Depo Operasyon Yöneticilerinin Karşılaştığı En Büyük 3 Zorluk

Etkin bir tedarik zinciri tıkır tıkır işleyen bir makine gibi çalışır. Tabi her makinede olduğu gibi bu makinenin de ana çarklarını çok sayıda insan oluşturur. Üretim ve lojistik alanlarında çalışan operasyon depo operasyon yöneticilerinin en büyük derdi bu makineyi oluşturan çalışanları 7 gün ve 24 saat verimli kılmaktır. Aksi takdirde makine arızalanır.

Operasyon verimliliğinin düşmesinin en önemli iki nedeni genellikle iş gücünün azalması ve çalışan sirkülasyonunun fazla olmasıdır. Depo Operasyon yöneticilerinin bu sorunları çözmesinin en iyi yolu operasyon merkezinde yeni teknolojileri ve otomasyonu kullanmaktır, ancak bu da üçüncü bir sorunu ortaya çıkarır. Teknolojiyi doğru şekilde uygulamak.

Dünyanın önde gelen lojistik şirketlerinden biri pandemiden önceki yıl olan 2019’un yıllık raporunda global ofislerinde toplam 2434 iş kazasına bağlı gün kaybı yaşandığını, bu iş günü kayıplarının toplamının 41733 toplam güne çıktığını belirtiyor. Bu da olay başına ortalama 17 günün kaybolması anlamına geliyor. Olumsuz anlamda oldukça etkileyici bir istatistik.

Yapılan araştırmalar lojistik sektöründeki iş kayıplarının en az %40’ının manuel elleçleme hareketlerinden kaynaklandığını gösteriyor. Eğer bu %40’ı sıfıra indirebilirsek 9000 gün kazanç sağlanabilirdi. Yani aslında çok büyük kazanımlar sağlayabilecek çözümler bulunuyor. Bu sorunları derinlemesine inceleyelim ve çözüm yollarını bulalım;

Kayıp İş Günleri

Düzenlemelere, eğitimlere ve önleyici tedbirlere rağmen işyeri yaralanmaları kayıp iş günlerinin en önemli nedenidir. Doğrudan insanlarla ve davranışlarıyla alakalıdır. Herkesin aynı tornadan çıkmış gibi stresli olduğunda güvenli şekilde hareket etmesi oldukça zordur. Bunu düzeltmek için de duvara bir pano asmak yeterli olmayacaktır. Peki depo operasyon yöneticileri bunu değiştirmek için operatörlerin davranışlarını nasıl değiştirebilir?

İlk anda yetişkinlerin kültürel ve eğitimsel alışkanlıklarını değiştirme fikri kulağa çılgınca geliyor, başarılı olunsa bile uzun zaman alacaktır. Ama çılgın bir fikirmiş gibi gelmesinin en büyük sebebi öğrenim sistemimizin demode olmasıdır. Klasik sınıf eğitimi faydalıdır. Ancak önemli değişiklikler yapma konusunda yeterli olmaz.

Bu anlamda sorunlara farklı şekilde yaklaşılması gerekiyor. Ağırlıkları kaldırmak için gereken yeni ve doğru bir davranışı oluşturmak için öğrenme sürecini etkileyen giyilebilir teknolojiler kullanılabilir. Bu sayede öğrenme süreci operatörler için daha çekici hale gelir. Bu tip kişiselleştirilmiş eğitimler mobil cihazlar üzerinden verilir ve tamamlanması 10 günü bulabilir. Sonuçta çalışanlar yönetimsel müdahaleler ve zaman kaybettiren sınıf etkinlikleri olmaksızın ağırlıkları doğru şekilde kaldırmaya ve taşımaya başlarlar. Kayıp iş günleri ile birlikte yaralanma riski azalır, kısa ve uzun vadeli iyileştirme hedefleri gerçekleştirilir.

Çalışan Sirkülasyonu

Gerekli sayıda çalışanı operasyon alanında tutmak hedefleri tuttururken karşılaşılan en büyük zorlukların başında gelir. Lojistik sektöründe çalışan sirkülasyonu %10-30 civarındadır. Operatör eğitimleri yaklaşık olarak 3 hafta sürer. Eğitilen operatörün tüm süreçlere hakim olması ise 3 ayı bulabilir. Bu durum zaman alır, mevcut çalışanlar üstünde baskı oluşturur, motivasyonu düşürür ve sonunda birilerinin devamsızlığa ya da istifa etmesine kadar ilerler.

Çalışan sadakatini artırmanın farklı yolları vardır; maaş, iş ortamı, iş güvenliği gibi. Bunların toplamı ise çalışana gösterilen takdir ve saygıdır. Bir çalışan işvereni tarafından takdir ve saygı gördüğünde işten ayrılma şansı oldukça azalır.

Teknolojiyi Uygulamak

Birçok problem teknoloji yardımıyla çözülebilir. Hatta yukarıda sıraladığımız iki problem de buna dahil. Yine de teknolojik çözümler iki farklı engelle karşı karşıyadır. Siber güvenlik riskleri ve kompleks IT yapısı ile birlikte insan faktörü. IT uzmanlarının sıkça dile getirdiği gibi, her yazılımın sahip olduğu en büyük sorun monitörün karşısında oturan kişidir. Diğer bir deyişle, şirketininiz mükemmel bir çözüm bulsa bile uygulaması uzun zaman alacak ve farklı problemleri tetikleyecektir.

Konu insan olduğunda korku ile mücadele etmek gerekir. Yeni teknolojilerin faydalarını kanıtlamak imkansız gibi görünüyor olabilir. İnsanlara teknolojinin kendi alanlarına hükmetmeye başladığını hissettiğinde onu reddetmek adına 1000 farklı sebep bulacaklardır.

Kaynak: LogisticManagement.com

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir