Bölgesel Toplama ve Dalgasal Toplama – Hangisi Daha İyi?

Dünyanın en büyük depoları, depo teknolojilerinin hızla değiştiği bu dönemde bile onlarca yıldır var olan temel sistemlere güvenmeye devam ediyor. Depolama alanlarında sipariş toplama uygulamalarını ele alalım. Çoğu sipariş toplama tekniğinin verimliliği mobil robotlar gibi teknolojilerle artırıyor ancak teknoloji ne kadar yeni de olsa anlayışın temelleri eski sistemlere dayanıyor. Sadece teknoloji yardımıyla daha da iyileşiyorlar.

Bölgesel toplama ve dalgasal toplama felsefelerinin artılarına, eksilerine ve örneklerine bir göz atalım.

Bölgesel Ürün Toplama (Zone Picking)

Topla ve ilerle yöntemi olarak da bilinen bölgesel toplamada sipariş toplama elemanları belirli bir bölgeye atanır. Bölgelerindeyken gelen her ortak sipariş için tüm SKU’ları seçerler. Birden fazla bölgede farklı ürün içeren siparişler için genellikle depodaki stratejik bir rotayı izleyerek birleştirilir.

Bölgesel Toplamanın Avantajları ve Dezavantajları

Bölgesel ürün toplama genellikle operasyonun boyutuna, kapsamına ve organizasyon tarzına bağlı olan bir dizi avantaj ve dezavantajla birlikte gelir.

Avantajları; Bölgesel toplamanın en büyük avantajlarından biri, bölgelerin hızlı -ve yavaş hareket eden ürün grupları veya yüksek güvenlikli SKU’lara ayrılmış bir bölge gibi farklı kriterlere göre yapılandırılmasına izin vermesidir. Bölgesel toplama, özellikle çok sayıda SKU ile uğraşan büyük depolarda kullanışlıdır. Her bir operatör belirli bir alanda görevlendirildiğinden atanmış bölgeleri ve burada depolanan SKU’ları tanımalarına olanak tanıyarak toplama hızını artırabilir ve hataları azaltabilir.

Dezavantajları; Bölgesel ürün toplamanın en büyük dezavantajı vardiya başına yalnızca bir planlama yapılabilmesine izin vermesidir, yani sıraya alınacak siparişler için bir son nokta vardır. Bu son noktadan sonra girilen siparişler sonraki vardiyaya kadar yerine getirilmeyecektir. Ek olarak, işgücü yönetimi için ağır yüklü bölgeler zorluklar oluşturabilir.Dalgasal Ürün Toplama (Wave Picking)

Günümüz depolarında sıkça uygulanan bir başka ürün toplama sistemi de dalgasal toplamadır. Bu yöntem operatörlerin her seferinde bir sipariş ve bir SKU toplamanan sipariş bazlı toplamaya da(discrete picking) benzer. Bu iki toplama türünü birbirinden ayıran şey ise zamanlamadır. SKU’lar, ortak lokasyonlar, sevkiyat tarihleri, kargo şirketleri ve depoda kullanılan genel sıralama veya kitting işlemleri gibi faktörler etrafında organize edilebilir.

Dalgasal Toplamanın Avantajları ve Dezavantajları

Süreç özelliklerine bağlı olarak dalgasal toplama bazı avantajlar ve dezavantajlar ile birlikte gelir.

Avantajlar; Dalgasal toplama, sıralı sipariş toplamaya göre daha verimlidir. Operatörlerin depo içinde daha az hareket etmesini sağlar. Siparişlerin gün içinde belirlenen saatlerde toplanması planlanabilir, böylece toplama, paketleme ve sevkiyat süreçleri optimize edilebilir.

Ayrıca dalgasal toplama raflardaki stok adetlerini düzenleyecek bir tedarik stratejisi ile birlikte de geliştirilebilir. Bu sayede işletmeler sadece ihtiyaç duydukları kadar stok tutarlar.

Dezavantajları: Dalgasal toplamanın en büyük dezavantajı sipariş bazlı toplama gibi seri şekilde işlenmesi gerekliliğidir. Bu operatörlerin ve ekipmanların bir sonraki sürece geçmeden önce bir önceki adımın tamamlanması gerektiği anlamına gelir. Öncelikle ekipman, toplama veya işleme alanlarının müsaitliğine bağlı olarak birden fazla dalgayı aynı anda işlemek zordur, bu da yüksek öncelikli toplamaları ve görevleri yürütmeyi zorlaştırır. Dalgasal toplama ile ilgili diğer bir sorun, bazı süreçlerin diğerlerinden daha önce tamamlanmasıdır. Bu da işlerini bitiren operatörlerin diğer operatörlerin işlerini bitirmesini beklemesine yol açar. Dalgasal ürün toplama çok esnek değildir, devam etmekte olan bir sürece ekleme yapmak kolay olmayacaktır.

Hangi Metod Daha İyi?

Bölgesel toplama ve dalgasal toplama sistemlerinin her birinin avantajları ve dezavantajları vardır. Ancak bir yöntemin her duruma uymayacağını kabul etmek gerekir. Birçok depo farklı sorunları giderecek bir karma sipariş toplama metodları geliştirir.

Operasyon merkeziniz için bir ürün toplama sistemi seçmeden önce mevcut stok durumunuzu, iş gücü yapınızı, teknolojinizi ve depo düzeninizi göz önünde bulundurun. Tüm bu faktörleri değerlendirdikten sonra deponuzun ihtiyaç duyduğu sistemi kolayca belirleyebilirsiniz.

Kaynak: 6River.com

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir