BAKIM PLANLAMASI YAPARAK ZAMAN VE PARA KAZANIN

Bakım planlaması fabrikalarda önemli ölçüde tasarruf sağlayabilir, sipariş gerçekleştirme oranlarını artırabilir, fabrika durma süresini azaltabilir ve iş gücü verimliliğini artırabilir.

Ancak yepyeni bir bakım planlaması uygulamak göz korkutucu ve riskli görünebilir. Çünkü dolaylı tedarik zinciri revizyonundan stoklarda, fabrika durmaları , verimlilik kaybı gibi negatif etkiler olabilir.

Geniş hizmet tabanlı bir destek sağlayıcı ile ortaklık kritik ilk adımdır, ancak tüm tedarik zinciri dönüşümleri bir miktar risk taşır. Başarılı imalatçılar genel sürecin kontrolünü yaparken destek aldıkları iş ortaklarının uzmanlıklarından ve kaynaklarından yararlanır.

Aşağıdaki yol haritası herhangi bir üreticinin başarılı ve kârlı tedarik zinciri uygulaması sağlamasına yardımcı olacaktır.

Birinci Adım: Doğru Tedarikçiyi Seçtiğinizden Emin Olun

Deneyimli ve stratejik bir tedarikçi seçerek yeni ortağınız ile yeni sistemi tasarlama ve uygulamayı denetleme konusunda liderlik edecektir. Sonuçta tedarikçi yeni sistem çalışır duruma gelene kadar para kazanmayacak.

Bakım şirketinden beklentileriniz şunlar olmalı;

  • Tanımlanmış süreçler, ekipmanlar, kaynaklar, etkilenen uygulama alanları, çalışma sistemleri ve çözümler de dahil olmak üzere yeni dolaylı tedarik zincirinin üst düzey tasarımı.
  • Operasyonunuza uygun bir inceleme. Genellikle bu noktada bir uygulama planı belirlenir.
  • Uygulamanın iş ve operasyonel öğelerini tanımlayan ortak geliştirilmiş bir çalışma bildirimi.
  • Bir uygulama planı veya proje kılavuzu. Bu tanımlanmış proje aşamalarını, şirketinizin taahhüt edeceği işlevler arası kaynakları ve eylemleri, kritik eylemlerin ve kilometre taşlarının tanımlanmasını, güncelleme ve durum toplantılarını, eğitim oturumlarını ve bir programı içermelidir.İkinci Adım: Başarı için İyi Uygulama

Uygulama başladıktan sonra ilk odağınız uygun stok seviyelerinin oluşturulması ve sürdürülmesi, dolaylı tedarik zincirinin ele aldığı her şeyi tanımlaması ve bu kalemleri yönetmek için uygun ekipmanların sağlaması olmalıdır.

Uygulama ilerledikçe sorunlar belirlenmeli ve çözümler geliştirilmelidir. Yeni bakım planlaması diğer departmanları da etkileyebilir, bu nedenle kurum içi iletişim hayati önem taşır. Uygulama sırasında ortaya çıkan yeni riskler tanımlanmalı ve azaltılmalıdır. Bazı durumlarda yeni bakım çözümünün bazı bölümlerinin yeniden tasarlanması gerekebilir.

Uygulamayı tamamladıktan sonra tedarikçi ortağınız ile birlikte normal süreçlere geçeceksiniz. Bu geçiş şunları içermelidir:

  • Yeni bakım planlamasının oluşturulması ve uygulanması için gereken kaynakların belirlenmesi.
  • Sizin ve tedarikçinizin kabul ettiği resmi bir geçiş planı.
  • Yol boyunca ilk planda yaptığınız değişikliklerin ve tamamlanacak görevlerin belgelenmesi.
  • Uygulamanın ne kadar iyi gittiğini değerlendirmek için kilit iç paydaşlarınızla ilgili bir anket.
  • Sisteminizin durumunu değerlendirmek, maliyet tasarruflarını ölçmek ve daha da geliştirilmesi için fırsatları belirlemek amacıyla sizinle ve tedarikçiniz arasında sürekli inceleme yapmak.

Bakım Planlaması Hataları

Başarılı bir bakım çözümünün uygulanmasındaki temel adımları ele aldığımıza göre birkaç şeyi aklınızda bulundurun. Bazı uygulamalar bu üç ana problemden birine sahip oldukları için başarısız olabilir.

Üretici tarafından entegrasyona personel atanmaması; basitçe söylemek gerekirse, uygulama tarafınızdaki bir kişi önemli kaynakların mevcut olduğundan ve uygulama sırasında önemli faaliyetlerin tamamlandığından emin olmalıdır.

İşletmenin uygulamaya hazır olmaması: Eski tip işletme prosedürlerinizin yeni bakım çözümleri için yeterli olacağını varsaymak bir hatadır. İyi bir iş ortağı olası sorunları belirlemenize ve önlemenize yardımcı olacaktır.

Veri sorunları: Son olarak başarısız bakım çözümlerinin en önemli nedeni veridir. Eksik, yanlış veya var olmayan veriler ve yetersiz veri işleme sistemleri bakım süreçlerinizi iyileştirme çabanızı elden baltalayabilir. Örneğin tedarikçi parça numaralarını tutan ancak karşılık gelen imalat parça numarasını olmayan eski bir sistem, uygulamadan önce sabitlenmezse kaosa neden olabilir. Yeni çözümün tasarımı sırasında veri hazırlığınız değerlendirilmelidir; herhangi bir veri girişi veya yeniden kodlama yeni bir sistem uygulanmadan önce tamamlanmalıdır.

Uygulama planınıza bağlı kaldığınız ve bu üç ana problemden kaçındığınız sürece, başarı olasılığınızı önemli ölçüde artıracaksınız.

Tedarik Zincirinizden Kazanç Elde Etmek

Tedarik zincirinin revizyonu karmaşıktır. Bazı öğeleri dışarıda bırakmak ve akıcı bir süreç oluşturmak cazip gelebilir.

Tedarikçilerine çok fazla güvenen ve iç süreçleri yönetmeyen üreticiler felakete neden olabilir. Bakım planlaması uygulaması tedarikçi ve üretici arasında şeffaf, işbirliğine dayalı bir süreçtir.

Ttedarikçiler ve üreticiler süreçleri hızlandırmak isteyebilirler. İki taraf da bu çalışmalardan uygulama tamamlanana kadar hiçbir şey kazanmaz. Ancak acele etmek veya kısayollar geliştirmek pahalıya mal olan yolun yeniden başlamasına neden olabilir.

En başarılı üreticiler uygulamayı tamamlamak zaman alsa bile dolaylı tedarik zinciri çözümlerini ilk seferde doğru yapmaya odaklanır.

Kaynak: Modern Material Handling

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Üretim Alanı Depo Verimliliği için İpuçları

Üretim Döngüsü Süresi Nasıl Hesaplanır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir