Depo Güvenliğini Tehdit Eden 5 Unsur

İşyeri güvenliği standartları her geçen gün gelişmeye devam ediyor, ancak günümüz işyerleri, özellikle depolama alanları, birçok potansiyel tehlike içeriyor. Bu yazıda Depo Güvenliğini Tehdit Eden unsurları inceliyoruz.

Depo güvenliği, verimlilikle ele ele geliştirilmelidir. Kaybedilen iş gücü saatleri, hasarlı stoklar ve arızalanan makineler bir deponun öncelikli sorunlarıdır. Ancak Depo Güvenliğini Tehdit Eden unsurlara karşı önlem almak kurallara uygun olmaktan çok daha fazlasını temsil eder.

1 – Forkliftler

Forklift kazaları, araçların büyüklüklerinden ve depo çalışanlarının bu araçlara yakın olarak çalışmak durumunda olmalarından dolayı Depo Güvenliğini Tehdit Eden tehlikelerin en ciddisidir. Forklift sürücüleri çoğu zaman araçlarını kullanırken oldukça ustalardır. Ancak bu durum bazen dikkatsizliğe yol açar.

Forklift kazalarının iki çeşidi vardır; bir nesneye çarpma veya kapasiteden fazla ürünleri taşıma. İlk durumda iyi sonuçta aracınız zarar görür, kötü durumda bir çalışanınız zarar görebilir. Kapasiteden fazla ürün taşıma da ise forkliftin fazla ürün taşıması sonucudur. Bu durum sonucunda ürünler zarar görerek atıl ürün oluşabilir. Daha da tehlikelisi yanlış istiflenen ürünler forklift sürücüsünün ya da etrafında çalışan insanların üstüne devrilerek zarar verebilir.

Kaza ihtimalini azaltmak için sadece sertifikalı çalışanlarınızı forklift kullanmalıdır. Eğitimi ya da sertifikalı olmayan çalışanlara forklift kullanmayı bilseler bile izin verilmemelidir. Eğitim alan operatörler de rehavetten ve kötü aksiyonlardan kaçınmak adına dönemsel olarak tazeleme eğitimleri almalıdırlar.

2 – Kaymalar ve Tökezlemeler

Kaymalar ve tökezlemeler, depolama alanlarında sıvıların dökülebilmesi, yerlerin kirlenebilmesi, kutuların ve paletlerin yanlış yerde bırakılabilmesi gibi sebeplerden dolayı Depo Güvenliğini Tehdit Eden önemli bir unsurdur.

Bu gibi tehlikelerden kaçınmak için, tökezleme ya da kaymaya yol açan bir sorunla karşılaşıldığında ayrıntılı prosedürlerinizin olduğundan emin olun. Personelinizin uygun şekilde giyindiğinden emin olun. Zemin bantları potansiyel tehlikeleri tanımlamak için uygun olabilirken, iyi bir aydınlatma sistemi görüşü iyileştirebilir.

3 – Manuel Taşıma

Ağır yükleri kaldıran çalışanların yaralanması, depo alanlarında kayma ve tökezlemeden sonra en sık yaşanan kazalardan biridir. Bu yaralanmalara aniden ortaya çıkabildiği gibi belli bir süre sonra ortaya çıkabilir, çalışanların sırtını, omuzlarını ya da ayakları etkileyerek ciddi sonuçlar doğurabilir.

Bel ağrısı, depolama alanında çalışan operatörler arasında en sık görülen rahatsızlıkların başında gelir. Elle ürün ya da sipariş toplama süreçleri çalışanları bu rahatsızlıklara karşı daha açık hale getirir. Sırt ve omuz ağrısı depo çalışanları tarafından iş yeri doktorlarına yapılan başvuruların %50’sini oluşturur.

Ağır yükler de ise bu risk daha da artar. Bu tür görevleri minimuma indirmek için depo düzeninizi kolayca değiştirebilirsiniz. İşçilerinize manuel yükleme sonucunda yaralanma riskine karşı eğitimler verin. Ayrıca kaymayı önleyen uygun ayakkabılar giydiklerinden emin olun.4 – Yangın

Yangın, Depo Güvenliğini Tehdit Eden en büyük tehlikedir. Bu tehlikeyi en aza indirmek için gereken izinler, acil çıkış noktaları, yangın söndürme cihazları ve sistemleri ve eğitim gereklidir. Yangın tehlikesini azaltmak için açık kablolara önlem alın ve yanmaz malzemelerle kapatın. Tutuşabilecek sızıntılara, sıvılara ve gazlara dikkat edin. Bir yangın tehlikesi tespit ederseniz, hemen kapatın ve gereken birimlere durumu bildirin.

5 – Düşen Nesneler

Depolardaki yaygın bir stoklama yöntemi dikey depolamadır ve bu da ürünlerin yüksek platformlarda ve raflarda istiflenmesidir. Bununla birlikte raflar yükseldikçe nesnelerin düşme riski artar. Bu nedenle yüksek raflarda depolanan malzemeler sabitlenmelidir ve uygun araçlar kullanılarak toplanmalıdır. Güvenli raflar stokların hasar görmesini önleyebilir ve altta olanları koruyabilir.

Depo Kazalarını Nasıl Önlersiniz?

İlk adımlardan biri bölgenizdeki güvenlik düzenlemelerini anlamak ve uygulamaktır. Bu düzenlemelere uyumlu olmanız gereken düzenlemeler olarak bakmamalısınız, bu kurallar güvenli bir çalışma ortamı sağlamanıza yardımcı olacaklardır.

Güvenlik El Kitabı

Güvenlik politikaları ve yönergeleri tüm personelin erişimine sunulmalıdır. Hazır bir el kitabına sahip olmak, güvenlik yönergelerini insanların akıllarında ön planda tutacak ve ihtiyaç duymaları halinde onlara bir referans noktası sağlayacaktır. Ayrıca yazılı politikalar hem işverenleri hem de çalışanları kazalara, iddialara ve sorumluluklara karşı kapsar.

Doğru Ekipmanları Kullanın

Herhangi bir iş için yanlış aleti kullanmak, önemli bir yaralanma ihtimali yaratır. Bir işi tamamlayan herkesin doğru araca sahip olması ve kullanım için uygun prosedürü izlemesi önemlidir.

İşaretler

Depolama alanında olası tüm tehlikeli alanlar doğru kişisel koruyucu ekipmanları (KKD) ve bir kazadan sonra yapılması gerekenleri gösteren açık bir tabela ile birlikte sergilenmelidir.Yer İşaretleri

Renkli bant kullanılan zeminler, yürüme yollarını açık tutmak ve yanlış Kişisel Koruma Ekipmanına sahip işçilerin farkında olmadan güvenli olmayan bir alana girmesini önlemek için yararlı olabilir. Bantlı alanlar, parça kuyrukları için belirli bekleme alanlarını işaretleyerek yoğun tesislerde üretime de yardımcı olabilir.

Depo güvenliği, yönetim kurulu üyelerinden forklift operatörlerine kadar tüm paydaşları etkileyen bir konudur. Yalnızca çalışanlarınızın sağlığı ve üretkenliği için kritik olmakla kalmaz, aynı zamanda kâr haneniz üzerinde gerçek bir etkiye sahiptir.

Kaynak: Reliableplat.com

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir