ÇEVRECİ DEPOLAMA STRATEJİLERİ

İklim değişikliğinin her zamankinden daha büyük bir sorun haline geldiği bu zamanlarda çevre üzerindeki etkimizi azaltabileceğimiz yolları arıyoruz. Ancak deponuzun ekoloji dostuna geçiş sürecinden bazılarını uygulamak sadece gezegeni kurtarmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda paradan da tasarruf edebilir. Tüm depo yöneticilerinin yapmayı düşünmesi gereken bazı çevreci depolama stratejileri.

Lojistik sektörü çevre sorunları söz konusu olduğunda imalat ve nakliye sektörleri ile aynı limitasyonlarla karşılaşmamış olsa da, karbon emisyonlarına önemli bir katkı sağladığını inkar etmemek gerekir. İklim değişikliği ile karşı karşıya kaldığımız bu zamanda, tüm işletmelerin yapabilecekleri çevre dostu seçimler olup olmadığını görmek için süreçlerini gözden geçirmeleri çok önemlidir. Ayrıca çevreci depolama stratejileri size para da kazandırabilir. Bu yüzden tüm depolama firmalarının gezegene ve sonuçlarına fayda sağlamak için yapması gereken beş değişikliğin özeti bu yazıda.

Depo yöneticilerinin çalışmalarını daha çevreye duyarlı bir şekilde ele almasının çeşitli yolları vardır. Örneğin aydınlatmanızdan atık giderme sisteminize kadar her şeyde ince ayarlar yapmanız, şirketinizin karbon ayak izi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

LED Ampullere Geçin Yapın

AB ülkelerinde geleneksel halojen ampullerin satılması yasaklandı. Bunu yapmalarındaki en büyük neden led ampullerin aynı işi 5 kat daha az elektrik harcamasıyla yapabiliyor olmasıydı.

Elinizde halojen ampuller varsa bile LED ampullere bir an önce geçin. Elektrik harcamanız daha az olacağından hem karbon emisyonunuz azalacak hem de faturalarınız düşecek. Her ne kadar LED ampuller halojenlerden pahalı olsa da uzun vadede kazancınız kat daha fazla olacak. Çünkü halojen ampullere göre kullanım ömürleri de daha uzun. Kısaca kendi paralarını kendileri ödüyorlar.

Daha İyi İzolasyon ile Isınma İhtiyacını Azaltın

Soğuk aylarda depolama operatörlerinizi ve bazı stoklarınızı stoklarınızı sıcak tutmak için depolama alanınızın iklimlendirilmesini doğru yapılması gerekiyor. İzolasyon çalışmasını yaparak depolama alanınızın ısıtma ya da soğutma sürecinde harcanacak elektrik ve doğalgaz kaynağını azaltabilirsiniz.

Bunun yanında çalışanlarınıza mevsimsel kıyafetler sağlayabilirsiniz. Kış aylarında uzun kollu montlar ve şapkalar, yaz aylarında ise kısa kollu gömlekler verebilirsiniz. Bu sayede çalışanlarınızın ihtiyaç duyacağı çalışma koşulları daha uygun olacaktır.

Ambalajlama Süreçlerinizi İnceleyin

Ambalajınızı gözden geçirmenin ve daha yeşil hale getirmenin birkaç yolu var. İlk olarak şu anda çöpe ne kadar ambalaj atıp atmadığınıza bakın. Genel bir kural olarak deponuzda ne kadar az atık olursa o kadar iyi ve lojistik sektöründeki işletmeler bu alanda birçok sorunla karşılaşma eğilimindedir. Dolayısıyla, şirketinizde çok fazla ambalaj atığı olduğunu fark ederseniz, bunu azaltmak için süreçlerinizi daha verimli hale getirip getiremeyeceğinize bakın.

Ambalajınızda ne tür malzemelerin bulunabileceğine bakmak da iyi bir fikirdir. Şu anda tek kullanımlık plastiklere karşı bir savaş yürütülüyor ve en yaygın olarak kullanılma biçimlerinden biri teslimatların paketlenmesidir. Bu nedenle şu anda deponuzda çok fazla plastik ambalaj varsa alternatif aramak iyi bir fikirdir. Green Business Bureau, biyolojik olarak parçalanabilen oluklu kabarcık sargısı, geri dönüştürülmüş karton ve kağıt veya hatta mantar ve deniz yosundan kaynaklanan daha sürdürülebilir malzemelerden yapılmış ambalajların kullanılmasını önerir.

Ayrıca her bir öğe için genellikle ne kadar ambalaj kullandığınıza bakmanız iyi olabilir. Daha az materyal kullanmak sadece atığı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda gönderilerinizi daha hafif hale getirerek gönderilerinizi hafifletecektir, bu da taşıma maliyetlerini azaltacaktır. Karbon ayak izinizi azaltmak için başlayacağınız bu uzun yol ambalaj malzemeleri ve yakıt için daha az para harcayacağınız anlamına gelir.Geri Dönüşüm tesislerinizin İyi Durumda Olduğundan Emin Olun

Deponuz geri dönüştürülemiyorsa veya dönüşüm sisteminiz var ama yeterince etkili değilse bunu düzeltmenin tam zamanı. Ürettiğiniz atık miktarını azaltabileceğiniz alanlara bakarak başlayın ve sonra mümkün olan geri kalan miktarları nasıl geri dönüştürebileceğinizi belirleyin. Ve bazı malzemeleriniz yerel geri dönüşüm tesisine gönderilemiyorsa, bu yaratıcı olmanızı gerektirebilir: örneğin, atığınızın bir kısmını alıp iyi bir şekilde kullanabilen başka bir yerel işletme var mı?

Günde ne kadar atık geri dönüştürüldüğünden emin olmanız da önemlidir ve bunu yapmanın tek yolu onu işçileriniz için mümkün olduğunca uygun hale getirmektir. Çalışanlarınızın her zaman çöplerinin nereye gitmesi gerektiğini bilmesi ve ilgili çöp kutusuna hızlı ve kolay bir şekilde ulaşması için uygun şekilde etiketlenmiş kutuları koyun. Ayrıca tekerlekli çöp kutuları seçmeye değer olabilir, bu nedenle uygun olduğunda kolayca hareket edebilirler.

Ayrıca uyguladığınız yeni atık imha sistemleri hakkında personelinizi eğitmeniz gerekecektir. Belirlediğiniz yönergelere bağlı kalmanın önemini vurguladığınızdan emin olun ve personele sahip oldukları iyileştirme önerilerine açık olduğunuzu bildirin. Sonuçta bir şeyin olması gerektiği gibi çalışmadığını duymak isteyeceksiniz.

Enerji Verimli Ekipmanlarda Çalışmaya Başlayın

Ekipmanınız eskiyse satın aldığınızdan beri piyasaya yeni ve daha verimli alternatifler gelmiş olabilir. Kullandığınız araçlardan biri ömrünün sonuna geldiğinde aynısının yedeğini satın almayın – bunun yerine yatırım yapabileceğiniz herhangi bir çevre dostu versiyonu olup olmadığını kontrol edin.

O zaman alabileceğiniz en yüksek kalitede ekipman satın almak da iyi bir fikirdir. Bu yalnızca seçtiğiniz araçların mümkün olduğunca sorunsuz çalışmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda özellikle de doğru şekilde kullanılır ve bakımları yapılırsa çok daha uzun bir ömre sahip olmalıdır. Ayrıca en iyi araçlar size enerji, zaman ve para tasarrufu sağlayacak en son ve en verimli teknoloji ile donatılacaktır.

Deponuzu daha yeşil hale getirmek için bazı adımlar atmak sadece çevreye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kârlılığınız için de iyi olabilir. Dolayısıyla, çevreci depolama stratejileri uygulayarak, gezegen için olumlu bir adım atarken aynı zamanda işletmenizin çıkarlarına en iyi şekilde sahip çıktığınızdan emin olabilirsiniz.

Kaynak: Supplychaindigital.com

İlgilenebileceğiniz Diğer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir