayesinde gerçekleştirebilirsiniz. İş akışını anlamlı bir şekilde organize edebileceğiniz bir Depo Yönetimi yazılımı kullanın.

Uygun Depo Yeri Etiketleri Kullanın

Deponuzun içindeki ürün toplama yolları ve zemin stok alanları için okunması ve düzenlenmesi kolay konum etiketler kullanmak operatörlerin ve ürünlerin belli bir düzen içinde kalmasını sağlar. Koridor ve mal giriş kapılarına koyacağınız işaretler depo içindeki trafik akışını iyileştirir. Depo etiketleri ve tabelaları, mal girişten toplama lokasyonuna oradan da paketleme ve sevkiyat alanına gidişe izin verecek şekilde tasarlanmalıdır. Yeni adımlar eklenebilmesi ya da yenilenen süreçler için sezgisel ve genişletilebilir olmalıdırlar. Hem barkod okuyuculara tarafından hem de manuel okumalara uygun olmalıdırlar.

Etiket ve İşaretlere uygun Yatırımı Yapın

Deponuzu organize ettikten sonra etiket ve işaretlerle gezinmeyi kolaylaştırın. Ürünlerden, raflara ve depo bölümlerine kadar her şeyi etiketlemek için bir sistem oluşturun. Kat planlarını ve haritalandırmayı yapın. Açık bir işaretleme sistemi ve organizasyonu kocaman bir labirenti sistemli bir organizmaya dönüştürecektir.

Depo Tasarımınızı Gözden Geçirin

Mevcut depolama merkeziniz ne kadar organize olursa olsun, yıllık satışlarınızı düzenli olarak artırıyorsanız yakın zamanda yeni bir depo tasarımına, hatta yeni bir depolama alanına ihtiyaç duyacaksınız demektir. Bu alan değişimi satışlarınızı artırma oranınıza göre 3 ile 5 sene içinde yaşanabilir. Şirketinizin satışlarınızı artırmasını umarken bunun sonucunda oluşacak alan gereksinimleri için kendinizi, süreçlerinizi ve depolama alanınızı revize etmeniz gerekir.

Sipariş Profillerinizi Oluşturun

Deponuzdaki popüler SKU’lar dönemsel olarak değişecektir. Bu sebeple deponuzu iş modelinize uyacak şekilde yeniden yerleştirin ve bu kurulumu döngüsel olarak gözden geçirin. Bir dönemde popüler olan ürününüz toplama esnasında fiziksel olarak yakın olmasını sağlayın, bu operatörlerinizin gereksiz seyahatlerini azaltacaktır. Ayrıca depo yönetim yazılımınız dinamik yerleştirme modülüne sahip olmalıdır.

Trafik Oluşturanları Eleyin

Deponuzun içindeki ana trafik akışının üstünde herhangi bir engel olmadığından emin olun. Birçok durumda kullanılmış paketleri temizlemek zor gelebilir. Ancak bu paketler biriktirerek bir yığın oluşturabilirsiniz. Bu yığın da ürün toplama süreçlerinizde bir engel teşkil edecektir. Özellikle yoğun saatlerde.Alanınızı Uygun Şekilde Kullanın

Alanın yetersiz kullanımı depolama merkezlerinde yaygın görülen bir durumdur ve stok türleri ya da depolama koşullarından bağımsız bir durum değildir.

Doğal olarak depolama merkezleri belli bir hacim öngörüsüne göre belli sayıda ürünün ve yüklerin işlenmesi için inşa edilir ve buna göre ekipmanlandırılır. Sonrasında ise artan hacimlere ve müşteri taleplerine uygun olacak şekilde verimlerinin artırılması beklenir. Depo yönetimi bu çelişkili durumda hedeflere ulaşmak için kısa süreli kazanımlar sağlayan ancak uzun vadede zararı olan bir takım yöntemlere yönelirler.

Bu gibi problemler fiziksel yerleşim ve iş istasyonu değişiklikleri ile ele alınmalıdır.

Kullanılabilir Alanınızı Maksimize Edin

Taban alanınızı genişletmek yerine dikey alanda büyümeyi göz önünde bulundurun. Dikey depolamaya uygun raf ve ürün toplama sistemlerini entegre etmek taban alanını genişletmek yerine sabit metrekarede daha çok depolama alanına sahip olmanıza yardımcı olur. Kullandığınız rafların ve kutuların çeşitliliklerini de düşünün. Küçük parçaları palet raflarında kullanırsanız alanınızı boşa harcar ve öğeleri yanlış yerlerde konumlandırırsınız. Tüm deponuzda tek tip raflar kullanmak yerine farklı malzemeler için çeşitli raf sistemleri geliştirin. Bu yazıda daha önce de belirttiğimiz gibi kutu çeşitlerinizi de azaltın.Çalışma İstasyonlarını Oluşturun

İşyerinde tekrarlanan hareketlerin oluşturduğu kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları işyeri yaralanmalarının ve hastalıklarının en önemli sebebidir. Çalışma istasyonlarını belli bir göreve ve çalışana göre tasarlamak tekrarlanan manuel görevlerin sonunda oluşabilecek rahatsızlıkları azaltmak için önemlidir. Özel çalışma istasyonları ile ergonomik avantaj sağlanır ve çalışanın günlük verimliliğini artırır.

Toplama Türüne göre Bölgeler Oluşturun

Depolama merkezinizi sipariş toplama türüne göre bölgelere ayırın. Bu şekilde sipariş toplamayı ve yeniden yerleştirmeyi kolaylaştırır. Benzer depolama ve toplama yöntemine benzer öğeler birlikte gruplanır.

Sonuçları Gözlemleyin ve Değişiklikler Yapın

İşletmeler depolama merkezlerinden hep daha fazlasını beklerler. Stok durumuna, sipariş durumuna ve görev durumuna anlık izleme beklenir. Mevcut teknoloji bu görünürlüğü mümkün kılıyor. Kullanılabilir üretim alanını artırmak için deponuzu organize etmek ve ekipmanı değiştirmek, stoğunuzu yerinde tutarken verimliliğinizi artırır. Ekiplerinizi farklı konularda eğiterek ve farklı süreçlerde görevlendirerek sezonluk dalgalanmalara daha hızlı adapte olabilirsiniz. Sonuçları ölçün verileri, analiz edin, değişiklikleri uygulayın ve daha verimli bir depolama merkezine kavuşun.

Yeterli Koridor Alanı Sağlayın

Depolama merkezinize olabildiğince fazla stok depolamak istemeniz normal. Ancak ürünlerin işlenmesi sırasında operatörlerinizin alana ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Rafları birbirine yakın konumlandırarak koridorları daralttıysanız operasyon trafiğini artırırsınız ve ürünleri toplamak ve işlemek gerektiğinden çok daha fazla zaman alır.

Ayrıca koridorların temiz ve açık tutulması size zaman ve para tasarrufu sağlar. Ayrıca dağınık koridorlar operatörlerin takılıp düşmelerine neden olabileceği için iş güvenliğini de tehlikeye sokarlar. Bu sebeple sadece koridor temizliği ile uğraşan bir personel istihdam edebilirsiniz.

Verimlilik için Koridorları Tanımlandırın

Koridor tanımlama verimlilik açısından raf tanımlama kadar önemlidir. Doğru alanı bulmak için raf etiketlerini taramak için koridor koridor dolaşmak oldukça zaman alır. Özel koridor işaretleri, tesisinizin daha geniş alanlardan tanımlanmasını kolaylaştırır, böylece personeliniz zaman kaybetmeden aradığı ürünü bulabilir.

Kaynak: Camcode.com

İlginize Çekebilecek Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir