DEPO OTOMASYONUNDA 10 TREND

Son dönemde yayınlanan raporlara göre ekonomik hacim her geçen gün artıyor. Bununla birlikte, bu rakamların göstermediği şey, depolama ve imalat sanayilerinin işleri günlük olarak doldurmakta zorlandığıdır. Bu durum ne yazık ki operasyonları ve üretim yapan işletmelerin gelirlerini olumsuz yönde etkiliyor. Depo otomasyonunda 10 trend lojistik alanları verimliliğini artırıyor.

Buna rağmen pekçok şirket robotik ve otomasyon teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde sayesinde işgücü sorunlarına ve diğer birçok yaygın depo sorununa yeni çözümler geliştirebiliyor.

Her ne kadar işçiler otomasyon sistemlerinin ve robotların işlerini ellerinden alacağından endişe etse de depolama ve imalat alanlarında otomasyon sistemlerinin uygulanması operasyonda çalışan herkesin koşullarını geliştirecektir. Bu cihazlar cihazlar stresli, tekrarlayan iş emirlerini yerine getirdiğinde işçilerin güvenliği artırılır ve motivasyon da artırılmış olur böylece çalışanlar katma değerli faaliyetlere odaklanabilir.

Otomasyon sistemleri entegre edilmeye devam ettikçe diğer yenilikçi depo çözümleri de geliştirilmeye devam ediyor. Depo tomasyonunda 10 trend, endüstrinin çehresini ve imalatçıların, distribütörlerin ve diğer depo çalışanlarının iş yapma şeklini değiştiriyor.

Depolama Robotiği

Şirketlerin işgücü maliyetlerini düşürmesini, iş akışlarını optimize etmesini ve kârlılığı artırmasını sağlayan robotik otonom forkliftler, güçlendirilen yeni teknolojilerle depolama alanlarında ve dağıtım merkezlerinde ağırlıklarını hissettirmeye başladı.

Ancak bir çok firma değerli bir yatırım olup olmadığu konusunda henüz bekleyip görme aşamasında.

İyi haber ise gelişen teknoloji ile birlikte bu sistemlerin fiyatları her geçen gün düşecek ve yatırımın getirisi de o oranda artacak. İşte depolarda kullanılan robotlarla ilgili birkaç istatistik;

  • Tipik bir ABD firmasında toplam maliyetin %65’i işgücüne gidiyor. Bu oran da her sene yaklaşık olarak %3 oranında artıyor.
  • Depolama robotiğinde faaliyet gösteren lider firmalardan biri robotların işletmelere %70 oranına varan bir kazanç sağlayacağını öngörüyor.
  • Bir günde 3 vardiya çalışan bir depolama alanında yatırımın dönüş süresi 13 ay kadar kısa olabilir.

AGV & AMR

Otomasyon dünyasında, AGV’ler (otomatik yönlendirmeli araçlar) ve AMR’ler (otonom mobil robotlar) depo yönetimi ve operasyonlarında verimlilik sağlayan robotik yeniliklerdir.

AGV’ler ve AMR’ler, her biri bir depo veya üretim sisteminin bir işlevini desteklemek için tasarlanmış çok çeşitli boyut ve yeteneklere sahiptir. Bazı AMR türleri ve AGV’ler zemin temizleyicileri, forkliftler, palet taşıyıcıları ve daha fazlasını içerir.

Cobotics

Depo robotları bağımsız olarak çalışabilir, ancak aynı zamanda insan birlikte de çalışabilirler. Cobotics terimi, robotların hassasiyet, hız ve tekrarlanabilirlik gibi bazı temel yeteneklerini bilgi, analiz ve karar verme gibi insanlara özgü becerilerle birleştirmeyi ifade eder.

Depoların Oyunlaştırılması

Depolama ve üretim sektörleri açık pozisyonları doldurmak gereken nitelikli çalışanları bulmakta zorlanıyorlar, bazı depolama şirketleri de mevcut ve potansiyel çalışanları motive etmek için yeni yollar deniyor.

Depoların oyunlaştırılması, sahadaki geleneksel sıkıcı görevlerin, özellikle toplamanın, teşviklerle bir oyuna dönüştürülebileceği fikridir. Toplama sürecinin oyunlaştırılması, en fazla sipariş veren çalışan veya istasyonlarındaki en fazla montajı tamamlayan çalışan için puan sunmak anlamına gelebilir. Hangi görevlerin oynanacağı konusunu yöneticiler belirleyebilir.

Bir adım daha ileri giderek, birçok kişi deponun oyunlaştırılmasının depodaki robotların ve insanların etkileşimini işbirliğine dayalı bir oyuna dönüştüreceğine inanıyor. Genel amaç, depo ve çalışma ortamını otomasyonla insan emeğiyle kesişen güvenli ve ilgi çekici bir alan haline getirmektir.Toplama İşlemini Otomatikleştirme

Toplama süreçleri çalışma saatleri ve iş gücü açısımdamdepolama sisteminin en maliyetli aşamasıdır. En kötü yanı toplanacak ürün için koridorlar arasında ve farklı ürünler içinde aradığı ürünü bulmaya çalışan operatörün verimliliğinin düşmesidir.

Bu durumu azaltmak ve kaybolan bu değerli zamanı geri kazanmak için çalışanlara toplamaya yardımcı olacak robotlar kullanılıyor. Otomatik toplama robotu ürünü toplar ve operatörkerin siparişleri hızlı şekilde tamamlayabilecekleri merkezi bir konuma getirir. Yolculuk görevini toplama görevinden ayırmak üretimi önemli ölçüde artırır.

Aynı Gün Kargo

Aynı gün kargo seçeneği depolama alanları için çok da gerekli bir yöntem olmasa bile onu gerçekleştirirken kullanılan araçlar oldukça önemlidir. Depolama alanları bu duruma uygun olacak şekilde geliştirilmeli ve süreçler iyileştirmelidir.

Aynı gün sevkiyat için yenilikçi depo çözümleri arasında palet ve ürün nakliyesi için AGV’ler, montaj ve kaldırma için robotik kollar, stok otomasyonu için barkod tarayıcılar, ürün paletlerini nakliye alanına taşımak için robotik forkliftler gibi çözümler bulunur. Bu çözümler verimliliği artıracak ve ürünlerin daha hızlı gönderilmesini sağlayarak daha mutlu müşteriler elde edilmesini sağlayacaktır.

Otomatik Temizlik Makinaları

Otonom araçlar, nakliye ve mal girişten toplama ve montaja kadar depoların çalışma biçiminde devrim yarattı. Ancak depo temizliğinin de artık otomatik hale getirilebileceğini biliyor muydunuz?

Büyük Veri ve Analiz

Depo otomasyon sistemleri verimliliği artırmak ve kârlılığı artırmayı amaçkar. Üretim veya depo operasyonlarınızın iyileştirilebilecek alanlarını bulmak için performans verilerini analiz edebilmeniz gerekir. Her gün deponuzdan ve makinelerinizden gelen veri sayısını düşündüğünüzde bunun ne kadar büyük bir gelişim fırsatı yaratacağını da anlayabilirsiniz.

Bu büyük veri grupları big data olarak da bilinir. Bu büyük veri setleri, büyük veri olarak bilinen şeydir. Eskiden bu verileri toplamak ve işlemek oldukça zordu, ancak teknolojinin gelişmesiyle birlikte işletmelerin ve üreticilerin operasyonel verimsizlikleri tanımlamak ve üzerlerinde iyileştirmeler yapmak için kendi verilerini kullanmasına yardımcı oluyor.

İyi örneklerden biri depoda hareket eden bir üründe barkod tarayıcıların kullanılmasıdır. Toplamadan sevkiyata kadar sürecin her adımı taranır ve işlemler nerede zaman kaybının ya da tıkanıklığın olduğu görülebilir görebilir. Büyük veri analizi günlük işlemlerden elde edilen değerli bilgileri vurgulayarak, depo yönetiminin genel performansı artıran veriye dayalı kararlar almasına yardımcı olabilir.

Nesnelerin İnterneti(IoT)

Depodaki otomasyonun olabildiğince başarılı olması için, birden fazla hareketli parçanın birbiriyle sürekli iletişim halinde olması gerekir. AGV’ler ve AMR’ler, depo yönetim sistemleri, envanter, operatörler ve daha fazlası, otomasyon sisteminin sorunsuz çalışması için aynı düzlemde olmalıdır. Bunun olmasını sağlayan nedir? Nesnelerin İnterneti (IoT).

IoT teknolojisiyle cihazlarınızı ve sistemlerinizi birbirine bağlantı halinde olması, süreçleri senkronize tutmak ve aynı zamanda önemli operasyon verileri toplamak mümkün. Her şeyi bir noktada 7/24 stok ve üretim seviyelerini, hangi sevkiyatların depoya girip çıktığını ve çok daha fazlasını takip etmeyi. Deponuzdaki tüm etmenler maksimum operasyonel verimlilik elde etmek için gözlemlenebilir, izlenebilir ve koordine edilir.

IoT özelliklerinden yararlanan bir teknoloji, herhangi bir anda ürünün tam konumunu otomatik olarak izlemek için tek tek paketlere veya tüm paletlere bir RIFD etiketi eklemeyi içeren Radyo Frekansı Tanımlamasıdır (RFID). Bu yeteneklerle RFID, envanterinize büyük ölçüde genişletilmiş izlenebilirlik vaat eder.

Kablosuz İzleme Teknolojileri

IoT’nin lojistik sektöründe devrim yaratmasının bir başka yolu da, çevrimiçi bir portal aracılığıyla filonuzdaki her aracı gerçek zamanlı olarak doğru bir şekilde izlemek için sensörleri kullanan yeni teknoloji olan kablosuz filo yönetimi (forklift telematik olarak da bilinir).

Tüm araçlarınızın 360 derecelik bir görünümünü sunarak hangisinin aktif olduğu, nerede oldukları, hangilerinin planlı bakıma ihtiyaç duyduğu gibi birçok farklı konuda ayrıntılı bilgi sunar.

Kablosuz filo yönetimi, araçlarınıza sensörler, GPS ve telemetri teknolojisi ile donatılmış modüller takmayı ve işlemlerinizin sayısız yönüyle ilgili yeni bilgiler sağlayan inanılmaz derecede yararlı, eyleme geçirilebilir veriler toplamasını sağlar. Sistem ayrıca hasar veya yaralanmaya neden olabilecek herhangi bir kaza durumunda anında uyarı verebilir ve bir depodaki veya dış çalışma ortamındaki potansiyel sorunlu alanlar hakkında değerli bilgiler sağlayabilir.

İşletmeniz için ideal otomatik depo sistemlerini ve çözümlerini uygulamak maliyetli ve zor bir iş gibi görünebilir. Ancak artık depo operatörleri otomasyon yoluyla verimliliği artırmak için çok fazla fırsata sahip – barkod tarama, el tipi tablet bilgisayarlar, otomatik depolama ve alma sistemleri, otomatik konveyör çözümleri ve palet akış sistemleri ve daha akıllı depo yönetim sistemleri – Depo otomasyonunun faydaları yadsınamaz.

Kaynak: Nitcolift.com

Otomasyon süreçleri lüks mü zorunluluk mu?

Yeni Depo Otomasyon Sistemlerini Nasıl Belirlemelisiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir