Covid-19 Aşısı Soğuk Zinciri Nasıl Optimize Edecek?

Bu günlerde herkesin aklındaki en büyük soru Covid-19 aşısı ne zaman hazır olacak ve insanlar aşıya nasıl kavuşacak. Bilim insanları yaklaşık bir senedir aşı üzerinde yoğun şekilde çalışıyor. Son dönemde de olumlu haberler geliyor. Ancak aşının bulunması zorluğu ile aşının üretiminin ve lojistiğinin yapılması birbirinden çok farklı disiplinler.

Lojistik sektörü bilim insanlarıyla birlikte kısa vadede dünya nüfusunun %70’ine Covid-19 aşısı ulaştırmayı hedefliyor. Bu devasa görev için de çok düzgün işleyen bir üretim, depolama, paketleme, soğuk zincir, nakliye ve tekrar depolama gibi karmaşık süreçlere ihtiyaç duyuluyor.

Dünya, Covid-19 sürecinde eski aşıların da hırsızlık, sahte üretim, nakliye sorunları gibi depolanma ve tedariği ile ilgili kompleks sorunlar oluştuğunu tecrübe etti.

Covid-19 Aşısı tedariği maske ya da eldiven gibi kişisel koruyucu ekipmanların tedariğine göre çok daha komplekstir. Bir maske sevkiyatı bir hafta boyunca havalimanı ambarında bozulmadan bekleyebilir. Ancak Covid-19 aşısının tedariği ayrıntılı bir operasyon planlaması, gelişmiş lojistik ekipmanları ve sıkı sıcaklık kontrollerini gerektirir. Bir aşının nakliye sırasında bozulmadan taşınması için 2-8 derecede saklanması gerekir. Bu sıcaklık aralığından sapma olması durumunda sevkiyat işlemindeki aşıların bozulması anlamına gelir.

Covid-19 öncesinde soğuk zincirde oluşan arıza ve hatalar ilaç şirketlerine yılda 35 milyar dolara mal oluyordu. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre her yıl üretilen aşıların %50’si uygun sıcaklıkta saklanmadığı ve soğuk zincirdeki lojistik yetersizliklerden dolayı boşa gidiyor. Bu oranı Covid-19 aşısı için simüle edersek, aşının uygun şekilde taşınmaması durumunda bir milyar doz aşı heba olacak.

Küresel çapta bir aşılama, derinlikli bir yaklaşım gerektiriyor. İşte bunu gerçekleştirirken uygulanabilecek stratejiler ve yeni teknolojiler.TEDARİK SÜRECİNİN HER AŞAMASINDA TAKİP EDİLEBİLME

Aşı sevkiyatı esnasında soğuk zincir risklerinin azaltılması için gerçek zamanlı takip hayati önem taşır. Nesnelerin interneti, analitik, yapay zeka ve makine öğrenimini kapsayan bütünsel bir yaklaşım, işletmelerin tedarik zincirinin takibine olanak tanır. Bu teknolojiler sayesinde sevkiyat hakkında konum, bekleme süreleri, anlık durum ve yolculuk geçmişi gibi tüm bilgiler edinilebilir.

İşletmeler sensörler olmadan laboratuvardan çıkan aşılarının sevkiyat esnasında hangi sıcaklıkta olduğunu bilemezler. Veri kaydetme teknolojileri ile geçmişe dönük veri izlemesi yapabilseler bile sıcaklığın güvenli aralıktan çıkması durumunda lojistik sağlayıcısını bilgilendirmek için şans tanımaz.

TAKİP VE İZLEME TEKNOLOJİLERİNİN AVANTAJLARI İLE SICAKLIK SAPMALARINI ÖNLEMEK İÇİN SENSÖRLER

Sıcaklık kontrollü konteynır taşımacılığında uzman CSafe, RKN ve RAP konteynırlarından oluşan hava kargo filosunu takip etmek için çeşitli teknolojiler geliştiriyor ve kullanıyor. Bununla birlikte Hava cargo esnasındaki paket, gücre ve gen paketlerini izlemek için de stratejik ortaklıklar geliştiriyorlar. CSafe şu anda aktif sensörlere sahip 20 konteynıra sahip ve yılın son döneminde kullanma öncesinde test amaçlı önde gelen ilaç şirketleriyle çalışma halinde.

İlaç endüstrisi, Covid-19 aşısı için dağıtım zamanı geldiğinde kendisine sorması gereken birkaç soru bulunuyor.

  • Fabrikadan hastaya kadar olan tüm tedarik zinciri hakkında fikir sahibiler mi?
  • Konuma göre envanter, eskime ve son kullanma tarihi aşımını / eksikliğini nasıl yönetirsiniz?
  • Sevkiyat tesisiniz kriyojenik sıcaklıkta depolama gibi özel gereksinimler için ayarlanmış mı?
  • Güvenlik, sahte üretim ve oyalanma sorunlarına karşı nasıl korunabilirsiniz?
  • Sapmalardan kaynaklanan ürün kaybını nasıl en aza indirebilirsiniz?

İzleme teknolojisinin görünürlük yazılımıyla birleşimi, soğuk zincirin gerçek zamanlı görünürlüğünü gerçeğe dönüştürür. Bunun için şu andan daha iyi bir zamanda olamaz. Başarılı olabilmek için soğuk zincirlerin doğru aşıları doğru miktarlarda, doğru koşullarda ve doğru zamanda, yerde ve maliyette sağlayabilmesi gerekir. İlaç şirketleri, tedarik zincirlerinde gerçek görünürlük elde edebilirlerse ve soğuk lojistik sorunlarını yaratıcı bir şekilde çözmek için diğer şirketlerle işbirliği yapabilirlerse, COVID-19 aşısı için başarılı bir lojistik süreci geliştirilebilecek.

Kaynak: Inboundlogistics.com

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir